• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Sandman - специалист
Здравейте! :)
Надявам се автора на темата няма против да я ползвам, ако не ще си пусна нова.

Най-общо, предстои ми ремонт на 60тина годишна къща тухли еденички/гредоред на 1 етаж. Ще се прави от-до, включително и ел инсталацията.
Къщата е почти квадратна, по средата е коридор (който ще се раздели на 2 за баня), от едната страна две стаи, от другата стая и тераса. Около 65-70м2 РЗП.
Захранващите кабели логично са до входната врата в коридора, където е и електромера(който предполагам ще си го изнесат от ЧЕЗ навън, още не съм се занимал с тях). Стълба им е в двора ми на около 10-15 метра. Захранващите кабели са 2 многожилни усукани, алуминиеви.
Решил съм инсталацията да се изпълни с ПВ-А1 кабел, по 3 проводника на кръг като TN-C-S, разделяйки нулата на входа. Изкъртих старата инсталация и ще ползвам трасетата за да положа гофрето. Мазилката е 2-2,5см дебела(на око).
Таваните ще са с ГК на конструкция и каменна вата, таваните в момента са измазани с кирпич и слама и няма да ги пипам а направо ГК.

Имам няколко чуденки.
Осветлението от разкл. кутия ще го пусна в гофре до средата на стаите, трябва да мине по него и кабел за контакт на отсрещната стена за компютъра(за да не обикалям стаята с гофре). Същото важи и за спалнята. Мога ли да ползвам негоримо(самогасящо се) гофре и да го положа между ватата и конструкцията или между ватата и стария таван? Или трябва да е метално гофре? Стаите са 3,5 на 3,5 метра.

Трябва да закарам ток също до "лятна кухня" и бъдеща работилница(около 10-15 метра трасета).
Въздушно със СВТ май ще е най-удачно, може би 3*2,5мм2 или 3*4мм2.
В работилницата ще се ползват осветление и дребни ел.уреди като бормашина, зеге, ръчен циркуляр и т.н. Нищо сериозно като товар.
В "лятната кухня" също няма да има серизни консуматори, най-много маслен отоплителен радиатор(няма печка и бойлер).

Кръговете на къщата:
2 кръга за осветление 3*1.5мм2 с АП 10А
на някой от кръговете ще закача и външно осветление от няколко ЛЕД прожектора
1 стая контакти 3*2.5мм2 с АП 25А
1 спалня контакти 3*2.5мм2 с АП 25А
1 кухня контакти(пералня, миялна, дребни уреди) 3*2.5мм2 с АП 25А
1 кухня вградена фурна и плот с 2 котлона(нямам идея какви точно, не са купени още) 3*4мм2 с АП 25А
1 бойлер за банята около 3киловата предполагам и един контакт в коридора 3*4мм2 с АП 25А

Отопляваме се с маслени радиатори и заради тях мисля да са 25А АП. Сумарно на веднъж може консуматорите да стигнат 4-4,5киловата на стая/спалня/кухня контакти, примерно радиатор 3кВт +сешоар 1-2кВт +компютър +зарядни.

Къде и как ще е най-удачно да вържа кабели към лятната кухня и работилницата? В тях също ще слагам ТАП с по 2 АП за осветление и контакти.

След дъъъълго четене на темите тук за ДТЗ реших да сложа и такива.
Какви и колко ДТЗ да избера? Мога ли да сложа една обща за печка/плот/бойлер и една обща за двете стаи, и ако да с какви параметри? Примерно по една 40А 30мА?
На осветлението няма да слагам.
На СИМЕНС добри ли за ДТЗ? Понеже ги има на промоция на 30тина лева точно 40А/30мА :-D . Кабелите май ще ги взимам от кабелкомерс, най-добра цена онлайн намерих при тях. Ако някой може да препоръча друг магазин ще съм много благодарен!

Няма да ги връзвам аз нещата, но хамалогията по трасетата ще си е за мене. :-D

Сигурно съм изпуснал нещо да питам....
Предварително благодаря! :partyman:
plamen6703 - майстор
Изпуснал си най-главното, но не е фатално и има време да го направиш.
Отиваш при проектант да ти изготви проект за ел.инсталация на къщата. Всичко, което си написал го даваш на него и заедно обсъждате кое може и кое не е допустимо при изграждане на инсталацията.
След това вече може за някои детайли да питаш във форума и да получиш добри съвети, а може да се довериш изцяло и на електротехника, който ще наемеш за изпълнение на ел.инсталацията!
Успех! :partyman:
Sandman - специалист
пет фев 08, 2019 10:44 amplamen6703 написа:
Изпуснал си най-главното, ....
Всъщност го пропускам това :)
Ако ти се занимаваш с проекти пиши ми на лично, може пък да се възползвам.

Като цяло всчико ще правя сам, за връзките ще помогне едно приятелче. Затова пиша тук, тъй като форума е за взаимопомощ. Слава богу има много знаещи колеги, които са писали във форума на дълго и широко по въпросите около ел. инсталацията, за което :respekt: .
Поздрави! :partyman:
iliya_i - майстор
пет фев 08, 2019 10:34 amSandman написа:
1 стая контакти 3*2.5мм2 с АП 25А
1 спалня контакти 3*2.5мм2 с АП 25А
1 кухня контакти(пералня, миялна, дребни уреди) 3*2.5мм2 с АП 25А
1 кухня вградена фурна и плот с 2 котлона(нямам идея какви точно, не са купени още) 3*4мм2 с АП 25А
1 бойлер за банята около 3киловата предполагам и един контакт в коридора 3*4мм2 с АП 25А
Защо при еднакви стойности на всички АП-та залагаш различни сечения на кабелите :?
Можеш ли да обясниш как избра за някои 3*2.5мм2 а за други 3*4мм2?

Приятелят който ще свързва какво мисли по въпроосите?
hidrazin - майстор
Щото сигурно някой му е подарил кутия с 25А бАшони...
:partyman:
nikolov333 - майстор
..може с 2.5-та да ги захранват кръгово, а с 4-те мм2, само от единия край.. :-D :lol: :lol: :partyman:
Sandman - специалист
Благодаря за мненията!

АП на стаите ще са по 20А все пак, до р.к. в стаята ще отива 3*4мм2 и ще се разделя на 2 контакта от него 3*2мм2.
И по 1 ДТЗ на стая 25А/30мА.

За бушоните....бяха на промоция шнайдерските на под 5 лева от 6+ редовна цена и си навзех 10тина :-D Но още не бях се зачел из темите тук във форума...
Ще си взема 20А де :)

Кухнята ще търпи изменения също.

Поздрави!
iliya_i - майстор
съб фев 09, 2019 7:25 amSandman написа:
…. стаите ще са ……. ще се разделя на 2 контакта ....
С тези 2 контакта за стая си за никъде....
Sandman написа:
…. примерно радиатор 3кВт +сешоар 1-2кВт +компютър +зарядни.
Според написанот от теб самият ти тябват поне 5-6 контакта на стая. Инъче кое по-напред - ще спираш радиатора, щото телефона няма ток?
Така и така ще правиш нова инсталация, предвиди си необходимият брой контакти на удобни места. За да не опасваш после цялата къща с разклонители. Да, компютъра и зарядните не са големи консуматори и не е необходимо да ги предвиждаш в сметката за тока на кръга, но си искат съответните дупки в стената за вкюлчване.
Sandman - специалист
съб фев 09, 2019 8:50 amiliya_i написа:
съб фев 09, 2019 7:25 amSandman написа:
…. стаите ще са ……. ще се разделя на 2 контакта ....
С тези 2 контакта за стая си за никъде...
Благодаря за насоките!
Единия контакт ще е само за радиатора, този който ще е до вратата в стаите. Като се ползва прахосмукачка ще се изключва и така. Другия контакт се ползва с разклонител за компютър, монитор и каквото се наложи от дребните уреди. Принципно разклонителите ми са от "модерните" с няколко юсб в корпуса и 4/6 гнезда, вградени защити и т.н. Само веднъж успях от глупост да го попрегрея, понеже някой от домашните беше забол и радиатора в него :-D
Вариант е да сложа и двойни/тройни контакти в стената, поне при компютъра.
Сега в квартирата сме с 1 контакт за всичко в спалнята, та цяла зима съм на тръни :-D
  • 1
  • 2

Тема "Изпълнение на елинсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: