• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vladi1987 - помощник
evil това дето го казваш за климатик да си оставя директно от магистралата да си го отклоня или да си тегля нова специално за климатика. Задължително ли е да се слагат кабелите в гофрирана труба че гледам вече маи така го правят :)
ivo_dedko - специалист
vladi1987 написа:
evil това дето го казваш за климатик да си оставя директно от магистралата да си го отклоня или да си тегля нова специално за климатика. Задължително ли е да се слагат кабелите в гофрирана труба че гледам вече маи така го правят :)
Хубаво е да е отделно, но ако правеше цялата инсталация нова, сега няма нужда се хабиш. Отклони си един кабел 2,5 мм, както е казал колегата по-нагоре и си решаваш проблема.
За кабела-зависи какъв ползваш. Ако е ПВВМ -слагаш го директно под мазилка без тръба (с такъв кабел ще копаеш най-малко), ако е ПВ - тогава задължително в тръба.
storming - специалист
Здравейте,

вместо да отварям нова тема, искам да попитам нещо тук.
Предстои ми окабеляване на гараж.
Какво трябва да кажа на изпълнителя, така че в последствие тази ел инсталация спокойно да може да се ползва за зареждане на електроавтомобил?
Говорим за нормална домашна употреба, а не за някакви super charger-и.
Благодаря.
Andri01 - майстор
А какви са изискванията за зареждане на автомобил? Електро - автомобилите са поне 10 вида вече ,с 10 различни начина на заряд: напрежение,ток,време.
storming - специалист
Не мога да кажа. Правя го с идея в бъдеще.
Пак да уточня, няма да очаквам за пълня от 0-100% за 2 часа.
Не съм запознат и говоря на посоки, но ако една батерия е в диапазона 60-70 kWh (не знам до колко е реалистично), каква инсталация трябва да се сложи, че да успее да я заради за 10 часа до около 60-70%?
addicted - специалист
Аз наскоро пуска инсталация за контакт в гараж. Трябваше да се зарежда тесла, и трябваше просто да има контакт шуко. По проект беше директна линия от таблото 3х4 кв/мм, 17 метра кабел.
hidrazin - майстор
пон ное 21, 2022 3:59 pmstorming написа:
Предстои ми окабеляване на гараж.
Какво трябва да кажа на изпълнителя, така че в последствие тази ел инсталация спокойно да може да се ползва за зареждане на електроавтомобил?
Говорим за нормална домашна употреба, а не за някакви super charger-и.
Ясно е че не може да става дума за super charger-и - просто цената им е непосилна за домашна употреба.
По-скоро ме притеснява тоя гараж от къде ще го захранваш.
Демек дали е в блок с отделна партида, дали е в къща и ще го захранваш от партидата на къщата ... ей такива работи.
Примерно на Tesla домашното стенно зарядно 3-то поколение поддържа заряд с до 11,5kW или ток до към 50 ампера.
И тогава кабел 4 квадрата ще ти дойде тъничък. Отиваш на минимум 3х6 квадрата.
Ако има от къде да вземеш толкова мощност де.
А ако нямаш от къде Tesla позволява да ограничиш зареждането по ток според наличната мощност.
Но пък тогава за 10 часа няма да успееш да заредиш толкова много.
Колко? Ами според наличната мощност/партида.
:partyman:
storming - специалист
За съжаление съм крайно неподготвен с информация.
А и не разбирам от кабели и токове толкова.
Гаража се намира в блок и е с отделна(собствена) партида. Каква мощност се подава .. не знам.
Просто искам да го подсигуря така, че да имам нормално зареждане след време, а не за цяла нощ да ми вдигне 10% и да се разтопи контакта.

3*4, ще рече 4 мм2 кабел, а 3 какво е? С три проводника ли?
speka_rs - майстор
пон ное 21, 2022 9:43 pmstorming написа:
3*4, ще рече 4 мм2 кабел, а 3 какво е? С три проводника ли?
3 жила по 4 мм2.

Ако гледаш този клип ще ти стане много по ясно:

hidrazin - майстор
пон ное 21, 2022 9:43 pmstorming написа:
Гаража се намира в блок и е с отделна(собствена) партида. Каква мощност се подава .. не знам.
Просто искам да го подсигуря така, че да имам нормално зареждане след време, а не за цяла нощ да ми вдигне 10% и да се разтопи контакта.

3*4, ще рече 4 мм2 кабел, а 3 какво е? С три проводника ли?
Колко ти е мощна партидата може да разбереш от местното ЕРП (енергото в твоето населено място).
По принцип (поне за EVN) решиха самоволно и едностранно че гаражите са с "партида" 3 киловата.
Тогава с тези 3 киловата за онези проценти ще ти трябва денонощие.
Но пък има възможност да си платиш и да ти увеличат партидата (евентуално).
А за целта ще е добре да имаш заложен по-дебеличък кабел. Аз бих заложил 3х6 квадрата...
И не, с нормален контакт няма да я бъде за по-голяма мощност.
Стандартен контакт е до 16 ампера или около 3,5 киловата.
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Изграждане на ел инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: