Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
1115 - специалист
Всичко е много просто.

1. С мултицета поставен на диод или 200 Ом_а измерваш всеки един от диодите.
Той трябва да светне много слабо. Това без да подаваш напрежение на входа. Ако не светне обръщаш поляритета.
2. Ако всички светнат - проблема е в спойките на резисторите - много често се прецакват от високата температура, която развиват. Това за SMD резисторите при разни осветления.

3. Ако някой светят, а други не - подменяш повредените.
4. Ако никой не светне - подменяш всичките.
stefan_gb - специалист
1115 поради голямото вътрешно съпротивление на мултицета няма да светне диод от този тип.
Цялата работа е доста мътна или Мастера ни хвърля по върбите :lol:
От начина на свързване тоест последователно следва че диодите са от един тип.
Проблема беше че светят само едната група светодиоди а другите последователно свързани несветят. О тук може да предположим следните повреди по цялата схемата както следва:
1. Rx прекъснал, с намалено съпротивление или с увеличено съпротивление. И при трите вариянта няма да светят само едната група диоди.
2. Прекъсване или изменение на стоиностите на R1 до R4 . Пак няма да светят само едната група светодиоди.
3. Пробив на диодите 1 до 4. Ако веднъж са пробили после не светват никога.
4. Прекъсване на диодите 1 до 4. При този вариянт пък несветва никои ......
5. Лоши споики по пистите . Пак несветва само едната група.
6. Занижено захранващо напрежение. Пак несветва само едната група.

Поне според мен нещо не се връзва ....
Последна промяна от stefan_gb на нед ное 01, 2009 7:22 pm, променено общо 1 път.
Master_Kenobi - V.I.P.
stefan_gb написа:
Цялата работа е доста мътна или Мастера ни хвърля по върбите :lol:
....
:lol: :lol: :lol:
Абе, аз май първи се метнах на върбата и там си вися още. :lol:
Иначе съм съгласен и с шесте точки и с извода ти. :)

Днес не съм правил почти нищо... Само проверих дали светят пак ония 4+2 на "работещата" платка.
Ами, първоначално светнаха 4-те, а двата не светнаха. После докато се суетях и двата от вчера светнаха. Не забелязах да има конкретна причина, но около 2-3 мин. след вкючването. Опитах и на 15 V. Същата работа...
1115 - специалист
светват....светват ама слабо - от опит глава не боли.
Ако все пак иска да сме "ток и жици " може да се пробват с батерия от 3В или 2х1,5В
ELEMENTAL - специалист
Мастер, направо ги сменяй светодиодите - дали са фира.Подобен проблем имах с "индикацията" на един асансьор.
Иначе относно прословутия Dx.Сложен е резистора за да се намали тока през светодиодите, иначе тока течащ през коя да е от групите щеше да е 30mA и диодите щяха да прегреят за отрицателно време.Последователно на резистора не е зле да се сложи диод (примерно 1N4148, 1N4001-1N4007, BA158 и др.).
P.S.Типичното максимално обратно напрежение на един светодиод е от порядъка на 5-6V.
Master_Kenobi - V.I.P.
ОК, разбрах. Благодаря! :)
Само дето не ми стана ясно, как диодите са "отпушени", а не светят. Защото явно това се получава при тези две двойки, в които двата диода светват после...
При другите две двойки несветещите явно са пробили.
Master_Kenobi - V.I.P.
Кажете къде в София да търся LED диодчета.
Ама така... да има избор и знаещи консултант-продавачи, че на първо време ще капризнича, а па накрая ще видим! :lol:

П.П. Свети Гугъл ми намери некви хора с добър сайт и офис в Студентски град, ама за магазин нищо не пише. Утре ще ги търся по телефона, ама далечко ми идва Студенски град...
http://led.omega-light.com/Leds/leds.htm
Master_Kenobi - V.I.P.
Готово! :)
Всичко вече свети. Пу-пу, да не го урочасам. :-D
Смених всички LED-чета, дори и малкото работещи в едната платка, защото почнаха да гаснат докато оправях другите.
Сложих Rx и на двете платки - 200 ома. Сега през всяка двойка диоди минава по 20 mA, колкото предписва производителят.

Благодаря на всички включили се! :)
Пийте по едно от мен и пратете сметките на Емо Врачански. :-D Той ще ви ги осребри. :-D :-D

Прикачен файл

110209185856.jpg
110209185856.jpg (52.71 KиБ) Видяна 2941 пъти

Тема "Ангелски очи (Angel eyes)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: