Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vvladi21 - специалист
МОже ли да ми кажете как се определя сечението на кабел. Имам прожектор на 20 метра от захранването(транзформатора). Прожектора е 12 V a мощноста е 350W. За това какъв ще е кабела и по принцип как се смята подобно нещо.
masteradmin - майстор
Не помня как се смята сечение, но много лесно може да сметнеш тока, а той в случая никак не е малък. 350/12 = 29А, ако захранваше ел. уред на 220V, щеше да отговаря на 6kw мощност. Най добре иди да си купиш мостов кабел и като те попитат колко квадрата сечение - кажи за около 30А . Веднага ще ти кажат. Според мене трябва да е 2.5 квадрата нагоре.
vlado0549 - специалист
http://toplofikacia.hit.bg/motor.htm
Формулите за изчисление са доста сложни,по принцип се избира кабел по таблици.[/url]

за медни едножилни кабели: 0.0178 Wмм2/м

за медни многожилни кабели: 0.0179 Wмм2/м

за алуминиеви едножилни кабели: 0.0291 Wмм2/м

за алуминиеви многожилни кабели: 0.0294 Wмм2/м
Гост
Ампеража (силата на тока) можеш да получиш, като разделиш мощността на напрежението. Това и мастера го показа. А след това трябва да изчислиш сечението на кабела по една приблизителна но проста сметка: На всеки 6 Ампера ток, трябва да осигуряваш по един милиметър квадратен проводник (говоря за сечение). Пример: ако правилно си написал напрежението (12 Волта) - ще се нуждаеш от сечение около 5 мм2 . Но ако си объркал напрежението и то е 220 Волта - тогава ще ти бъдат достатъчни и 1 мм2 сечение на проводника. (4ери).
vvladi21 - специалист
Благодаря на всички. vlado0549 този линки кадето го даде е доста ползен ми се струва за доста неща
ozzy - помощник
vvladi21 написа:
МОже ли да ми кажете как се определя сечението на кабел. Имам прожектор на 20 метра от захранването(транзформатора). Прожектора е 12 V a мощноста е 350W. За това какъв ще е кабела и по принцип как се смята подобно нещо.
Много сигурно и практично решение е 4А за 1 мм. сечение.

Тема "подбор на сечение на кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: