Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
siderovbg - специалист
Здравейте! Предстои ми да си правя стълбищната инсталация :? - имаме табло в което е монтирано релето, и трафа за звънците. Бихте ли ми нарисували схема и посочили правилата за изпълнението им (сечение на проводниците, отстояния и т.н.). При мен обаче е кооперация и аз съм на първи етаж и искам да мажа а нагоре комшиите още не са на линия за мазане, та да ми дадете идея как без тях да си върша работата т.е. да не се налага после нещо допълнително да се прави или преправя :!: .
Ето и изходните данни:
Партер с гаражи +3 жилищни етажа + 1 тавански, обитаем т.е. имаме 5 етажни площадки.
за звънците - 3 апартамента+3 апартамента на тавана
masteradmin - майстор
Ами свързването на стълбищното осветление и на звънците е елементарно, всичко се свързва паралелно.

Нека почнем със звънците - имаш един 12в траф. Значи трябва да се докарат 12волта до звънеца на всеки апартамент, след това всеки си го свърза сам. Кооперацията трябва да има пуснати гуфрирани тръби за телефони, кабелна, интернет. Така че ти би трябвало да докараш само 2 жици от трафа до гуфрираната тръба за горния етаж. След това те ще си изтеглят нагоре и така.

Сега за осветлението случая е почти аналогичен но тука мрежата е 3 проводна. Немога да ти дам схема на свързване защото незнам кои модел стълбищен автомати си купил. По принцип повечето са с 4 букси. 2 са входящото напрежение и 3 са изход. Получават се 5, защото едната е обща виж къде пише 0 или N. Там влиза 0-та на напрежението и средната жица от схемата.
Като дебелина на проводника са ти достатъчни квадрат и половина.

Ако трябва да обобщя трябва да пуснеш само към горния етаж
1. 2 жилен кабел (наи евтиния за звънците)
2. 3 жилен мостов 1.5 квадрата.
Ако нещо не ти е ясно питаи :)

Прикачен файл

4.jpg
схема на свързване на ключовете и лампите за стълбище :)
4.jpg (9.62 KиБ) Видяна 22561 пъти
Palawnik - специалист
masteradmin написа:
Ако трябва да обобщя трябва да пуснеш само към горния етаж
1. 2 жилен кабел (наи евтиния за звънците)
2. 3 жилен мостов 1.5 квадрата.
Ако нещо не ти е ясно питаи :)
Този вариант е подходящ ако искаш да имаш само звънец пред вратата или ако си решил когато звъннеш на един апартамент всички клюкарки в блока да се събудят може :).

Ако не искаш да будиш целия блок в 2 през нощта не е лошо да пуснеш един кабел "-" и един "+" до всеки апартамент последователно и по един "+" пак до всеки апартамент, но да тръгва от входа. От таблото с трафа до входната врата един "+";)

Само като идея провери WWW.betamark-bg.com. Интересна е идеята и за включване на осветлението на стълбището. http://www.betamark-bg.com./staircase_l ... tamark.htm

Чрез тази система без да се променят кабелите могат да се посравят различни системи. Може централата да е с видеодомофон, а част от потребителите да използват само аудио система и различен брой комбинации.
тук са публикувани схемите на домофонните системи. Има и цени.
http://www.betamark-bg.com./doorphone_s ... tamark.htm
Ако решите да монтирате таз система трябва да се използва кабел UTP 4x2x0,5 mm и той да се движи от апартамент на апартамент.
За осветлението както казва masteradmin един мостов кабел ПВВМ 3х1,5 е достаръчен.

За звънчевата инсталация както решите:
Вавиант 1 - само звънци - 7 бр. кабел тип ПВ 1х1,0 (3 апартамента+3 апартамента на тавана) + 1
вариант 2 - домофона система на бетамарк един кабел UTP 4x2x0,5 mm.

За да си сигурен че няма да се кърти в последствие каквото и да решите бих ти препоръчал да се съберете да решите какво ще правите. Да изпълните решението и чак тогава да замазваш.
Съвет по-евтино излиза първо да мислиш и после да мажеш :lol:
siderovbg - специалист
Благодаря ви много. Ще започна изтеглянето на проводниците и ако нещо възникне в процеса на работа ще питам. Иначе ми стана ясно за какво става на дума. Още веднъж - БЛАГОДАРЯ!
masteradmin - майстор
Palawnik, пич това с звънеца него разбрах ???
Един + отсам един - оттам ??? Звънчевата инсталация е с променливо напрежение, а и не разбрах защо като звъннеш на някои на врата ще събудиш всички :?
Тани - модератор
siderovbg правилния отговор обикновено е заложен във въпроса! От него не разбрах ще има ли домофон и табло със бутони долу на входа за звънците на апартаментите и таванските ? Ако има - съвета на Палавника ако не - на админа и ще спестиш доста кабел :-D :-D :-D
Palawnik - специалист
masteradmin
За "+" и "-" нямаше по друг начин как да обясня, че кабелите имат някакво значение. Съгласен с теб че е идиотско да говориш за "+" и "-" при променлив ток.
Що се отнася до броя на кабелите, ми се струва че трябва да се изгради домофона система, а не само звънци пред вратата. Вярно че е кооперация, но в тези времена да се оставя входната врата незаключена ..... знам ли.
Голямата част от поста е ако човека реши да си изгради домодонна уредба.
Ако реши да е само звъцен пред врарата тогава си абсолютно прав само два проводника са достатъчни.
vlado0549 - специалист
пусни кабели ЮТП до всеки апартамент.

Прикачен файл

betamark_3plus1_2000.jpg
betamark_3plus1_2000.jpg (65.63 KиБ) Видяна 22491 пъти
evil - специалист
Ето стандартната звънчева схема.Едвали има елтехник да не е знае но все пак.

Прикачен файл

ScreenShot1.jpg
ScreenShot1.jpg (78.43 KиБ) Видяна 22476 пъти
nakatasan - специалист
Здравейте, за да не създавам нова тема тука да попитам.
В апартамента има изградена домофонна система, како и бутон до вратата за звънеца, но звънец нямам. Възможно ли е да е спряна тази система на този апартамент, защото преди нас около 4-5 г не е обитаван апартамента. Като вдигна слушалката за домофона, се чува нещо като свободен сигнал, но като натисна бутона, вратата на входа не се отключва. Като натисна бутона на входната врата, не може да се проведе разговор, както и не звъни нищо. Звънецът който е над вратата на апартамента липсва, стърчат само 2 кабела. Въпросът ми е ако си купя звънец, дали нещата ще потръгнат ще сработи системата? Съответно, ако липсващото звено е само звънецът, бихте ли ме насочили към какъв модел да си взема?
Поздрави

Тема "Стълбищно осветлине и звънци - схема???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: