• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 21
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
moimoimoi - майстор
blv написа:
Не идва от лоша нула, а от типа на консуматора. Питай чичо Гъгъл за " "токове с нулева последователност" и ще си отговориш защо свети.
е ти какво мислиш че означава това -токове с нулева последователност
накратко- стойноста на тока който тече по фазата трябва да се връща по нулата с същата стойност,в случая мериш с фазомера и част от тока през лампата преминава фазомера и човека
т.е. ако лампата черпи 1 ампер през фазата то през нулата се връщат примерно 0.999 Ампера а през фазомера и човека преминава 0.001 ампер
при дтз-то ако се "изгубят" 3/30/300/500 милиампера и дтз-то изключва
pavelari - майстор
Тая наука загатната в последните постове не я разбирам :wallbash:
дайте малко инфо за това с нулевата последователност и ламбите, чичко google нещо се държи като брат на доведен баща :)
blv - специалист
чл. 154 т.20 от Наредба 3 го дефинира:
20. Ток с нулева последователност - алгебрична сума на моментните стойности на токовете през всички тоководещи проводници на една верига в една точка на електрическата уредба.
Още нещо по въпроса
чл.178 (3) При наличие на изисквания, посочени в други глави на наредбата, като допълнителна защитна мярка срещу директен допир в уредбите с напрежение до 1000 V могат да се използват защитни прекъсвачи за токове с нулева последователност с номинален ток на задействане не по-голям от 30 mА.
Още
Наредба 4 Чл. 37. (1) При проектиране на защита от токове с нулева последователност след защитния прекъсвач не трябва да се използва обединен работен и защитен неутрален проводник (проводник РЕN).
(2) Комбинация на защита от токове с нулева последователност със зануляване може да се използва само когато защитният прекъсвач има конструктивна възможност да комутира токовете на късо съединение в съответния участък (токов кръг) на електрическата уредба.
pavelari - майстор
Е до тука само още и още, не мога да разбера каква е връзката с ЛНЖ и гореспоменатото..?
Колеги, смятам че трябва да се почне от тук.
Виждам че темата е много стара, но все пак ще попитам.. Налага ми се да сменя бойлера. Той трябва да е захранен с 3 проводника. Нулата е ясна, но на другите два свети фазомера. Сегашния бойлер е захранен само с два от тези 3 кабела. Третия (предполагаемия заземителен), е изолиран. Защо на него свети фазомера? Не свети слабо, а точно както на фазата. Затова съм го изолирал и не съм го свързал към настоящия бойлер. Редно е да си е с трите проводника, ама как да определя кой от двата светещи е нула и кой е земно? Какво бих могъл да направя в случая? Разполагам с мултицет. Блока е панел пуснат в експлоатация 1989г и трижилния кабел за бойлера си е оригиналния. Благодаря!
bdz43r - специалист
В панелен блок от 1989 г. оригинално няма земно. Имаш само един нулев проводник и той е този, който НЕ свети.
Andri01 - майстор
Явно има нещо объркано /офазено??/ в захранването ти. А 3-я може да е за сигнална лампа от вън. 89-та година линиите бяха двупроводни. Най-добре намери някой ,разбиращ от електрозахранване /не пишман майстор/ ,защото може да стане голяма беля със съвети от разстояние!
Кики - специалист
През 89-та година до бойлера се пускаха задължително 3 проводника от последната до него разклонителна кутия или бойлерното табло, ако има такова. Та третия (занулителен да го наречем проводник) се свързва към нулата в бойлерното табло или разклонителната кутия.
В конкретния случай трябва да се види връзката непосредствено преди бойлера, дали е разкл. кутия или бойлерно табло. Има вариант преди време да е имало бойлерно табло и след обичайни проблеми с него да е махнато и някой пишман ел.техник да си е оставил ръцете.
Благодаря за бързите отговори, но да направя едно уточнение... Във стария ми апартамент, който е от 84г в експлоатация и аз първи собственик, до бойлера също беше трижилен кабел. Ще проверя от къде идват 3-те кабела във бойлера (дали има някаква кутия или директно от таблото с предпазителите). И ще пиша.

Значи преди бойлера няма табло (бойлерно) или разпред. кутия. Трижилния кабел идва от таблото с предпазителите директно (черен, син и розов).
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 21

Тема "Защо има напрежение в заземяващия проводник?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: