• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
iliya_i написа:
Във този форум ще намериш много хора, дето са се филмирали от четене на глупости.
Да, добре е нулата да не се прекъсва, ама те не си дават сметка, още колко пъти се прекъсва ...
Точно! Когато се казва нулата или защитния проводник да не се прекъсва не става дума да не се реже никъде.
Става дума да не се комутира никъде.
Демек да не минава през предпазители, ключове, контактори, релета, разединителни клеми...
Може да бъде снаждан/свързван с всички видове надеждни "неразглобяеми" връзки.
Може да бъде и разклоняван по посочения начин.
:partyman:
iliya_i - майстор
FM STEREO написа:
Под прекъсване се има предвид комутиране, (нулата не преминава през никакви шалтери, автомати,предпазители) и в разпределителното табло и в електромерното се комутира само фазата, нулата в електромерното табло е свързана на шина на която са свързани всички нулеви проводници на абонатите в въпросното табло, към тази шина е свързано и заземлението!

Относно свързването на заземителното жило на бойлера преди бойлерното табло има достатъчно клеми с които това може да бъде изпълнено. :partyman:
Та защо смяташ, че нулата избщо трябва да влиза и излиза от бойлерното табло? Не може ли да отиде директно от разклонителната кутия дето е сега до бойлера, и само да се разклони за да светне лампата на таблото тогава? Пък фазата - тя си влиза, комутира се и излиза.
iliya_i - майстор
hidrazin написа:
Точно! Когато се казва нулата или защитния проводник да не се прекъсва не става дума да не се реже никъде.
Става дума да не се комутира никъде.
:partyman:
Е да, ама някои го разбират прекалено буквално, та го карат да закара нулата до бойлерното табло, там да я върже и да я върне обратно през кутията към бойлера! Хайде няма да цитирам...
FM STEREO - специалист
iliya_i написа:
Та защо смяташ, че нулата избщо трябва да влиза и излиза от бойлерното табло? Не може ли да отиде директно от разклонителната кутия дето е сега до бойлера, и само да се разклони за да светне лампата на таблото тогава? Пък фазата - тя си влиза, комутира се и излиза.
Може разбира се, зависи откъде минава кабела за бойлера, има бани където кабела идва от таблото минава през бойлерното табло и от там директно отива до бойлера, тоест не преминава през никакви разпределителни кутии, тогава единственият начин е защитният проводник да бъде свързан с нулевият в бойлерното табло.
iliya_i - майстор
FM STEREO написа:
Може разбира се, зависи откъде минава кабела за бойлера...
Е той писа къде минава, ама кой да чете. :partyman:
FM STEREO - специалист
iliya_i написа:
Е той писа къде минава, ама кой да чете. :partyman:
Прав си,така е :-D
ddushi написа:
Кабела от таблото отива в разклонителна кутия. Самата тя е още от соц времето вътре връзките са с винтове 5 мм цялата е бакелитова, имам в предвид, че няма начин връзката в нея да дава ядове. Всичко е стегнато доста здраво. Кабела е заложен от самото начало с цел да захранва печката и бойлера.
ddushi - напреднал
Е господа хайде да спрем с "теориите на конспирациите" Като цяло въпроса ми беше как да свържа бойлер като до него стигат само фаза и нула. Прочетох темата и зададох своите въпроси. Е това което разбрах е, че трябва ако нагревателя на бойлера даде фира и избие към корпуса, то тока да бъде отклонен към заземяването и предпазителя да изключи. Е какво не му харесахте на моето решение, както казах ще си купя Легранд 45 (днес го купих). Е така мисля да процедирам: Фазата влиза в Легранд 45 и бива прекъсната след това отива на клема L на таблото на бойлера, където кабела е хванат с винче 4мм. Нулата от своя страна няма да минава през Легранд 45, отива директно на заземката на бойлера и от там без да бъде прекъсвана влиза в клемата N. Излишно е да казвам, че всички връзки в бойлера се правят посредством винтове напълно фабрично. Е ако реша да ми свети лампичката на копчето ще си пусна едно много тънко кабелче от клемата N до Легранд 45 (там където трябва да е нулата) може би 0,35 мм2 защото на къси разстояния няма значение каква е квадратурата. Сега по сериозно. Знам, че връзката посредством някакъв винт може да се разхлаби обаче въпросните тъпи кутии като им стегнеш клемите после не можеш да ги развиеш защото са правени през соца и винтовете им се замазва резбата като ги стегнеш. Е вярвам им! Както и да е, благодаря на всички отзовали се на проблема и не спорете за глупости. Моят личен опит прекарвайки работното си време по строежите е, че връзки с ток има всякакви, най-разпространените са като се усукват кабелите един в друг. Без да се шегувам искам да споделя какво видях в столичния квартал Люлин 7 в блок бивше общежитие на "Водоснабдяване" Е съседа крадеше ток от комшията си, който е мой приятел като беше свързал един мостов кабел 2,5м2 към един от кабелите отиващи в контактите на моя приятел. Всичко това като е пробил дупка в стената и е направил два ченгела и ги е закачил за оголените проводници преди да влезнат в контакта. Така 2 години и захранваме печка, бойлер и цялата кочина. От мен лека нощ.
krasi92 - майстор
Те и ромите не ползват клеми ваго като се присъединяват а нагревателите им сериозни- персон и половина-два и чингелчетата си работят.
DMN - майстор
Ей това е най-сигурно и дълговечно:
https://www.youtube.com/watch?v=s0T3U7zvWfg

Ето тука тестове свързани с температурата на различните видове връзки. Интересни ще са резултатите ,ако се направи същия тест на същите тези връзки след 50г. Едва ли "сварката" ще се предаде, докато за всички други свръзки не съм много сигурен :) .
https://www.youtube.com/watch?v=1jng07kMTWU

Ееее...сега...по-трудно ставало, електрожен трябвало или туй-онуй. Просто споделям, вие веднага пак започвате(още не сте почнали де, ама знам, че ще започнете, затова го пиша предварително :lol: ).
:partyman:
FM STEREO - специалист
Последна промяна от FM STEREO на пет апр 13, 2018 3:51 pm, променено общо 2 пъти.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10

Тема "Свързване на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: