• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
LazarGanev - "Велик майстор"
Имал съм същия случай - подвързвам газов котел, а клиента предния ден беше си купил нов кабел (мостов,трижилен) и го беше разпънал до таблото, дори го беше вързал. Аз трябваше само да намеря фазата и да подвържя котела. Гръмнах се като видях че фазомера свети еднакво от трите проводника. Въртяхме ги всякак на таблото - резултатът си остана същия. На другия ден дошъл спеца, от когото е купил кабела и казал, че аз нищо не разбирам. Не че твърдя обратното, ама преди с български кабели такова нещо не се е случвало. Сега се внася от всякъде и човек не знае кое е нормално. Совите вече не са това, което бяха. :)
petromaniq - специалист
Питащия да мери зануляващата пластина на контакта по-напред.Ако пък случайно е (заземена) и свети фазоуказателя, означава напрежение над 70-90 В и няма нищо общо тогава със Земята.Опасно е когато корпусът на уреда е занулен по такъв начин!!!
DMN - майстор
Чета тази тема и реших да пробвам. Взех фазомера и хоп тук на един разклонител...ами същата работа, при допир до занулителната пластина, фазомера слабо свети.
Какво се оказа, контакта със сигурност е занулен, но кабела на разклонителя е двужилен и занулителната пластина хич не е свързана никъде. Между фазата и занулителната пластина измерих с мултицета напрежение 40в. и ток 3 микроампера, мултицета в обвхват на съпротивление до 200 мегаома не отчете нищо. Това според мен си е май някаква капацитивна утечка в самия разклонител,защото измерих и капацитета между фазата и занулителната пластина и той е 56 пикофарада. Разклонителят и кабела при мен са сигурно повече от 25 години и всичко е българско...
petromaniq - специалист
Каква капацитивна утечка, като кабела е двужилен??? :shock: И значи зануляващата кема не е свързана.....
DMN - майстор
Точно така, занулителната клема в разклонителя не е свързана, но според мен се прехвърля напрежение към нея по капацитивен път. 56 пикофарада, това си е направо малко кондензаторче...двете метални повърхнини в разклонителя на фазата и занулителната пластина, са на милиметър разстояние и достатъчно дълги за да се появи някакъв капацитет между тях...
bridge - специалист
Контакта не е нито занулен, нито заземен, защото няма изводи/пластинки за подобно нещо.

Изображение

Изображение

А просто информативно да попитам- когато е занулен, същата работа ли върши, като ако е заземен един контакт- да обира утечките?
pavelari - майстор
и ако включиш в този контакт разклонител с трижилен кабел, фазомера ще свети на защитната пластинка. ако включиш и някой друк хладилник, може да премериш и сериозно напрежение между нулата /в гнездото/ и защитната пластина. ако няма консуматори в разклонителя, при опит да се измери напрежение с мултицет - от измервателния ток напрежението може да клекне до нула :) и да покаже 0 V.
bridge - специалист
pavelari написа:
и ако включиш в този контакт разклонител с трижилен кабел, фазомера ще свети на защитната пластинка.
Защитната пластинка имаш предвид, която е предвидена за земята, нали? Точно такъв удължител(разклонител) включвам в този контакт. Въпроса е, защо свети там фазомера- на пластинката? Просто не мога да си го обясня.
krasiorocknroll - специалист
При натоварена нула естествено е спрямо земя/спрямо друг потенциал/ да има някакво напрежение.Точно поради тази причина принудих/доказах с опит/ EVN да си заземят таблата на нашата улица :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21

Тема "Защо има напрежение в заземяващия проводник?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: