• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
petromaniq - специалист
Аз също направих експеримента преди малко и излезе вярна постановката в темата. Действително при незанулена пластина капацитивно се прехвърля фаза. С волтметър с вътрешно съпротивление 20 Мома м/у пластината и нулата показа 50-60 Волта. Глимката която допрях светеше макар и слабо. :idea: А слаба нула(заземяване) е друга тема.
bridge - специалист
bridge написа:
А просто информативно да попитам- когато е занулен, същата работа ли върши, като ако е заземен един контакт- да обира утечките?
pavelari - майстор
Това няма общо с енергото!
Трябва да си смените контакта. Това е псевдо уфазяване, което обаче при един прищипан кабел може да си покаже РОГАТА. Ефекта се наблюдава при всички висящи /които не са свързани никъде/ кабели където имаме едно захранено с фаза жило - както казах в по-предния си пост.
Ако причината не е дефектен кабел тази светлинка може да се махне дори от допир с пръст /тя има много малък капацитет, както и мощност/.Желателно е обаче вместо с пръст да го махнем с НУЛЕВ проводник или земя - според типа инсталация.
Е, заради ЧАСТЕН СЛУЧАЙ на тоя ефект се зануляват контактите - а начините са два - с двупроводна или трипроводна инсталация.
pavelari - майстор
bridge написа:
bridge написа:
А просто информативно да попитам- когато е занулен, същата работа ли върши, като ако е заземен един контакт- да обира утечките?
А.. колкото до това - по принцип ние жичкаджиите често смесваме понятието да заземим /да занулим когато става дума за свързване на жълтозелената жичка :). Напрактика у дома е редно контактите да се зануляват - дали с мостче при двупроводната инсталация, дали с третия проводник /наричан често земя, но той си е нула защото в грт е обединен с нулата/. У дома самостоятелна връзка на защитните клеми със земя не се прави!!! Редно е ако има заземител той да се върже към нулата в таблото. Това като цяло е друга тема - кое е редно и кое не... че ще ме налетят :)
По темата - независимо към нула ли, към земя ли - подобно явление се елиминира. Самото явление е уфазяване а едва, когато го вържем някъде /към земя,нула, пипнем проводника, връзка с тръба и т.н./ се появява утечка. До преди това - ток спрямо висящата жичка не тече /няма на къде/ за това е капацитет и стойността на напрежението е 220 или колкото е там фазата, но лесно кляка /няма ампераж му викат някои майсторе/. Спрямо нулата има известна утечка, която нараства с увеличение дължината на кабела и расте квадратично при паралелно разклоняване . .. . . и после щрак и ДТЗ-то падна /споко това на 300-400 метра кабел поне и то при сечение до 2.5 кв.мм и вързана трета жица /
илко илиев - специалист
колега в апартамент ли живееш?ако си в апартамент имаш някоъ комшия на когото нагревателя на бойлера е избил,тоест се е спукала
тръбичката и реотана е във водата и оттам имаш лека фаза на този проводник.от опит го знам само че докато намерим на коъ е беше малко трудно.
ArturDent - Почти Безобиден
petromaniq написа:
Каква капацитивна утечка, като кабела е двужилен??? :shock: И значи зануляващата кема не е свързана.....
Баси, баси пак влизам във фаза!
petromaniq, Как се дефинира капацитет (електрически).
Абе мам....му спомнете си това, което сте учили (евентуално)!
darken_nz - специалист
Напълно нормално е да се получават подобни ситуацийки.
Примерни случай където това е възможно - схеми за осветление (в зависимост от това как са положени кабелите, също и при горепосочения случай, при трифазно по един кабел, но защитено с отделни предпазители и др.
Като се натовари веригата въпросното напрежение изчезва.
За да се реши горепосочения проблем просто трябва да се занули контакта ако не е и да се сложи трижилен кабел на разклонителя.
vk - специалист
И аз преди няколко дена меря един ел.ключ за лампи с това уредче (на снимката по-долу) и ми показва 110 Volt , когато ключа е изключен (веригата прекъсната).
Брех викам, в Америка ли съм, да не би да сънувам. (понеже съм чувал че там е 110 волта).
А то явно има някаква друга причина която аз не разбирам.
Изображение
mirk - майстор
Тази китайска джаджа въобще не може да се нарече уредче :lol: Това е по скоро китайско чудо за прибиране парите на хората от широкия свят :lol: Вземи го изхвърли докато не си видял и другото лице на тока.
lubomirlz - специалист
Ако се занимаваш профисионално с ел.техника го хвърляй тоя китайски боклук и си вземи нещо качествено, аз съм с ей това http://intersafebg.net/?PageID=6&RecordID=264 и от както си го купих се родих, лъжливите показания останаха в историята, а обикновенните фазоуказателчета останаха някъде на дъното на куфара :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21

Тема "Защо има напрежение в заземяващия проводник?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: