Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kabel96 - специалист
valat111 Много харесвам теоретично полу подготвени специалисти без грам практичен опит.Освен че се обадиха от рая ами и веселба спретнахме вечерта ама пак там.Само не помня как съм стигнал и върнал.А той и друг член на форума май дошъл от там и неговия бойлер топлел с цъфнал нагревател :lol: :lol: :lol:
valat111 - специалист
Кабел 96, за мен "цъфнал" означава "развил се, дал плодове, които се берат и консъумират".....В случая, за колегата "цъфнал нагревател, за мен няма такова понятие"...нагревателят е изправен или обратното....в електротехниката няма понятия "цъфнал"...."може и да става"..."ако го купим за по-малко пари".....Отново казвам....съпротивлението на нагревателя се измерва в десетки омове /на нормалния, не "цъфналия'/
mitko_rupite - специалист
Като мереш с ОМ метър - съпротивлението на нагревател с мощност 3 KW е около 16 ома.

2kw- 24 ома
1kw- 48 ома
valat111 - специалист
Митко от Рупите, чувал ли си, че според някой си Ом /не е живял в България, ако беше, законите му вероятно щяха да са други/ съпротивлението е обратно пропорционално на мощността и на тока?...и какво следва от това?
fikata - майстор
И какво следва ?
Хайде кажи де да не сме капо..
:-D
valat111 - специалист
Митко е прав, нараства пропорционално, с намаляването на мощността...извинявам се, не бях погледнал стойностите внимателно.
fikata - майстор
valat111 написа:
Кабел 96, за мен "цъфнал" означава "развил се, дал плодове, които се берат и консъумират".....В случая, за колегата "цъфнал нагревател, за мен няма такова понятие"...нагревателят е изправен или обратното....в електротехниката няма понятия "цъфнал"...."може и да става"..."ако го купим за по-малко пари".....Отново казвам....съпротивлението на нагревателя се измерва в десетки омове /на нормалния, не "цъфналия'/
Това,че ти не си виждал нещо все още, не означава,че то не съществува.Понятието "цъфнал нагревател" може да е жаргонно но е точно и много отдавна се ползва от практиците - електротехници.
Та когато в един тръбен нагревател стане късо съединение - реотанът се допре до тръбата, в зависимост къде по дължината се е окъсило съпротевлението и колко е голям тока при това к.с. на това място тръбата се сцепва по дължина или наистина цъфва.
Хайде стига до тук,че вече бие звънеца.Друг път може да си говорим за електродинамичните сили при ток на съсо съединение...
DMN - майстор
На 3 kw нагревател съпротивлението трябва да е 16-17 ома. Аз бих измерил също така с омметър, дали ще покаже утечка между изводите на нагревателя и корпуса на бойлера(при разкачени кабели на нагревателя).
Едно време си правехме бързоварчета от две лъжички, изолирани помежду си на които подавахме 220в и потапяхме във вода и тя се загряваше. Че това е МНОГО опасно спор няма. Нещо подобно ми се струва, че се получава и в този бойлер. Нагревателя най-вероятно се е пробил и прекъснал, но протича ток от него към корпуса, който най-вероятно е занулен и се получава ефкта с лъжичките(щом все пак водата загрява).
Щом е в гаранция, викай техниците и пиши какъв е бил проблема.
Не налагам моето мнение на никои съфорумци и не претендирам, че съм специалист, просто изказвам предположение и съм далеч от всякакви досадни спорове за квалификацията на всеки един от нас.
MamaMy - майстор
Прав беше Емо врачански. Мине се не мине време и току някой го извади голям на площада :-D . Визирам директно колегата valat111.
Колега valat111, така и така си го извадил, ако няма какво да го правиш, сложи си го пак отзад! :razz:

ПП Вие какво си помислихте, става дума за закона на Ом :-D
pavelari - майстор
DMN написа:
протича ток от него към корпуса, който най-вероятно е занулен и се получава ефкта с лъжичките(щом все пак водата загрява).
.
Ето от това с лъжичката хората са изобретили електролизните котли - така, че бойлерите с цъфнал реотан спокойно могат да греят вода дори при 4 КилоОма измерено съпротивление с омметър в "покой", но това е съпротивление на един полупроводник /опр. количество вода/, което при протичане на ток се променя рязко в посока намаляване. Не е задължително да ни хване тока - ако има метални тръби и /или има зануляване на корпуса.
PS. Много интересни неща прочетох по-нагоре, но този път закъснях - дълго време отсъствах... Следващия път ще стане интересно :)

Тема "Проблем с бойлера" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: