Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
stiff_bg - напреднал
Здравейте,

В момента ремонтирам апартамента изоснови (от бетон-а) и искам да направя нещата качествено така, че после да мога да скрия кабелите за кабелна, домашното кино, интернет и тн.

Опитах се да намеря нещо по въпроса във форума, но без успех, но ако има такъва теми вече моля да дадете линк.

Върху стените ще се слага гипс картон, но не на профили а директно с лепене, но това май няма голямо значение освен, че ще трябва да се вкопават каналите.

Въпросът ми е имате ли идея как мога да сложа канали в стените, които да се ползват в последствие за прекарване на кабели. Идеята ми е да се вкопае гофре във стените и да има кутии на по ключовите места подобно на разпределителните кутии за ел инсталацията през който да влизат/излизат кабелите и в последствие от там да се прекарват кабелите.

Въпросът ми е дали може да се прекара кабел през гуфрето в последстие. Знам, че със специални телове би трябвало да няма проблем. Варианта да се използват каналите през, които въри и ток-а добър ли е (тук имам притеснения да няма смущения)?

Как стои въпроса със ъглите под 90 градуса? Минават ли през тях теловете за прекарване на кабели?

Ако има някякви по-добри начини да се направи моля споделете, както и всякаква информация по въпроса е добре дошла.

Предварително благодаря.
sasooooooooo - "специалист"
Закрепи гофрираните тръби с чопове и стяжки.
Най-лесно ще ти е да прокараш инсталацията и после да лепиш картона :!:
aifos - напреднал
Аз мога да те посъветвам за КТВ и и-нета да си направиш едно табло и от там да тръгват кабелите ,като предвидиш и 220волта .Ако са повече точките ще ти е нужен усилвател ,или пък там да бъде рутера .
moimoimoi - майстор
според мен си направи един подробен ел проект, от-до монтирай кабелите и тогава лепи картона
това с изтеглянето е много трудна работа,особено с тройка мостов кабел3x2,5 и 3x4мм,понякога се напага да минават 4-5 кабела и ако имаш само една тръба е невъзможнодори да има и осавен изтеглящ тел
а ти всъщност искаш да ги вградиш въпросните канали,гофрета в стените ли?в бетона? :lol:
имаше тема за нова ел инсталация в панелка, и някой беше споменал цена от около 2200 лева труд+материали
sstefanov - майстор
Прекарай си кабели навсякъде преди да сложиш картона!
После има да се мъчиш ...

Не виждам причина да слагаш кабелите "после".
За всеки случай си предвиди резерва, т.е. пусни малко повече кабели.
Вярно - струват пари, но това ще ти се върне в бъдеще като спестени усилия и проблеми.
blv - специалист
Инсталацията най-евтино излиза с мостов проводник, ако слагаш гофрирана тръба ползваи ПВА1 или ПВА2. Монтираш тръбите, може и направо с кабелите, или преди да затвориш ги изтегляш. Не обединявай 220В с каквото и да е друго. Ако къртиш пода слаботоковата е удачно да мине оттам. И незабравяй има кабели, които могат без тръба, но има такива дето немогат. Изкопай си дупките за конзолите и кутиите предварително, че после е търсене.
stiff_bg - напреднал
Благодаря на всички.

Виждам, че не съм се изразил много правилно. Повечето кабели ще се прекарат още преди лепенето на картона като единствено телевизията и интернет-а сигурно ще са после (въпреки, че май и тях ще ги прекарам сега пък после ще се свързват с тези, които ще дойдат от достачиците).

Явно нещата ще ги разделя на 2 - ток и всичко останало.

Специално за ток-а има ли голям смисъл да слагам гофре или може да се разчита на изолацията на кабела? Ако не слагам гофре ще си спестя вкопаването в бетон-а, а иначе мога да лепя гипс картона направо върху кабелите защото те са достатъчно тънки.

За останалите неща ще слагам гофре.
torbalan - Дървен философ
аз направих интернета и телефона безжични...
220 волта го прекарах преди да завърша стените...

кабелна за сега нямам :)
PCL82 - майстор
Ако искаш да нямаш ядове с гуфрираните тръби, правилото е на един участък между две кутии да имаш не повече от две чупки по 90 градуса (по изключение 3 ако радиусите на огъване са големи). Огъването трябва да става плавнно, без пречупвания с по-голям радиус. Ако всичко е изпълнено добре жилото за изтегляне минава лесно и след полагане на тръбите.


Инсталацията на 220В и информационните трябва да минават през отделни разклонителни кутии или през такива с преградки. Добре е да се спазва разстояние между тях от 10см ако възможно или да се слагат екранирани кабели.

Тема "Окабеляване на апартамент - ел, кабелна, интернет и тн" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: