Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
velsi - Почетен майстор
Напоследък често взе да спира тока. После никога не го пускат от раз. Токови удари, кофти работа. Искам да си защитя компютрите. Гледах разни разклонители с вградена защита. Цени от 17 до към 66 лева. Някой знае ли какво има вътре, на какъв принцип работи и доколко е надеждно. Не обичам да купувам неща, които не знам как работят.
Profi Stroi - специалист
Вътре има каквото и в останалите
Ако е достатъчно надежен трябва на самия кабел непосредствено преди щепсъла да има газова амула която при натоварване пуква и не минава напрежение към включените уреди
Аз съм с такъв и съм много доволен
Проблема е че като гръмне ампулата става като нормален разклонител-няма защита
Газа в ампулата е безвреден но не съм се интересувал какъв е точно
Работи на принципа на гръморзрядниците ползвани от интернет доставчиците за протектване на рутери и суичове
velsi - Почетен майстор
Вътре има някаква електроника. Вижда се на картинката, но пише на немски и нищо не разбирам. Това с ампулата не ме устройва, не искам след всеки токов удар да се налага да подменям нещо.

Ето намерих едното. Цена 17 лв.


Изображение

Кратко описание тука.
Последна промяна от velsi на пон яну 22, 2007 8:00 pm, променено общо 3 пъти.
Profi Stroi - специалист
След всеки токов удар не
Но основно след голям такъв сменяш целия
Преди време имаше доста гръмотевични бури в София
Не е имало проблеми но след като си решил давай напред,за останалите нямам компетенция но има кой да питам ако се наложи и няма кой да ти отговори тук
hygro - майстор
velsi написа:
Токови удари, кофти работа.
velsi, напипа ми болната тема. Преди години доставях захраващи системи по проекта за дигитализацията на телефонната мрежа. Захранването в един обект, доколкото си спомням, в Козаревец, беше с чести и високи пренапрежения. Щях да фалирам от гаранционни заявки. Доставяната от фирмата ми токоизправителна апаратура беше немска, с перфектно качество и никъде другаде в страната не е проявявала какъвто и да е дефект.

Принудих се да поставя безобразно скъпа професионална тристепенна защита от пренапрежения на Merlin Gerin:
  • 1) Газоразрядна защита за високоенергийни импулси
    2) LC филтър
    3) Полупроводников ограничител на напрежение
Разултат имаше, но далеч не удовлетворителен. Оттогова считам борбата с пренапреженията за загубена кауза. В горния случай решението бе да се вземе захранване от друг трафопост, което вероятно не те устройва :)

Освен това, поне за мен, най-голямата беля с компютъра е унищожаването на данните, а не повреда в захранващия му блок, който се сменя за няколко лева. По-добре си вземи UPS и ще бъдеш спокоен и за данните и за пренапреженията.
masteradmin - майстор
По евтините варианти които ужкин имат защита са със едно смешно керамично контензаторче. Купи си UPS маломощите вече са доста евтини.
mkmukok - напреднал
Аз лично бих си го взел този разклонител със защита, защото е на реномирана фирма и е само 17лв.
освен това:
# Surge guard power outlet with 5 protected connections for powering your devices
# Guards TV, stereo and other expensive equipment against damage from power surges and spikes
# 10.000 Euro warranty on connected equipment (Check conditions)
# Also suitable for HiFi, VCR, DVD, microwave, wireless telephone and other sensitive home devices
# Automatic circuit breaker prevents device overload
# Including child safety shutters


Има и автоматичен предпазител и...много интересно...застраховка на стойност 10000Евро на влючените през него консуматори :lol:
hermit - специалист
По евтините варианти които ужкин имат защита са със едно смешно керамично контензаторче.
Вероятно керамичното кондензаторче е било не кондензаторче, а варистор.
Дали има или няма полза, този разговор е като дали има или няма полза от обезопасителните колани в автомобилите. При челен удар с по 150 км/ч едва ли ще останат живи пътниците и с колани, и без колани.
Още нещо: Трябва предпазителите да са съобразени с конкретния разклонител. Номерът е, че варисторът (или изобщо нелинейното съпротивление), който е вътре, при пренапрежение има способност да поеме някакво определено максимално количество енергия без да изгори. Следователно, трябва предпазителят в токовия кръг, към който е включен разклонителят, да прекъсне захранването достатъчно бързо, когато се получи преднапрежение и варисторът започне да шунтира веригата. Обикновено на тези разклонители си пише какъв трябва да е предпазителят. А някои разклонители си имат тяхно си бушонче.
hygro - майстор
mkmukok написа:
# 10.000 Euro warranty on connected equipment (Check conditions)
:lol:
И като се чекнат къндишъните разбираш, че гаранцията важи на кукуво лято :lol:

Обикновено трикът при тези умопомрачителни гаранции е, че трябва да докажеш, че си спазвал стриктно инструкцията за експлоатация, което дори теоретично не е възможно.
velsi - Почетен майстор
hygro написа:
Освен това, поне за мен, най-голямата беля с компютъра е унищожаването на данните, а не повреда в захранващия му блок, който се сменя за няколко лева. По-добре си вземи UPS и ще бъдеш спокоен и за данните и за пренапреженията.
Нямам особено важни данни, за които да се притеснявам. Затова пък са ми горели от пренапрежение: 1 бр. хард диск, 2 бр процесор, 1 дънна платка и 8 бр. захранващ блок. Пояснявам: имах преди 2 години компщтърен клуб. Сега нямам клуб, но имам 2 броя компютри и един рутер, с който стават 3. Така, че маломощен UPS няма да ми върши работа. Най вероятно ще си взема един такъв разклонител да го пробвам.

Тема "Разклонител със защита" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: