• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Velio - специалист
Здравейте,
понеже ми е за първи път да монтирам ел.табло,
показвам малко снимки от работата до сега,
целта ми е ако има някакви сериозни критики от хора,
от които мога да науча нещо, да си взема поука.
На всички отзовали се - мерси предварително.
Въпроси:
- някой от проводниците (от снимката се вижда за нулевите), аванса съм го изкарал извън таблото за да спечеля място за монтажа.
- таблото е за скрит монтаж , а е поставено в момента открито и ще се облича с гипсокартон. Това проблем ли е за пожаро безопасността.
- Колко аванс да оставям на фазовите проводници?
- Редно ли е така свободно проводниците да минават под шината на предпазителите?

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
mirk - майстор
Тия кабели защо си ги навил на спирала. Така си направил бобина в случая без магнитопровод. Вследствие на което при протичане на ток през тях ще възникнат електромагнитни полета които могат да окажат влияние на апаратите монтирани в таблото. А това че въпросните кабели са нулеви е още по зле. При късо съединение протичат сериозни токове през тях и съответно електромагнитните полета ще бъдат по сериозни. Моето предложение е да си ги изправиш и аванса да го дадеш като нагънеш кабела на ляво и на дясно.
moimoimoi - майстор
аз не си падам по тези многоредови табла,всеки ред отделно да се захранва,преминаването на проводниците и т.н.,предпочитам да са на един ред,по удобно се работи ,и да кажа че е добре таблото да е с няколко позиции в повече отколкото са необходими,много е неприятно примерно в табло 8-ца да влизат 13-14 кабела
аванс оставяш колкото може -да се събере,никога не е излишен

покажи няколко снимки и когато е завършено с монтирани предпазители и свързани кабели
Trifun - специалист
Няма проблеми проводниците да минават под шините с предпазителите - като гледам, има достатъчно място под шината - там не могат да се наранят. При положение, че таблото ще е облечено с гипсокартон, по-добре да натикаш аванса зад него - не режи кабелите. И 40, и 50 см. аванс да оставиш, дори метър - някога може да потрябва. По-добре е да има откъде да се издърпа при нужда, отколкото да се снажда.
sasooooooooo - "специалист"
Много ти е цветно таблото. Внимателно отделяй земя и нула, че ДТЗтата няма да сработят. Трифазно захранване ми се вижда, 5х6мм2?

Колкото по-подредено е таблото от към кабелите, толкова по-лесно се работи и повече аванси могат да се оставят. Десетото ТАПче със завързани очи ще го правиш :lol:
Имам снимки на стъпките за подвързване на 16ца /2х8/, ако искаш ще ти ги кача в темата.
Velio - специалист
sasooooooooo написа:
Много ти е цветно таблото.
Да, цветно е. Исках максимално да си улесня работата. Колкото повече цветове, толкова по-добре.
sasooooooooo написа:
Внимателно отделяй земя и нула, че ДТЗтата няма да сработят. Трифазно захранване ми се вижда, 5х6мм2?
Разбира се, ще гледам да не правя грешки с нулата и земята. За начало ДТЗта няма да има.
Да, захранването е трифазно. И да - 5 X 6 mm2 :)
sasooooooooo написа:
Имам снимки на стъпките за подвързване на 16ца /2х8/, ако искаш ще ти ги кача в темата.
Искам :)
Velio - специалист
mirk написа:
Тия кабели защо си ги навил на спирала. Така си направил бобина в случая без магнитопровод. Вследствие на което при протичане на ток през тях ще възникнат електромагнитни полета които могат да окажат влияние на апаратите монтирани в таблото. А това че въпросните кабели са нулеви е още по зле. При късо съединение протичат сериозни токове през тях и съответно електромагнитните полета ще бъдат по сериозни. Моето предложение е да си ги изправиш и аванса да го дадеш като нагънеш кабела на ляво и на дясно.
Явно е грешка от моя страна и ще трябва да я поправя!
sasooooooooo - "специалист"
Сега като гледам, таблата и проводниците са различни, не знам дали ще ти е от полза. Таблото е с 10 кръга, мостови проводници и две ДТЗта.

Снимки тук
Последна промяна от sasooooooooo на пон фев 22, 2010 9:19 pm, променено общо 1 път.
sasooooooooo - "специалист"
Снимки тук
Последна промяна от sasooooooooo на пон фев 22, 2010 9:19 pm, променено общо 1 път.
sasooooooooo - "специалист"
Снимки тук
Последна промяна от sasooooooooo на пон фев 22, 2010 9:18 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2

Тема "Монтаж, ел.табло?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: