Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tyrnokop - специалист
Здравейте колеги.
Нека приемем, че имам два броя фотоволтаични панели.
Марката е YingliSolar, моделът е YL220Wp.
Характеристиките са следните:
http://www.sino-transit.de/resources/YL ... +Solar.pdf

220 W пикова мощност => за два броя имаме 440 W. Нека вземем предвид загубите като:
-обстоятелството че слънцегреенето е променливо
-пад на напрежение
-преобразуваната на изхода енергия (AC) е по-малко от получената на входа (DC)
-пренагряване - на гърба на панелите има етикети, указващи че тези 220 W са факт при положение, че външната среда предлага Стандартни Тестови Условия (СТУ). СТУ пък означава, че температурата на панелите трябва да е 25°С, интензитет на слънцегреенето 1000W/м2 и кой знае още какви приемания и допускания
-загуби в точките на свързване на кабелите
и т.н.

Нека вземайки предвид горното приемем, че през слънчев ден вместо 440Wh ще имаме 300Wh. Нека също приемем, че през деня няма никой в жилището и добитата енергия само ще се съхранява без да се потребява. Следвайки тази логика за 8 часов работен ден трябва да са се натрупали 2.4кWh. Прибираме се от работа и включваме следните консуматори: телевизор(100W), лаптоп(100 W), 2 крушки по 75W с нажежаема жичка и котлона за да сготвим (приемаме че котлона е с мощност 2kW и ще готвим 1 h). Бойлерът не го включваме в сметката, тъй като той се топли денем от инсталация за битова гореща вода. Също така изключваме от сметката и хладилника за по-голяма простота.
Така направения ГРУБО теоретичен модел е само за лятото (нека бъдат 6 месеца с март, април и септември).

1 брой от горните панели е около 850 лв
Интересуват ме останалите компоненти като вид и цена за да се монтира цялостна действаща система:

-окабеляване и кабелни обувки - многожилен със препоръчително сечение за горната система и цена на линеен м
-инвертор
-акумулаторни батерии (NiCa ли са най-подходящите или има други поддържащи дълбок разряд поне 70% без да се повредят)
-байпасни диоди против разряд
- у-во следящо за презареждане и преразреждане на батериите (има ли опция то да е интегрирано в инвертора?)
- табло с бушони и присъединителни клеми
-рамки и крепежи не са предмет на дискутиране - ще бъдат "направи сам"
И най-важният въпрос: след като имаме всичко по-горе като цени - СТРУВА ЛИ СИ?

Благодаря.
Ще съм благодарен ако посочите и координати на магазини или складове за такъв тип оборудване.
iavord - специалист
На един познат я правих тая сметка, само че за ветрогенератор.
Значи - панелите, инвертора, акумулаторите и всички останали неща под 5 хилки няма да дойдат.

Да речем, че харчим само дневна енергия - за по-лесна сметка 20 ст. на киловатчас.
5000 лв. / 0.20 лв. = 25000 киловатчаса.
От това, което си дал като консуматори излиза - за 5 часа ТВ, комп и осветление и 1 час готвене ...грубо 4 kWh.

25000 kWh/4 kWh на ден = 6250 дни.
6250 дни/365 дни за година = 17 години 1 месец 14 дни и няколко часа :)

Колко ще им е живота на панелите, инвертора и най-вече на батериите, че да излезе сметката...
За лични нужди си е направо безсмислено заниманието.
Последна промяна от iavord на чет авг 12, 2010 5:01 pm, променено общо 1 път.
miroton - майстор
По евтино щети излезе от мрежата 230в.
inspo - майстор
tyrnokop написа:

Нека вземайки предвид горното приемем, че през слънчев ден вместо 440Wh ще имаме 300Wh. Нека също приемем, че през деня няма никой в жилището и добитата енергия само ще се съхранява без да се потребява. Следвайки тази логика за 8 часов работен ден трябва да са се натрупали 2.4кWh. Прибираме се от работа и включваме следните консуматори: телевизор(100W), лаптоп(100 W), 2 крушки по 75W с нажежаема жичка и котлона за да сготвим (приемаме че котлона е с мощност 2kW и ще готвим 1 h). ......
Не съм на ти с токовете, но да попитам. Тези 2.4 киловата които ги получаваш и после разпределяш по уредите, са на 30 волта и като ги минеш през инвертора за да станат 220в няма ли да има загуби и сметката да се обърка ?
fbr - майстор
Фотоволтаичната система има вероятност да се изплати в обозрим срок, единствено, ако е включена към националната енергийна система. В моментите в които имаш излишък на енергия, се продава в системата, а когато консумираш, можеш да ползваш по-голяма мощност спрямо мощността на системата. Дефакто енергийната система се явява акумулатор на енергия. Но за да стане това, съответно електромера ти трябва да отчита енергия в двете посоки, и ред други условия, които засега поне в България не са на дневен ред.
ArturDent - Почти Безобиден
Нямам търпение да изчета какво сте написали, НО съм проучвал всичко много подробно.
Далавера няма.

Икономически погледнато една инвестиция е изгодна ако се изплати за 8-10 години. Другото е прах в очите.
От тук нататък си правете сметката.
pavelari - майстор
Една инвестиция в техника е изгодна ако се изплати и въпросната техника ни служи поне още толкова, колкото сме я изплащали.
Иначе защо да правим инвестиция?
Това с фотоволтаиците - ако са подарък си направи осветление на 12 волта. /един акумулатор и малко стабилизатори/
Ако трябва да съм честен - продай ги!
8180 - майстор
iavord написа:
5000 лв. / 0.20 лв. = 25000 киловатчаса.
Може и да бъркам, но някъде се казваше, че тази цена може да бъде субсидирана, като изкупната от фотоволтаици, независимо кой я потребява. Сигурно не е лесно и е скъпо да се уреди, но за пълнота.
Допускам, че и част от инвестицията би трябвало да се субсидира по програми.
Тогава сметката ще е по-друга.
torbalan - Дървен философ
айде и аз да кажа...

далавера има, ако вуйчо ти е министър на енергетиката...

тогава ще те субсидират, спонсорират и т.н.

за обикновените хора - далавера няма :)

Тема "Фотоволтаична система за битови нужди- Анализ възможно ли е?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: