• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 205
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
PCL82 - майстор
zz_stefanov

информацията, която имам е частична. Без да съм 100% сигурен от тези снимки излиза, че системата е била точно триъгълник, подпрян в единя ъгъл, иначе биха възникнали пренапрежения и пробиви на изолация към земя, ако изобщо не е имало заземяване. По малките къщи съм виждал по два изолатора, а по по-големите по три. Контактите са били обикновени без защитни клеми, а домакинските уреди са се заземявали с отделен проводник към водопровода.

Бил съм на 10 години когато събориха къщата на леля ми в София, строена 1926г. В кухнята имаше електрическа печка AEG от винкелкова конструкция с чугунен плот с котлони и фурна и порцеланови ключове отпед. Печката се захранваше с два специални силови контакта с по три щифта, а над печката в ниша в стената имаше табло за нея с 6 предпазителя. Явно е била на два трифазни кръга с по три предпазителя. В кухнята имаше и още една ниша с още 4 предпазителя-явно за работните контакти и осветлението-2 кръга. Електромерите бяха в две ниши-вероятно един силов за печката и друг за осветлението и контактите.

За уличното осветление съм напълно сигурен, че трите надлъжни проводници са тоководещи, носещи са напречните, опънати между сградите. През определено разстояние е имало трети носещ проводник (снимка 1913). Лампите са били рапределени между трите фази, защото са били с нажежаеми жички от 750 до 2000Вт (от сайта на улично осветление), а в последвствие заменени с живачни. Всъщност на малки дължини захранването е било само с 2 фази-на ул. Иван Вазов има само 4 такива лампи (от скоро 3), докато на ул. Сердика е имало продължения и към съседни улици и е било на три фази.

В една друга стара къща открих шуко контакти с щампа от 64г, навярно сложени при смяната на системата.
bdz43r - специалист
Junak написа:
Ами нещо не се вързва. Ако мрежата е IT, както я описва, такова късо не може да стане.
А две отделни къси? :idea:
zz_stefanov - майстор
PCL82 интересна е темата. Ако е подпрян триъгълник то междуфазното се формира по различен начин спрямо земята. За изолацията - какъвто и дисбаланс на фазите да се получи по голямо напрежение от два пъти междуфазовия максимум не може да се получи. Все пак IT инсталациите си работят по корабите.
В нета обаче не намерих нищо за старите инсталации.
fikata - майстор
По повод снимките:
Някои от улиците са имали аксиално осветление - осветителите с лампи 750W са окачени на носещи стоманени въжета над средната ос на уличното платно.
За мене е абсурдно/меко казано/ една от фазите да е била свързана към корпуса на осветителя.
http://www.ulichnoosvetlenie.com/bg/e80e7c/
Последна промяна от fikata на вт окт 16, 2012 6:40 am, променено общо 1 път.
MamaMy - майстор
fikata написа:
...
http://www.ulichnoosvetlenie.com/bg/e80e7c/
Много интересно четиво. Има и добри снимки от началото на миналия век на центъра на София.
ozimen - специалист
А, за бургаския трафопост някой от спецовете ще изкаже ли мнение?
fikata - майстор
ozimen
Тук може да се развият най сладкодумни теоритични постановки.
Единствената причина за да се стигне до този инцидент според мене е нискоквалифицирано,недобросъвестно,занемарено техническо обслужване на това съоръжение.
Ако се изброят колко защити осигуряват неговата нормална работа/токови защити,термометри,нивосигнализатори,газови защити-бухолцово реле и др./ и са били в изправност,проверявани не по малко веднъж на три месеца, нямаше да се стигне до това.
valentino76bs - майстор
Прикачен файл:
20121016.bnmwupethy.wm.jpg
Прикачен файл:
456c08d43462904721dad8614617bd45.jpg
Ужас....
zz_stefanov - майстор
Дадоха по репортажите че машината е здрава. Изтекло масло може ли да предизвика такъв гръм. Да не е гръмнал газ.
Junak - майстор
Гърмят парите на маслото. И предполагам, точно това е станало. А защо е станало, fikata много точно го е обяснил.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 205

Тема "ЕЛ. АБСУРДИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: