Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
moimoimoi - майстор
поради повишаване на мощноста 2 пъти се налага рационални промени щом искаш да монтираш два нагревателя по 3 киловата
1 - ако имаш външен ключ за включване и изключване е добре да се сложи по мощен,сешам се за легранд-имат такъв ключ за товар до 45 ампера което си е около 9-10 киловата

2 - терморегулатора няма да може да понесе тая мощност защото той е до 16 ампера,същото се отнася и за ключа/обикновено е червен/ за включване
за това се налага монтирането на силов контактор за управление на нагревателите
т.е. кабелите който сега се присъединяват към сегашния ти нагревател се връзват към бобината на контактора/на 220 волта трябва да е/
а силовите контакти на контактора да захранват вече новите 2 нагревателя
добре е контактора да е извън бойлера в отделна кутия,табло,макар че ако има място може и в бойлера да го оставиш,проблеми няма да има
в този случай ако е в външна кутия до бойлера ти ще отиват 2 кабела - единия за управлението а дригия силов за нагревателите,макар че и един кабел с 5 жила ще ти свърши работа

3 - захранващия кабел за тоя бойлер трябва да е минимум с сечение 4мм, а най добре 6мм

за битови нужди май най-мощния е 3 киловата,дори и на 200 литровите

проточните са повече6-7-8-9.....киловата
baretata_7_62 - специалист
Значи да, рабрах горе долу, но тези 2 нагревателя, каде ще се поставят на фланеца? не може ли един 6кВ вместо 2 по 3? А въпроса относно мощноста е основно, за моно фазен ток. Общо взето съм мераклия на един 4кВ нагревател на Стибел, който е монофазен. Но ако падне по мощен, защо не :) Изхождам от теорията за монофазните нагреватели, че щом може да има проточен 6-8-10кВ моно фазен, какво му пречи да има и за обемен? Ясно за термостата, за него ми беше колебанието, за другото ясно че ще трябва да има корекция :) Просто имам пряко впечатление от този http://nikelectric.com/product_info.php ... ts_id=1142 нагревател във 100литра обем. И леко ме осени идеята че ако се монитра в 80 литра, ще се получи една доста добра скорост на загряване, за това разпитавам :)
moimoimoi - майстор
незнам защо съм си помислил че искаш да слагаш ввтори нагревател на фланеца
то по принцип е възможно ако е от големите фланци
но може и само с един по мощен
може да си вземеш и нагревател за проточен и да си го сложиш на нормалния бойлер

eто това http://nikelectric.com/product_info.php ... ts_id=1232
Борислав Бачовски - напреднал
baretata_7_62 написа:
Значи да, рабрах горе долу, но тези 2 нагревателя, каде ще се поставят на фланеца? не може ли един 6кВ вместо 2 по 3? А въпроса относно мощноста е основно, за моно фазен ток. Общо взето съм мераклия на един 4кВ нагревател на Стибел, който е монофазен. Но ако падне по мощен, защо не :) Изхождам от теорията за монофазните нагреватели, че щом може да има проточен 6-8-10кВ моно фазен, какво му пречи да има и за обемен? Ясно за термостата, за него ми беше колебанието, за другото ясно че ще трябва да има корекция :) Просто имам пряко впечатление от този http://nikelectric.com/product_info.php ... ts_id=1142 нагревател във 100литра обем. И леко ме осени идеята че ако се монитра в 80 литра, ще се получи една доста добра скорост на загряване, за това разпитавам :)

16, дори 22 кW, е супер, а дори и мааалко повече. Блока ли ще събаряме без външна намеса?
mirk - майстор
Що не си купиш проточен а се мъчиш да изнасилиш нещата.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами защото няма да е доволен :), не че така ще е де. Купи си по-голям бойлер, щом ти е малък 80л
baretata_7_62 - специалист
Щото искам да си е мое творение :) Няма да събарям блока, щото съм във къща. Доволен съм напълно но просто искам по висока скорост. Що да се ограничавам на 3кВ? Относно проточните нагреватели си мисля, че навивките са много близо една до друга и са предназначение вода да минава точно през тях. Докато при обемня нещата са малко по различни. А относно термостата, какви опции има, има ли термостати на 18А или повече, които да могат да монтират на обикновен 80л бойлер? :)
fikata - майстор
Термостат,термозащита и др.карантия мисли да я вкараш в оперативна верига.
Само не разбрах защо трябва да изнасилваш обемния 80л с два пъти по голяма мощност,като ти предлагат проточен, след като имаш неограничена инсталирана мощност.Какво означава "по голяма скорост на нагряване" според тебе?
mirk - майстор
На дипломат новите карантии са за 20А - терморегулатор и термозащита. Да ги прекараш през оперативна верига на контактор не е добре какво ще стане ако ти залепи контактора :x Термозащитата е два полюса така че може спокойно да захрани 2 нагревателя само фазата, а нулата директно. Колкото до терморегулатора слагаш 2 броя за всеки нагревател по отделно. Дори ще е по добре да се изключват стъпално например единия да ти изключва на 60 другия на 65 градуса.
fikata - майстор
Да ги прекараш през оперативна верига на контактор не е добре какво ще стане ако ти залепи контактора :x
Ми за сигурация ще прекара силовата през два контактора последователно.Двата едновременно не могат да залепнат :-D

Тема "Смяна на нагревател на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: