Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
saraneron - специалист
Колеги по форум ,имам такова питане.Стара ел.инсталация ,която НЕ подлежи на ъпгрейдване е с контакти без заземителните пластинки и ще си останат такива.Фаза и нула,това е.Та въпросът ми е: Към кой тип инсталация да се определи ТN-? ... или няма такъв стандарт? Другото ми питане е: Може ли да се сложи дефектнотокова защита на такъв контакт и ако не ,защо? За мен си мисля ,че има смисъл , когато контакта се ползва във влажни помещения а и в сухи такива, където има на разстояние до контакта до 1.8м. метални тоководещи повърхности,бетонни подове.........Няма да се ползват на 100% защитните и функции заради този тип контакт и че няма трети проводник,това е вярно,но защо срещам в литераурата ,че е задължително да има и защитен проводник?Чап кък задължително?А ако тези контакти се подменят със ,,шуко,, с занулени пластини?Как стои вказуса?Благодаря за отговорите.
nv952 - майстор
saraneron написа:
Колеги по форум ,имам такова питане.Стара ел.инсталация ,която НЕ подлежи на ъпгрейдване е с контакти без заземителните пластинки и ще си останат такива.Фаза и нула,това е.Та въпросът ми е: Към кой тип инсталация да се определи ТN-? ... или няма такъв стандарт? Другото ми питане е: Може ли да се сложи дефектнотокова защита на такъв контакт и ако не ,защо? За мен си мисля ,че има смисъл , когато контакта се ползва във влажни помещения а и в сухи такива, където има на разстояние до контакта до 1.8м. метални тоководещи повърхности,бетонни подове.........Няма да се ползват на 100% защитните и функции заради този тип контакт и че няма трети проводник,това е вярно,но защо срещам в литераурата ,че е задължително да има и защитен проводник?Чап кък задължително?А ако тези контакти се подменят със ,,шуко,, с занулени пластини?Как стои вказуса?Благодаря за отговорите.
Дали да пробвам да спестя малко писане на хидрата :?
saraneron написа:
Стара ел.инсталация ,която НЕ подлежи на ъпгрейдване е с контакти без заземителните пластинки и ще си останат такива.Фаза и нула,това е.Та въпросът ми е: Към кой тип инсталация да се определи ТN-? ...
Аз бих казал че е TN-C :? (според гугъл не според мен :wink: )
Грешка. Така ще изглежда...
saraneron написа:
ако тези контакти се подменят със ,,шуко,, с занулени пластини?
Иначе след още една справка в гугъл се обърках тотално :rolleyes:
Изображение
saraneron написа:
Може ли да се сложи дефектнотокова защита на такъв контакт и ако не ,защо?
Ми ..не може!
Както ти сам каза инсталацията ти е двупроводна.
А за ДТЗ трябва да има трети PE проводник.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0% ... 1%82%D0%B0

Има цяла тема за ДТЗ

Ей така
Изображение

saraneron написа:
А ако тези контакти се подменят със ,,шуко,, с занулени пластини?Как стои вказуса?Благодаря за отговорите.
Еми пак няма да имаш ДТЗ :roll:
В този случай правиш мост между нулата и заземяващата пластина на контакта.
Демек нулевият ти проводник е хем работен хем защитен.
А с ДТЗ (дефектно токова защита) нулата и защитният не се обединяват.

пп Хидра ще ме извиняваш ама не се сдържах,вероятно има неща дето не са както съм ги написал :sad:
bobko - специалист
Като е мнооооого стара и не подлежи на ъпдейти подменяш е с нова трипроводна,разпределяш е на колкото токови кръгове искаш,монтираш ДТЗ-ти и си готов.Не прави кръпежлъци,с тока шега не бива.Предполагам,че сечението на проводниците на тази инсталация не превишава 2,5mm2 ,а сигурно на места е има няма 1,0mm2.Виждал съм такива паяжини знам как изглеждат :)
mendi - напреднал
Може да се сложи ДТЗ но тя ще задеиства чак като се офазиш зашото няма трети проводник, така че в случая заземяването ще е през юзъра на съответния уред :-D
hidrazin - майстор
Няма такава инсталация, която да не може да се "ъпгрейдва". Като не може се сменя.
И на такава инсталация може да сложиш ДТЗ ама ще трябва да слагаш на всеки контакт по една.
Има и контакти с вградена ДТЗ. Нещо подобно:
http://kvazer.com/electrical-kopp/44450 ... rfekt.html
Само дето не са разпространени у нас. Може да разбереш защо като им погледнеш цената.
Това да свържеш двупроводна инсталация след ДТЗ въобще няма да го коментирам.
:partyman:
FM STEREO - специалист
Да Хидрата е прав,може да се сложи ДТЗ на всеки контакт,условието при монтирането и е нулевият и защитен проводник да не се обединяват след нея. В твоя случай защитният проводник ти е работната нула,свързва се нулата с мостче към защитните пера на контакта,а ДТЗ-то се монтира преди контакта,или както каза Хидрата има такива контакти с вградена такава,но ако слагаш на всеки контакт ще ти излезе скъпичко. По добре си бреработи,ако е възможно,сложи трети проводник или най добре подмени цялата инсталация с трипроводна за да ти е мирна главата.
fikata - майстор
Стара ел.инсталация ,която НЕ подлежи на ъпгрейдване е с контакти без заземителните пластинки и ще си останат такива.Фаза и нула,това е
Мнооооооого стара ел.инсталация"
.
Не познавам толкова "Мнооооооого стара ел.инсталация," която е двупроводна изпълнена с проводник ПКИ, открита и с бели бергманови тръби или даже на порцеланови ролки, или скрита в черни берманови тръби, на която да не може контактите да се "ъпгрейдват" и да не се подменят с тип "шуко".
Стига в електромерното табло на нулата да няма предпазител. Нещо,което лесно се елиминира като като този предпазител се премахне.
Продполагам,че тази мнооооого стара инсталация не е изпълнена със звънчев проводник.
Свободните волни мисли за диференциално -токова защита ДТЗ приложена и в тази мнооооого стара двупроводна ел.инсталация не си заслужават коментар.
ZMeyGorianin - майстор
Стига в електромерното табло на нулата да няма предпазител. Нещо,което лесно се елиминира като като този предпазител се премахне.
Да попитам: Какъв е риска от такъв предпазител на "0"-та, защото и аз имам такъв инсталиран в една стара къща, строена 1947 г.? Досега не ми е правил проблеми. Двупроводна инсталация.
mendi - напреднал
Риска е фазата да избие по корпусите на всички занулени уреди ако нулата прекъсне.
hidrazin - майстор
ZMeyGorianin написа:
... защото и аз имам такъв инсталиран в една стара къща,..
Махни го.
:partyman:

Тема "Мнооооооого стара ел.инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: