Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dobromir.marinov - специалист
Преди около 3 месеца си смених нагревателя на бойлера с 3 киловатов сложиж му контактор 16А и часовник. Реших да му сложа и дтз,купих 25А на елмарк.Всичко работеше добре до момента в който не изключих дтз-то от палеца.Така и не успях да я пусна за по продължително време ,работи ден после спира и така няколко пъти.Смених я с мерлин жерин -работи 2 месеца -до вчера, когато часовника е включил , дтз е паднала и няма вдигане.Като изключа фазата на нагревателя дтз може да се запусне.Проверих веригата -всичко е на ред,и сега съм го свързал през АП.Някой има ли идея къде е проблема.
Последна промяна от dobromir.marinov на нед юли 11, 2010 2:55 pm, променено общо 1 път.
zz_stefanov - майстор
Как си проверил веригата, защото защитата задейства при отечка 30 mA, което не е проблем да се получи в нагревателя.
Нали за това си я сложил :) .
Случая с първата ти защита си е отделен, според мен.
dobromir.marinov - специалист
Прав си ,проверявах с мултцет.Но смяната на нагреватела при мен е много трудоемко занятие:
На пазара няма такъв нагревател-купувам някакъв и го запоявам за гайката на бойлера.
Бойлера е 350 литра.
Май ще си го оставя на АП.
evil - специалист
За да си сложиш такава защита не е достатъчно да имаш пари да си е купиш а трябва да имаш и дохода да е слушаш :lol: Западняците си ги слагат и като стане както при теб директно бойлера вън и нов :lol: Ти като нямаш тия доходи какво си се наперил с тая защита.Какъв е смисъла да е слагаш и при сработване да я шунтираш :lol: Ако си купил нов апартамент а там вече е задължително да има разбирам но ти сам се напъваш :lol:
dobromir.marinov - специалист
Аз не виждам връзка с дохода.Сложена е за безопасност.А не знам някой да си хвърля бойлера като му се повреди нагреваталя. При мен в момента бойлера си работи,търся причината за сработването на ДТЗ.
evil - специалист
Ами връзката е че защитата ти казва че ползваш уред с влошени качества на изолацията и би следвало да бъде подменен .Като няма връзка с дохода защо просто не го направиш а пишеш по форумите. :lol:
dobromir.marinov - специалист
По твоята логика за три месеца трябваше да съм сменил 4-5 бойлера за по 1300лв всеки. "Западняците" които познаваш сигурно биха си купили, но нормалните "западняци" не правят така.
А питам във форума защото аудиторята тук е голяма ,и вероятността някой да е имал сходен проблем също е голяма.
lubomirlz - специалист
Наскоро имаше подобна тема в електроника. Щом ДТЗ изключва значи има проблем и шунтирането на защитата не решава проблема, а само го увеличава. Тя точно за това е там за да изключи. Като нямаш уреди си викни един електротехник с мегер да ти премери изолационното съпротивление на нагревателя и кабелите до бойлера за да се разбере от къде идва проблема и да се отстрани. Само една защита ли е в таблото ?
dobromir.marinov - специалист
Само една е -за бойлера.
stivemaster - майстор
Като няма какво да посъветвате питащия защо трябва да си чешете пръстите не разбирам колега evil.Ако не сте забелязал участвате във форум направи си сам.
А по темата наистина за проверката на нагревател ще ви трябва мегер ,а ако нагревателя е български и знаете производителя или поне имате гаранция от търговец показанието на мегера е повод да го върнете.Доколкото го описвате обаче най вероятно е неизвестно производство така че и гаранция на са ви дали сигурно.... Гадната истина върху която трябва да се замислим е че нагреватели дето да издържат на ДТЗ са само марковите а те не преобладават в уредите в нашата държава.
Ето ви един факт ,можете да го проверите - едва ли можете да намерите работещ кафеавтомат без утечка , точно от нагревателя на бойлера(бойлерите).

Тема "Проблем с ДТЗ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: