Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
geraldo - напреднал
Здравейте,имамхме проточен бойлер,но изведнъж се развали-загряваше от самосебеси и може би щеше да гръмне ако не бях пуснал топлата вода за да може да се изтече,след което му разкачих жиците.Никой не успя да го опеави.Сега си купихме обикновен бойлер-Доминатор на Хасковска фирма със стъкло-емайлово покририе на водосъдържателя.Та въпроса ми е до каква степен са опаснни този тип бойлери защото вече доста се наплашихме.Може ли да гръмне?
evil - специалист
По принцип има три неща на който се разчита за да не стане беля с един обикновен бойлер
1 терморегулатор-той гаси бойлера при достигане на зададената температура
2 защитата -която е настроена(тази настройка не се пипа!!!) на температура малко над максимума на регулатора за се задейства при дефект в него
3 клапан-който отваря при повишено налягане вследствие дефект
в първите две :)

ако клапана е монтиран правилно и от време на време му се пуска по малко вода и ако бойлера не се отваря от самозвани майстори мисля че може да се спи спокойно :)
geraldo - напреднал
Успокояваш ме малко благодаря ти за което.Иначе май има някаква анодна защита(или 3 анодна ако има такава) ама това нищо не ми говори.А какво ще кажете мека или твърда връзка? Той и стария уж имаше защити ама...
masteradmin - майстор
чакаите нали боилера е проточен, тогава не би трябвало въобще да има водата и налягане в него. Нали затова се казва проточен водата се загрява през като минава през него.
geraldo - напреднал
Старият беше проточен но него не успя никой да го попреви!Аз повече се интересувах от новия.Каква е тая анодна защита и дп каква степен помага при евентуален гаф?
velsi - Почетен майстор
Анодната защита е нещо съвсем друго и няма отношение към безопасността на бойлера. Тя защитава покритието на водосъдържателя и оттам и самия водосъдържател от пробиване. Най-просто казано това е електрод вътре във водосъдържателя, който поема върху себе си агресивното въздействие на водата. Руши се самия електрод вместо да се разрушава водосъдържателя. Когато му дойде времето електрода се сменя. Подобна защита на същия принцип имат например подводните части на нефтените платформи и разни други морски съоръжения.
lyki - специалист
Прав е velsi, анодни защити почнаха да слагат на емайлираните бойлери, и не толко за защита на водо съдържателя (по презумция е емайлиран) колкото за ащита от корозия обвивката на реотана . Със същия ефект би могло да се постави във водосъдържателя (при смяната на реотана )слитък от малко парче цинк,върши същата работа.
Преди да излязат емайлираните водосъдържатели за бойлери при бойлерите със водосъдържател от неръждавейка реотаните се пробиваха много по бързо от колкото на об.поциковани водосъдържатели.
А за проточния бойлер , няма никаква опасност от експлозия, случвасе понякога при 1литровите така наречени Юнги, от прекомерното натрупване на котлен камък да се задръсти входа на казанчето,тогава до включващото менбранно устройство има налягане което включва напрежението, но не постъпва вода в казанчето и изгаря реотана .
geraldo - напреднал
За проточения-ясно пък и той вече е история.Въпроса ми беше за този новия Доминатор на Виком хасково.Щото като слушам какви работи стават-гърмят,избиват стени,че и по-лошо
Palawnik - специалист
Бойлерите гърмят и то доста яко. Ако гръмне апартамента остава без стени. Това е вярно и не трябва да се подценява. Бойлера е нов предполага се че всичко е добре. Не се доверявай на комшията или някой майстор. Извикай сервизна организация която да ти го монтира. Някой магазини отказват да признаят гаранцията ако не е монтирана от правоспособен специалист. Поне веднъж годишно ги викай да му направят профилактика.
Прочети внимателно предписанията за безопасност и ги спазвай стриктно. Предпазните клапани са няколко вида избери такъв на който можеш от време на време да пускаш по малко вода.
И не се притеснявай толкова. Все пак има монтирани бойлери във всяко домакинство.
Ползвай си го със здраве и не му мисли толкова :wink:
masteradmin - майстор
Ей ако има време ще напиша една статия за монтажа и профилактиката. ?Не взимаите нещата толкова навътре. Много по-вероятно е да ви хване тока отколкото да ви гръмне бойлера. Половината бойлери в БГ по един или друг начин им се прекъсва фазата и нулата. Познаите какво става като се прецака пластинката която пуска 0 към боилера.

1. Фазата излиза на боилера.
2. Ако имате съседи бойлера ви взема нула тях и меките връзки пращят и се нагряват.
Това е много много по притеснително.
Иначе в боилера няма нищо - нагревател и тръбичка за термостата.

Тема "Бойлер-ОПАСНОСТ!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: