• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
pipchi - напреднал
Здравейте!!
Става въпрос за рекламно съоръжение , вътрешно осветено с 100 луминесцентни пури от 40W.Захранено е с монофазно напрежение и кабел 2х6 мм2 и после са разделени на три групи с 2х4 мм2 ,като пурите в групите са вързани успоредно и дроселите и стартерите са при пурите.От енергото са дали мощност 6 kW ,но не знам какъв предпазител входящ са сложили.Проблема е,че предпазителя пада и нищо не свети.След махане на известен брой пури е започнал да задържа за известно време и после пак същото.Въпросът ми е за това как да се изчисли общата мощност ,какъв предпазител да се сложи/колко ампера/ в зависимост от тока на запалване,който е по-висок от тока на работа на вече запалила лампа и т.н.Самата ел.инсталация е проверена и няма проблеми по връзките.Предварително искам да кажа че варианта без дросел и стартер е неприемлив/доколкото разбрах имало някакви нови джаджи/
masteradmin - майстор
Не е само ампеража по-важно е бушона да е фирмен, предполагам че 63А ще свърши работа. Това го казвам така малко на бързо като човек с подово отпление от 14кW. Калпавите бушони се прецакват много бързо и почват да падат сами. Друг е въпроса, че не съм чел нищо за дроселите към луминисцентните лампи, за това колко по -голям е стартовия ток.

П.П. А неможе ли да сложиш 3 бушона където се разделя 2х6 на 3 2х4 ?
pipchi - напреднал
Благодаря!
Проблемът е ,че входящия предпазител е сложен от енергото и нямам достъп до него-пломбиран е.Затова трябва да знам точно мощността /максималния ток на стартиране/за да се заяви в енергото и те според нея да сложат нов по-голям входящ предпазител.И изобщо ако някой се е занимавал с промишлено осветление да ни "осветли" за начина на изчисление на такива инсталации-кабели,токове, начини на свързване ,cosFi и т.н
Palawnik - специалист
А какъв е предпазителя или автоматичния прекъсвач?
Кога изключва предпазителя веднага след включване или след известно време? Приблизително колко?
pipchi - напреднал
Правено е от колеги и нямам пълна информация.Утре ще го гледам на място и ще пиша.
Тани - модератор
Не знам дали сте обърнали внимание по филмите как светва луминисцентното осветление в голями помещения или дълги коридори? Нещо като ефекта "бягаща светлина е , но с тази разлика , че остават светнати! Това определено не се прави за визуални ефекти , а има чисто технически смисъл - да се намали (разпредели във времето) пусковия ток! Ако осветлението се пуска ръчно (малко вероятно) може да направите да се пуска на отделни кръгове и така ще решите проблема , иначе ще трябва автоматика , която да включва кръговете с определено закъснение един след друг! Като начало моче да пробвате ръчно за да видите дали ще върши работа и да прецените на колко кръга трябва да е а след това да сложите автоматиката! Вече ми идват на ум няколко идеи , ако няма готова схема!
8180 - майстор
pipchi написа:
Благодаря!
Проблемът е ,че входящия предпазител е сложен от енергото и нямам достъп до него-пломбиран е.Затова трябва да знам точно мощността /максималния ток на стартиране/за да се заяви в енергото и те според нея да сложат нов по-голям входящ предпазител.И изобщо ако някой се е занимавал с промишлено осветление да ни "осветли" за начина на изчисление на такива инсталации-кабели,токове, начини на свързване ,cosFi и т.н
Колега,
Май започваш да налучкваш и сам :) - виж червеното.
Точно в него мисля е проблема.
100пури * 40 (36)W = 4000W
4000W / 220V = 18 A
Това ти е изчисления ток, отговарящ на "светлинната" мощност.
Обаче: На всеки дросел пише: cosФ =~0,5 !!!!!! (а също пише и тока през дросела). Рекламистите (и аз също) не слагат кондензатори за cosФ и
Затова:
18А / 0,5 = 36 А или
Тава, което пише за тока: ~0,4А * 100пури = ~40A

Тези токове обаче отговарят на ~8kW без запас. Електромерът не ги отчита, НО те си текат по кабела и през предпазителя.
Мисля че пусковите токове на са проблем в случая. Обикновено рекламите светват и след малко пада прекъсвача.

Чувал съм, че проектантите смятат първите два реда, след което дават запас *3-4 и обикновено нямат проблеми.

Коя е тази ~30 м2 реклама, че ми стана интересно? :roll:
Тани - модератор
Винаги съм се чудил каква е идеята на това влючване на етапи! Каква му е идеята тогава , ако не е заради пусковия ток? :? :? :?
mien - специалист
аз лично се збласках с подобен проблем наскоро.получи се доста голяма консумация на ток при 60бр.пури.след далго мислене и разпитване разбрахме че всичко се далжи именно на този КОСИНУС.
Проблема се разреши с група кондензатори в паралел на веригата и вече всичко е както трябва.само да кажа че изчисленията и монтажа го направи някаква фирма от пловдив и незнам какви точно сложиха,но електромера вече отчита реално.
8180 - майстор
mien написа:
Проблема се разреши с група кондензатори в паралел на веригата и вече всичко е както трябва.само да кажа че изчисленията и монтажа го направи някаква фирма от пловдив и незнам какви точно сложиха,но електромера вече отчита реално.
А ти сигурен ли си, че има разлика в показанията на електромера?
Щото аз (писах го горе) досега знаех, че електромера (поне старите) не отчита т.н. реактивна мощност.
Моля mien, или някой друг да каже как стоят нещата с нови/стари електромери и лумин. осветление с дросели. А също и някакви практически идеи за кондензаторите, защото все още масово се използва схемата с дросели (поне в рекламите).

Тани, може да има идея с пусковия ток (не разбах на теб ясен ли ти е).
Аз споделих опит - досега не съм имал проблеми с пусковия, но с активен + реактивен ДА :sad:
Имал съм проблем и с "обратното" на пусковия - при спиране да искри и 1-2 пъти да се завари турски ключ - това май пак е от индуктивния товар.

За промишленото осветление знам само, че обикновено е на тройки към различните фази, но това е заради т.н. стробоскопичен ефект, и че често лампите са повече от 100-200.
Иначе мога да си поиграя да го премеря (пусковия). Имам предвид тока за предварителното подгряване, ако можем да го приемем за пусков.
  • 1
  • 2

Тема "луминесцентно осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: