• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
iliya_i - майстор
DMN написа:
Ей това е най-сигурно и дълговечно:
https://www.youtube.com/watch?v=s0T3U7zvWfg
С този не съм съгласен. Получава се прегряване на проводниците. Вижда се как посиняват от електрожена. В резултат - проводимостта им намалява. Не случайно проводниците се правят чрез студено изтегляне на електролитна мед, а не от отливки и заварки.
DMN - майстор
А как тогава ще обясниш, че това съединение има най-ниска температура при натоварване от тестовете на клипа(втория), който съм дал като пример в предното си мнение?
Колко чак толкова ще се влоши проводимостта, като става дума само за 2-3 квадратни милиметра заварка, а не за метри прегрят проводник? А по тази логика, според теб обикновеното усукване на проводниците без заварка накрая, трябва да е по-добро и сигурно? Силно, силно се съмнявам заварката в случая да влошава нещата.

nikolov333 е споделил клип, на който се правят измервания на съпротивлението на различните видове връзки. За съжаление, заварката там я няма в измерването, щеше да бъде много интересно да се види, дали това, което твърдиш е така :) . А може би не случайно въобще не участва в експеримента, защото може би въобще няма смисъл да се измерва - все едно да измерваш цял непрекъснат проводник.
:partyman:
iliya_i - майстор
DMN написа:
А как тогава ще обясниш, че това съединение има най-ниска температура при натоварване от тестовете на клипа(втория), който съм дал като пример в предното си мнение?
А ти как ще обясниш това, че на същия клип температурата на това съединение е по-ниска от температурата на самото жило?
Той и Астор вадеше зайци от шапката, ама не печелеше от продажба на заешко месо.
DMN - майстор
iliya_i написа:
А ти как ще обясниш това, че на същия клип температурата на това съединение е по-ниска от температурата на самото жило?
Ако си се заигравал с подобен инфрачервен термометър, ще си отговориш на въпроса. Всъщност той човека го беше обяснил защо е по-ниска там температурата, ако съм схванал правилно с моя руски :-D .

За зайците не знам - то си е тяхна работа.
:partyman:
iliya_i - майстор
А изобщо този експеримент в клипа намираш ли го за коректен?
Ето някои съображения относно извършването му:
Макар, че са поставени на една маса при УЖ еднакви условия, осигурените условия за охлаждане на различните видове връзки ХИЧ не са еднакви:
- съединенията на клеми са с изолацията си, която възпрепятства охлаждането им от въздуха.
- съединенията с усукване, спойка, зазварка са само с един слой низолирбанд. много по-чънък от пластмасата на клемите. Айде на бас, че нигога няма да оставиш два различни проводника да се допират само един слой изолирбанд. Дори фабричната кабелна изолация е доста по-дебела от този слой, дето е сложил за парлама.
- краищата на съединенията с усукване, спойка, зазварка дори не са изолирани, а са оставени голи за по-лесно охлаждане.

Та бих повярвал единствено, ако върху различните съединения е поставен равен слой от изолация (електрическа и топлоизолация).
DMN - майстор
iliya_i написа:
А изобщо този експеримент в клипа намираш ли го за коректен?
Да, аз по принцип винаги подлагам на съмнение подобни самодейни експерименти. И аз си правя такива та затова знам, че има слабости.
Първо започвам с това, че инфрачервеният термометър не е най-подходящ за целта, но ако човек си е играл доста с такъв уред, може да прецени кога да му вярва и кога не. Точността също не е много прецизна при тях плюс/минус два градуса е нормално.
iliya_i написа:
- съединенията на клеми са с изолацията си, която възпрепятства охлаждането им от въздуха.
Така е, но пропускаш факта, че инфрачервеният термометър измерва температурата на повърхността на дадения обект. Ако е нарушена топлопроводимостта заради изолацията, то означава, че медния проводник ще е много по-горещ от изолацията, която изолация е и топлоизолация, в този случай даже температурата на изолацията трябва да е по-ниска, а проводника много по-горещ, а инфрачеревният термометър измерва повърхността т.е. изолацията. Разбираш ли накъде бия :) ?.
iliya_i написа:
- съединенията с усукване, спойка, зазварка са само с един слой низолирбанд. много по-чънък от пластмасата на клемите.
Ами пак същата работа, ако сложим десет пласта изолирбанд, инфрачервеният термометър ще измери повърхността на изолирбанда, а вътре проводника може да е с няколко пъти по-висока температура, този термометър измерва температурата на повърхността, а не проводника отвътре.
:partyman:
iliya_i - майстор
DMN написа:
Ами пак същата работа, ако сложим десет пласта изолирбанд, инфрачервеният термометър ще измери повърхността на изолирбанда, а вътре проводника може да е с няколко пъти по-висока температура, този термометър измерва повърхност, а не проводника отвътре.
:partyman:
Кое е същото? Едно и също ли е, ако при 15 градуса в стаята спиш с дебел юрган или само по чаршафче? И някои материали пропускат инфрачервените лъчи (напр. плексиглас) - т.е. измерването не навсякъде е повърхностно. Би било по-реално ако вместо инфрачервен термометър (мерещ мижи да те лажем) във всяко съединение имаше заложена термодвойка.
DMN - майстор
iliya_i написа:
Кое е същото? Едно и също ли е, ако при 15 градуса в стаята спиш с дебел юрган или само по чаршафче?
Ми нали това и аз казвам бе човек :) . Ти под юргана си имаш около 36 градуса(примерно де), ама тоз термометър не мери под юргана, а върху юргана и там температурата ще е много по-ниска заради топлоизолацията на юргана, пък отдолу, ако ще и 100 градуса да е. Е, ти казваш, че съединението със заварката било имало само един пласт изолирбанд и затова било с по-ниска температура щото се охлаждало по-добре, демек спим с чаршаф. Ами аз пък казвам, че ако има повече слоеве изолация, то даже измерваната температура, на повърхността на изолацията ще е по-ниска, демек спим с юрган и мерим температурата на юргана отгоре.
iliya_i написа:
Би било по-реално ако вместо инфрачервен термометър (мерещ мижи да те лажем) във всяко съединение имаше заложена термодвойка.
Да, с това съм съгласен.
Въпреки това обаче, почти съм сигурен, че сварката/заварката ще е с най-ниска температура, така както е и в този експеримент.
lyubohar - майстор
Моят бойлер е свързан към ключ като от снимката.
На ключа има лампа,показваща дали е включен.
На бойлера има лампа,която угасва,когато стигне дадената температура.
Мисля,че ключа прекъсва и фаза и нула.
Къпем се винаги на изключен от ключа бойлер.Винаги!
Проблем ли е,че вероятно нулата(заземяването) се прекъсва?

Прикачен файл

product_large_72407.jpg
product_large_72407.jpg (32.68 KиБ) Видяна 1243 пъти
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Свързване на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: