Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
8180 - майстор
Схемата на Трифон/Елементал е вярната - пробвано многократно.
Паралелното връзване - категорично НЕ!.

Това което пише питащият, че светвала по една лампа, ми говори за някаква друга схема/грешка. Тук като угасне едната - гаснат двете - това е гадното за диагностика (moimoimoi). Почти 100% съм сигурен, че няма вариант във вярна схема да свети само една лампа.

За стартерите - най-сигурно Series. Действително преди време схемата тръгваше (и би трябвало) с почти всички 4-22W - сега не знам на какво може да попадне човек. Запалената лампа действа като Ценеров диод на напрежение ~120-180W (според ватовете) и голямата цифра на стартера трябва да е повече - 18W лампа би трябвало да работи с читав стартер 22W (и обратното 36W рядко работи с този стартер - пали, но гасне).

Ако се правят експерименти и проби, не е лошо да се знае, че веднъж светнали лампите работят и без стартер, та е хубаво да се пробва на 2-3 вкл./изкл. за достоверност.
Понякога успяват да се запалят при изключване на дефектен стартер!?
При първо вкл. новите пури палят по-трудно. На по-студено и при по-ниска мрежа - също.
Хайде накрая пак да спомена - при повече лампи във отделна верига, за сеченията на проводниците се сумира това, което пише върху дроселите - А, а не върху лампите - W (заради cosФ). Ако разклоненията се правят в цоклите на лампите (дроселите) горното също да се има предвид. Дори с добри цокли се рискува с повече от 10 лампи.
Не се потискайте - доста добри електротехници се затрудняват с обсъжданата схема (не знам защо, но факт).
Успех!

П.П. Докато писах "реферата", гледам питащият е пояснил.
Колега, приятелят ти е променил схемата (елиминирал е, дал "на късо" едната лампа) - възпроизвел е схемата, която е нарисувана върху дросела - тя е по-различна от оригиналната и приведената тук.
Възстанови си я по тукашните указания - ако не е махнал жиците, няма да е трудно. Дори може да е сложил нова, която лесно ще различиш и отстраниш.
Направил е НОВА връзка (по схемата тук) от N до LL2-W3 или от дросела LL1-Y1 до LL2-W4 (най-вероятно).
Trifun - специалист
Между другото ... една идея :idea:
Преди време се ровичках в сайта на сп."Млад конструктор" - http://www.constructor.bg/mk/
Цъкате на Нашите схеми и в прозореца отдясно има Нов живот за повредените луминисцентни лампи (брой 6/2000 год.)
Схемичката съм я правил - работи точно както е описано - дори и с изгорели пури !
За 2 Х 18 W просто правите две такива схемички и готово :)
borko-67 - специалист
stefan_gb написа:
borko-67 написа:
Вържи лампите в паралел,не последователно и пробвай.Т.е. всяка лампа сама за себе си,така ако едната лампа,респективно стартер изгори или се откачи другата работи.
Borko а мощноста на дросела :!: какво ще е въздеиствието когато изготи едната лампа :roll:
Е лампата е работила,значи дросела си е за две лампи.Плюс това най-вероятно тя е била вързана така фабрично.
Или са два дросела или е един и за двете.
Virtuozo - специалист
kefto написа:
Значи проблема е следния:
Когато реших да мотнтирам такъв вид лампа в банята отидох в подходящ магазин и си избрах тази българска и си я свързах и всичко беше ОК, но след време изгоря едната пура и тогава втората неискаше да работи самостоятелно. Едим приятел ми я свърза да работи само едната и така допреди 2 седмици, когато реших да оправя и втората, но уви незнам как да я свържа:(
Искам да кажа, че фабрично си работеха без проблем две пури с един дросел, но сега незнам как да я накарам да светне.
След уточнението от пациента kefto :-D струва ми се дилемата е разрешена. Лампите са били последователно,едната е загинала,в следствие на което другата е увиснала и чрез промяна на схемата неговия приятел я е накарал да свети.Сега за да се върне първоначалния режим с двете светещи лампи е нужно да се изпълни схемата на Трифон и всичко ще е ток и жици :)
И понеже проблема е повече от изяснен предлагам моя коментар да е последен в тази тема,за да не натрупваме обемист брой допълнителни изказвания,които само ще затруднят следващ наш приятел,който се е сблъскал с този проблем и чете нашата позабравена тогава тема :idea:
petromaniq - специалист
Навремето си блъсках главата с такива последователни лампи - шунтирах единият стартер със резистор - непомня точно колко беше 8 - 10 ком 2 W. Така при изправни ( не чисто нови лампи ) едната се палеше със сигурност - нешунтираната, след това и другата. От тогава нямам проблеми с лампите (2 тела ).Иначе де ще му излезе края да ги сменяш комплект, когато едната от двете загуби емисия.А и много калпави цокли имат малко да се препекат и не дават да ги пипнеш.
alsted - майстор
Днес специално се заех да изследвам проблема-на работата си имам три двойки такива лампи, от които само на една светят и двете. Стигнах до следния извод:

Вероятно при намаляването на газа в лампата, от един момент нататък тя не може да се запали /едната от двете/. Следва лудо мигане до момент, в който стартера на дефектната пура даде на късо. Оттам нататък си светва едната лампа без проблем всеки път.
Мерих с мултицета, на дефектната се отлагат някакви 13V /като по 1V-на нагревателчетата/ т.е. стартера наистина може да се замени с някакъв резистор.

А стартерите всички са такива:

Прикачен файл

стартер Луникс.JPG
стартер Луникс.JPG (36.1 KиБ) Видяна 11559 пъти
petromaniq - специалист
Стартера си остава на място. Тъй като напрежението идва недостатъчно за да задейства стартерите резисторът помага да се задейства поне единият стартер след него тръгва и другия. Ако махнеш единия мислиш ли че 8 кома ще стигнат за катодите. Пробвал съм така схемата - работи и при 195 Волта. Шунтирай стартера с 10 кОм 1-2 W.
kefto - помощник
Привет:)
Ето една снимка на схемата, която съм свързал и пак неработи. Гледах я от тази която ми дадохте и пак нестава

Изображение

Надявам се да добиете представа :?
stefan_gb - специалист
Трябва да работи , огледаи дали са добре връзките .....
lz1wvm - специалист
kefto виж свързващите проводници дали не са емайлирани.Ако е така,зачисти ги на местата където контактуват.

Тема "Схема на свързване на две лампи с един дросел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: