Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Trifun - специалист
Момчета, гледали сте, предполагам, филми където става дума за банкови трезори :)
Там, от двете страни на вратата, има по една ключалка. В двете ключалки трябва да се пъхне ключ и да се завъртят ЕДНОВРЕМЕННО за да се отвори трезора. Ключалките са на достатъчно разтояние една от друга - за да не може тази операция да се извърши от един човек.
Фактически целта е само и единствено при едновременно завъртване на ключовете да се задейства някакво реле, което да подава напрежение за вратата, да кажем ...
Та ... питам се каква ли ще е схемичката на това нещо ??
Дали може да стане само с релета ( и евентуално някоя R-C група за осъществяване на закъснение ), без друга електроника ?
Какво мислите по въпроса ? :)
Тани - модератор
А за какво ще ти послужи това? Може да измислим и друго решение!
Justy - майстор
Елементарно, Уотсън, логическа схема " И ". При рестартиране на компютрите е CTRL + ALT + DEL - като клавишите са в двата края на клавиатурата, за да не става случайно :lol:
ELEMENTAL - специалист
Ето ти Трифуне,2 схеми.Едната е с релета както искаше, а другата е "жично И" изпълнено с диоди.
ELEMENTAL - специалист
Ще ти ги пратя на мейла, защото не мога да ги кача.
Trifun - специалист
Благодаря ви, нощни птици :wink:
ELEMENTAL - по-късно ще прегледам мейла, тъй като сега бързам за работа ...
Тани, за сега нямам конкретна идея - просто принципно - дали е възможно да се получи и каква би била схемата.
Justy - за логическото "И" - ясно. Въпросът е как ще стане на практика ? :wink:
Тани - модератор
Trifun написа:
Justy - за логическото "И" - ясно. Въпросът е как ще стане на практика ? :wink:
Важен е принципа на действие! А практическото изпълнение може да стане по хиляди начини! Лично аз се сетих за десетина в първите няколко секунди , но съм сигурен , че мога да ги закръгля поне на 100 . За това те попитах за какво точно ти трябва!
Justy - майстор
Trifun, както ти пише Тани, неизброими са обектите за автоматизация. Ние сами си избираме процеса, който ще автоматизираме и се заемаме със задачата :bulb: През какви етапи минаваме :
- определяне обекта на управление и неговите процеси, които ще регулираме.
- описваме всички величини и техните диапазони на изменение / температура, налягане, ниво, път и т.н. /
- избираме датчици за следене на тези величини и управляващи органи за регулирането им.
- създаваме алгоритъм за управление на обекта. Точно тук влизат в играта Булевите функции / И, ИЛИ, НЕ, И-НЕ, ИЛИ-НЕ и т.н. /
- създаваме схемата за реализиране на алгоритъма - релейна, ТТЛ, микропроцесорен контролер, вече се използва и телеметрично управление през GSM.

Носим схемата на шефа и той се възхищава, но ни уведомява, че възложителят е прекратил финансирането и ще плати напролет :-D :-D :-D
pavelari - майстор
а ето и едно просто но полезно демонстриране на схемите и / или

Прикачен файл

shem.JPG
shem.JPG (9.4 KиБ) Видяна 5376 пъти
Trifun - специалист
@Тани, а би ли драснал поне 1 или 2 от тия 10 (100) схеми, за които си сетил ?
Щото, честно казано, аз не мога да се сетя за нито една ... :sad:
А схемите, които ми е пратил @ELEMENTAL са следните :
Изображение
Изображение
но тях пък нещо не мога да ги схвана :? и ще помоля за малко обяснение - кое какво е и как действа.
Релетата и техните контакти - ясно, съпротивленията и кондензатора - ясно, ценер диода - ясно. Другото какво е ? Ако са евентуално контакти на самия ключ, както предполагам - кой ще гарантира, че двата ключа са завъртяни едновременно, а не последователно - първо левия, и след това десния (по схемата) ?

Тема "Една задачка и от мен :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: