Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Кажете ми дали нулата и земното в таблото над входната врата трябва ли да са на една шина или трябва да са поотделно.И какво е ДТЗ колко струва и как да си я инсталирам.До всички места са ми пусканти трижилни кабели.Главния кабел който влиза в таблото е трижилен.Това ме озадачи дали нула и земно трябва да са наедно място.
Trifun - специалист
При положение, че има пуснати навсякъде по 3 проводника, значи има направена отделна заземителна инсталация на цялата сграда. Което пък означава че всичко би трябвало да си е отделно - фаза, нула и земя. Не е грешно да се обедини "нулата" със "земята", но това трябва да се направи преди дефектно-токовата защита, ако ще се ползва такава. Колкото до нея - принципа на действие се състои в сравняването на големините на токовете, преминаващи през нулевия и фазовия проводници. По-простичко казано : токът, който тече по фазата, минава през съответния консуматор, и се връща по нулата. Ако има макар и мъничка загуба, цялата система изключва.
Проводниците са навити върху тороид, заедно с вторичната намотка, която управлява изключването на електромагнитното реле. Проводниците са така разположени, че при изправна ел.инсталация магнитните полета, които се генерират при протичането на тока през тях взаимно се унищожават и разликата между тях (тока на утечка генериран във вторичната намотка) е нула. При поява на неизправност в изолацията на проводниците или попадане на лице под напрежение системата се разбалансира и във вторичната намотка протича ток на утечка, генериран от разликата в магнитните полета, който задейства защитата. За да работи коректно дефектно-токовата защита трябва да има отделни проводници за работната нула и заземяването. Дефектно-токовата защита се монтира в таблото, като след нея нулевия и защитния проводник (заземителен) не трябва да се свързват помежду си. По размери ДТЗ за монофазна инсталация е колкото два автоматични предпазителя, а за трифазни инсталации - колкото четири автоматични предпазителя.
Повече за ДТЗ можеш да прочетеш ТУК, а също и ТУК. Обърни внимание, че се препоръчва да се ползва ДТЗ заедно с автоматичен предпазител (продават се такива, комбинирани), тъй като само ДТЗ не осигурява защита срещу късо съединение и претоварване на мрежата.
Дано строителите на обекта да са си свършили добре работата и да са поставили добро земно - съпротивлението му не трябва да надвишава 10 ома, ако не ме лъже спомена. Измерването се прави от лаболатория - не е зле да се провери това...
Благодаря за всичката информация

Тема "Как да си свържа ел.таблото в апартамента" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: