• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ELEMENTAL - специалист
Намерих една по-подходяща схема, която освен за плавно вкл. може да се използва и като обикновен регулатор на напрежение.Освен това е много евтина-за 1,4лева ще се сдобиеш както с частите така и с готова печатна платка.Схемата можеш да намериш на адрес: www.neomontana.dir.bg
Забележка:Дроселчето не е задължително за схемата!
Поздрави!
Antonini - специалист
Мерси много :) Аз съвсем бях забравил за тази полезна НЕОМОНТАНСКА фирма :)
Trifun - специалист
И аз намерих нещо като си се мотках из нета :)
http://www.mladkonstruktor.bg/e-shop/sh ... ct_id=1802
Ако се вярва на написаното, това устройство може да осигури плавен старт на 7 броя лунички 220V / 50W :)
hermit - специалист
Я да използвам случая да питам: Добре ли е или е зле да се регулира силата на светене на халогенни крушки. За плавният старт, гласувам с две ръце, обаче в регулирането ме притеснява следното:
При понижена мощност се променя топлиния режим на крушката. Доколкото помня, халогенният цикъл беше зависим от разните температури, по-специално температурата на балона на крушката.
Разбира се, при понижена мощност ще се намали изпаряването на материал от нажежаемата нишка, но ако обратното отлагане на волфрама върху нея намалява по-стръмно с понижаването на мощността, работата не е твърде добра...
Тук особено много разчитам на Хигро, който практикува здраво стъпил в теориите.
hygro - майстор
hermit написа:
Доколкото помня, халогенният цикъл беше зависим от разните температури, по-специално температурата на балона на крушката.
Така е, но е важна и температурата на спиралата. За правилното протичане на химическата реакция е необходима определена температура. Както повишени така и понижени напрежения вредят. Но ако напрежението падне под 70-80%, изпарението става пренебрежимо.

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... =6175#6175
hermit - специалист
Благодаря за отговора!
  • 1
  • 2

Тема "ПЛАВЕН СТАРТ ЗА ЛУНИЧКИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: