Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
astor - специалист
Привет, има ли някакво четиво, което да разгледам преди да почна да правя ел. инсталцията. Има ли някакви законови норми и изисквания, които трябва да се спазват?
masteradmin - майстор
Теорията и практиката леко се разминават. Аз съм направил няколко ел. инсталации, две от които на заведения (официално са приети и узаконени) но пак не смея да раздавам акъл. По скоро ако имаш някои въпрос за сечение на кабели, мощност на бушони и колко токови кръга да направиш.
evil - специалист
"четиво, което да разгледам преди да почна да правя ел. инсталцията"
.......Бъркането на учебника по електротехника с някои комикс може да доведе до сериозни последици,според мен.Тои не се разглежда а учи и то години :lol:
astor - специалист
Ами знам, че звучи налудничево, но това е положението. Иначе аз имам таблото, което купих и монтирах. Имам дефектнотокова защита и сега си мисля да взема да сложа и нещо за защита от пренапрежение. Знам, че не ми е работа да се занимавам с тоци, но както и друг път съм писал и пак ще напиша - Писнало ми е от пишман майстори, които да ме изнудват за пари и да не си разбират от работата. Аз се боря с къща на груб строеж и имам мегдан за работа. За мен е интересно, ако някои може да каже как е правилно да се прави. Дали има стандарт според, които кабела примерно трябва да е на 20 см под тавана, когато върви хоризонтално или че не трябва да минава близо до тръби, по-които тече вода или знам ли и аз какво. Нещо, което да ме предпази от грешки. Примерно аз си измислих да имам вентилатор над душ кабината, но се оказа, че не е добре толкова близо до душа да има уред на 220В. Освен търсих вентилатор на 12В, което ми се стори безопасно, но се оказа,че няма такива или поне аз не намерих. Имам много неща да мисля и ми е доста трудно. Не бих казал,че някои майстор може да ми ги измисли тези неща,а и едва ли би му пукало. Той така или иначе в моята баня няма намерение да се къпе и му е все едно. Идеята на моя въпрос е да разбера дали има книга, пдф или нещо в нета, което да може да помогне не това мое начинание. Много благодаря на Мастера, че гледа позитивно на нещата и за всичко, което прави за хората като мен. 10х
Palawnik - специалист
astor написа:
Привет, има ли някакво четиво, което да разгледам преди да почна да правя ел. инсталцията. Има ли някакви законови норми и изисквания, които трябва да се спазват?
http://paragraf22.com/pravo/naredbi/41708.html
Като го прочетеш пиши да ти пратя следващото;)

Успех

Тема "Изграждане на ел. инсталция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: