• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
IJAN - специалист
mirk написа:
Нямаш проблем :lol:

Ето и идеята.
Табло със степен на защита IP65 например FKV-07-FR65 на Moeller или на друга фирма с аналогична защита от проникване на влага. ДТЗ комбинирана с предпазител например DPN Vigi 20A 30mA или отделно ID 25A/30мА комбинирана с предпазител E60N+ C20 или на други фирми аналогични. Тарифен часовник за монтаж на шина GRASSLIN QUARTZ Tactic 211.1 24h 250V 16A или аналогичен. Контактор за монтаж на шина например тип CT 2НО 25А. Двуполюсен бойлерен ключ след контактора за да се спази инструкцията за монтаж на бойлера например Legrand 45A. Ключ за шунтиране на часовника и включване на бойлера директно по желание, например ключ за осветление монтиран на стената на подходящо място.

Всичкото това нещо е събрано в влагоустойчивото табло 8-ца без да стърчат външни кабели и контакти. А ако не ти се занимава с подобни прищявки си купуваш бойлер с електронно управление в който има вградени всички тези функции, цената ще ти излезе същата :lol:
Колега откъде може да се купи GRASSLIN QUARTZ Tactic 211.1 24h 250V 16A -че при мен трудно се намира.За София става дума.
PCL82 написа:
Не така! А така:
Даже сега видях, че има свободно винтче от дясно на скобата. На него ще закачиш ухото. А лявото ще е за бойлерните проводници.


И не виждам термичната защита, а само термостат. Трябва да се сложи термична защита. Захранващият кабел се затяга на скобата при входа.
колегата по-горе го е описал,обаче съм доста бос в тази сфера,та въпросът ми е -това ухо с друг кабел ли се прави,или просто правим оголваме 1-2 см от захранващият от което правим ухо, което закачаме на защитната клема , а краят му на работната клема?
grants - специалист
Колеги здравейте . Имам следния проблем с бойлер на Елдом , случая е следния :
Бойлера е Елдом 100л с 2 паралелни серпентини(купуван нов преди месец) , монтирал съм му електронно управление защото както се досещате се затопля от слънчеви колектори и от локалното парно. Като махах неговото си управление - ключа и врътката за термостата , кабела който ходи към сондата вътре го отрязах. Сега понеже бойлера е на тавана искам да вържа нагревателя не към ел.управлението , а към старото и да го вкл/изкл отдолу. Направих всичко точно , отрязания кабел от сондата удължих пак с едножилен със същото сечение до термостата и връзките ги направих с единични клеми. Но самия термостат не иска да изключва - бойлера вдигна 76гр и термостата отказваше да изключи дори в при най-ниска стойност нагласена от врътката. Пробвах със същото управление от друг бойлер (пак отрязано) и отново не иска да изключи термостата.

Според вас дали проблема е от това , че съм отрязал сондата на термостата и при последващото съединяване на кабела вече термостата на работи :? Просто един вид удължавам кабела към сондата. Или ще трябва да си търся термостат за моя бойлер , но с по-дълъг кабел към сондата.

Поздрави !
DMN - майстор
grants написа:
кабела който ходи към сондата вътре го отрязах.
Какъв е тоя термостат, на който сондата е свързана с кабел, че и едножилен :? . Някоя снимчица може ли?
Сигурен ли си, че е било кабел, а не гъвкава тънка тръбичка?
zdravcho - специалист
grants написа:
кабела който ходи към сондата вътре го отрязах.
:shock: :shock: :shock:
Grants, тоя "кабел" дето си го рЕзнал е малко по-специален - кух е отвътре, абе направо си е тръбичка. Няма как да го снадиш или удължиш. Тоя термостат го носиш в някой техникум да се учат на него бъдещите инж., а ти купуваш нов и внимаваш да не му прегънеш много въпросният "кабел".
И какво имаш предвид под "тавана"? - тавана на стаята или таванско помещение?
grants - специалист
За съжаление съм на работа и няма как да дам актуална снимка , иначе ето какво изрових от нета
Изображение
Черния кабел (ако изобщо е кабел) се вижда от дясната страна на термостата как излиза и отива на горе , това е въпросния "кабел" който отрязах. Почти съм сигурен , че там където аз съм от резнал не е кух, та затова реших че е кабел. Иначе от термозащитата която е на снимката пак излиза същия такъв "кабел" и пак влиза в бойлера.
На тавана имам предвид на таванското помещение над нас.

P.S> Ето и самия термостат , това черното явно съм го помислил за кабел , а то реално не е. Значи проблема ще се реши с нов термостат ?
Изображение
DMN - майстор
Ясно, заблудил си се, това не е кабел, а тръбчика. Както ти казаха вече - не може да се снади. Вътре в тръбичката има газ, който от температурата се разширява или свива и така вкл/изкл. термостата.
grants - специалист
:-D ха де от къде да знай човек , направо ме хваща срам сега като се сетя каква глупост съм направил. Помня че мъчих да дърпам тръбичката , но не излизаше и реших че е най-добре да я отрежа да не прецакам нещо :lol:
Нищо човек се учи всеки ден на нови неща , благодаря за насоките колеги , живи и здрави :)
zdravcho - специалист
Това и термо защитата на бойлера са от така наречените капилярни термостати - представляват тънка тръбичка, от едната страна с разширение - сондата която се пъха в самия бойлер, а от другата страна мембрана. Цялата тази система е пълна с газ или течност, които при нагряване и охлаждане променят своята плътност и понеже системата е затворена се променя налягането и, на което реагира мембраната. Термозащитата е настроена фабрично при определена температура, съответно изместване на мембраната да отвори електрическите контакти и да прекъсне веригата. При терморегулатора има възможност с врътката да се регулира усилието на мембраната в/у контактите т.е. при каква температура да включва и изключва. Това което мислиш не знам дали ще може да стане поради голямото разстояние м/у двата етажа. Ако се намери терморегулатор с много дълга сонда, може да не покрива този температурен диапазон.
grants - специалист
Мен не ми трябва сонда от единия етаж до тавана , трябва ми сонда която е дълга метър метър и половина понеже в кутията , където оригинално седи терморегулатора и ключа сега е монтирано електронното управление на Натурела , аз просто съм си извел долу под бойлера негово старото и от него вече захранването отива към ключа долу от където се вкл и изкл бойлера на ток :) Незнам до колко се ориентирахте , но схемата е сложна само на обяснение , на живо e много по-елементарна.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Свързване на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: