• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Милен - майстор
Вземи пример от sasooooooooo винаги е показвал снимки на добре подредени табла :) На твоето кабелите нещо много са разхвърляни. Може и да им сложиш надписи кой кабел за къде е например с хартиено тиксо обвито около проводника. Така при бъдещи проблеми или реконструкции ще можеш да се ориентираш бързо в ситуацията.
filmatoplo - майстор
Виждам как от всеки предпазител излиза кабел отгоре и отива по предназначение - отдолу как се захранват предпазителите - с някакви гребени или мостчета които не се виждат добре ли . Според мен горния ляв предпазител е главна фаза , която се разклонява и до двете ДТЗ .
sasooooooooo - "специалист"
От долу са захранени с гребени. Моя тертип е да ги увия със изолирбанд на срезовете и затова не се виждат. Идеята на такова подреждане, освен личната удовлетвореност е и лесното обслужване. Правил съм опит да сменям предпазител и ДТЗ, и е ставало безпроблемно. Това е най-кофти варианта - много проводници мостоваци, малка кутия и то за двупроводна мрежа. Затова чистата нула е "хвърчаща" от ляво.
Velio, по-добре от сега си отдели Нула и Земя, че по-нататък като сложиш ДТЗта да не правиш големи преработки по таблото :!: Всъщност защо няма да слагаш сега?
Предпазителите са така:
главен;
осветление;
климатици - 2бр;
ДТЗ бойлер;
бойлер;
ДТЗ контакти;
контакти - 5бр;
резерва.
filmatoplo - майстор
Значи на горния ред осветление и климатици не минават през ДТЗ -само бойлера , на долния ред минават всички 5 бр контакти през ДТЗ . Тази чиста нула горе вляво не минава през ДТЗ и е за осветлението и климатиците - така ли е . :) А тези нули долу вляво са нули минали през ДТЗ и са за контактите -нали .
filmatoplo - майстор
Благодаря :) , понаучил съм си урока -много поучително беше . При този монтаж - контактите и бойлерите не трябва да бъдат занулени - мост между нула и корпус щото веднага ще исключи ДТЗ .
вт авг 04, 2009 9:51 pmmirk написа:
Тия кабели защо си ги навил на спирала. Така си направил бобина в случая без магнитопровод. Вследствие на което при протичане на ток през тях ще възникнат електромагнитни полета които могат да окажат влияние на апаратите монтирани в таблото. А това че въпросните кабели са нулеви е още по зле. При късо съединение протичат сериозни токове през тях и съответно електромагнитните полета ще бъдат по сериозни. Моето предложение е да си ги изправиш и аванса да го дадеш като нагънеш кабела на ляво и на дясно.
Уникален коментар!
Не е лесно да влезеш в историята с успеваемост от 1 глупост на всяко изречение!..
  • 1
  • 2

Тема "Монтаж, ел.табло?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: