Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, някой знае ли схемата за уреда против мухи и комари където се призвеждаше високо волтов ток и прескача искра, която убива мухата?благодаря предварително!!!!!!!
Последна промяна от aleks1106 на ср окт 04, 2006 2:50 pm, променено общо 1 път.
Тани - модератор
Накратко ще се опитам да я опиша! Между две решетки протича ток с високо напрежение - малко по ниско от това при което ще прескочи искрата межди двете! Когато между пръчките на решетката премине насекомо, през него прескача искрата, защото е намаляло разтоянието преминава тока и го убива! Не съм пробвел, но може би ще стане с автомобилна бобина и трансформатор може и с по-ниско напрежение ит бобината! Най- голямата тънкост е прецизното позициониране на решетките една спрямо друга!
Palawnik - специалист
Няма да стане с бобина от автомобил, освен ако не сложиш чукче;)
С трансформатор също е доста сложно. В този вид се използват диодни умножители на напрежение.
Ако пуснеш темата в раздел електроника някой ще ти я каже.
Тани - модератор
Тани написа:
...но може би ще стане с автомобилна бобина И трансформатор.!
aleks1106 написа:
Здравейте, някой знае ли схемата за уреда против мухи и комари където се призвеждаше високо волтов ток и прескача искра, която убива мухата?благодаря предварително!!!!!!!
Palawnik - специалист
Тани написа:
Тани написа:
...но може би ще стане с автомобилна бобина И трансформатор.!
aleks1106 написа:
Здравейте, някой знае ли схемата за уреда против мухи и комари където се призвеждаше високо волтов ток и прескача искра, която убива мухата?благодаря предварително!!!!!!!
Дори с бобина и трансформатор пак няма да стане. Без чукче няма как. Или поне някакъв генератор на импулси.
Тани - модератор
А ако му се резне единия полупериод с един диод?
Palawnik - специалист
Тани написа:
А ако му се резне единия полупериод с един диод?
Извинявай малко бавно зацепвам. Искаш да кажеш че с траф намалява от 220V/12V и след това с бобината вдигаш напрешението.
Не съм се замислял на този въпрос. Може и да стане.
Но с диоди и кондензатори е по-лесно за изпълнение и по-евтино.
Тани - модератор
Абе за по-евтино - може , но за по-лесно - не бих казал! Пък и мисля че за 5 лв може да се намери втора ръка бобина! Мисля си обаче какво би станало с множителя , ако се забие някой бръмбар между решетките и го даде накъсо за няколко секунди?
velsi - Почетен майстор
Аз пък като ви следя разговора си мисля друго. Какво ще стане с тази муха като я перне тоя ток?! Няма ли да се разсмърди на изгоряла муха. Представете си само миризмата!!! Аз още като ученик бях измислил подобно устройство, но точно поради тези опасения не го реализирах. И още нещо: кой ще накара мухата да кацне точно там, че да я удари тока? :? Струва ми се, че има други по-изпипани решения за борба с досадни насекоми. А и не съм напълно убеден, че тези твари за разлика от нас не надушват електромагнитни и електрически полета и не ги избягват....

Тема "ел схема против комари и мухи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: