• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ArturDent - Почти Безобиден
От известно време ме мъчи въпроса:
Как се копаят канали за полагенето на кабел във вътрешната ел.инсталация на жилище. За за разклонителни кутии, контакти ключове ясно - с боркорона.
Искам инсталацията ми да е вкопана в тухлите и да не правя 5-6 см мазилка. Една груба сметка ми показа че само за помещението ми хол-кухня, ако мазилката е по-дебела с 2 см, ще загубя около 0.7-0.8 кв.м. Май си струва копането.
Ясно е че ще се използват максимално фугите между тухлите, но не вярвам да успея да натикам там мостов кабел 3х2.5 или 3х4.

Идеите които ми идват засега:
* Чук и длето. Това би свършило работа за стени от тухли четворки, но се опасявам, че ще се натрошат. За стени от единички операцията ще е по-трудуемка. Но за стени от бетон (добре, че нямам) ще е страшно.
* ъглошлайф и производни - да се "очертаят" каналите и пак опираме до чука с длетото.
* гофрирани тръби по време на градежа - те май са използваеми само в бетона.
* някъкъв специализиран инструмент - дали има нещо такова?. Не вярвам Ханс, да буха с чука. Е може вместо него това да го прави Хасан или Иван...

Колеги споделете как сте правили такова нещо или дори само идеи.
piron45 - майстор
Колега всички къртачи имат възможност да работят с КАНАЛОКОПАЧ. Използва се функцията без въртене на инструмента , а само удар. Каналокопача се продава отделно и струваше десетина лева в Бриколажа в Люлин когато си купувах.
housedoktor - майстор
Това е за целта -два паралелни диамантени диска .Използва се прахосмукачка,защото прахоляка е много.Има подобни машини на Спарки,както и разни ментета а'ла Практикер и Бриколаж

Прикачен файл

F09-M1509FR.jpg
F09-M1509FR.jpg (47.2 KиБ) Видяна 19595 пъти
ArturDent - Почти Безобиден
Благодаря за бързите отговори.

Хммм това последното май е точно това ковто си представях но цената е ....
А каналокъртача какво ще направи с тухлите четворки - няма ли да ги направи на прах?
moimoimoi - майстор
според мен с малък перфоратор/2-3 J/ който има функция"къртене" става най добре
това електрическото пособие с двата диска не ми харесва защото изрязва мазилката и после като се измаже има голяма вероятност да се получи ясно изразено къде е копан канала и да се напука точно между новата и старата мазилка
ArturDent - Почти Безобиден
moimoimoi, все си мисля че кабелите трябва да се прекарат .преди, мазилката. :?
PCL82 - майстор
По някои строежи, когато стената е от добре наредени тухли четворки ползват каналите на тухлите и през тях изтеглят кабелите. Това е само за хоризонталните магистрали, което всъщност е основната инсталация. За целта изкъртват контролни отвори през 2-3 метра и теглят мостоваците.
torbalan - Дървен философ
Артъре, аз там, където са четворки - чупя две тухли. Едната в началото на канала, а другата в края... и пъхам кабела в каналчето...
ArturDent - Почти Безобиден
Пуснах темата нарочно така, че да обслужва повече хора.
Това за четворките аз ще го направя, където може - хоризонтално. За вертикалните си мисля. А и повечето стени при мен са от плътни единички.
За лампите на тавана си имам също решение - инсталацията ще ми е в подпокривното пространство и само отвори за лампите. Обаче не всеки може там да слага кабели.
Идеята е не само за моя строеж да питам, а да сме полезни на повече хора. Е и аз да имам инфо де.
moimoimoi - майстор
ArturDent написа:
moimoimoi, все си мисля че кабелите трябва да се прекарат .преди, мазилката. :?


извинявай, не съм те разбрал,помислех си че питаш за канали в мазилка
инъче за хоризонталите си ги мушкам в тухлите ако е четворка, а за вертикалите се виждат-външно са
инъче да ти кажа не ми се вярва да икономисаш от вар ако вкараш вертикалите в канали,щото стените не са идеално плоски и си иска минимум 1 см мазилка което си покрива кабелите

да не споменавам че в много случаи маззилката на стените заздравява самата стена-мисля сте съгласни че една 4-ка тухла е много по лесно да се счупи когато е без мазилка отколкото когато е измазана-така че мазилка си е нужна
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Как се копаят канали за ел.инсталация?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: