Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hoвoceлckи - майстор
Колко къщи?!!! Включваш се в коментиране, че 28 апартамента са вързани на 50 кв мм "нула". Ти можеш ли да ни осведомиш как евентуално би трябвало да се сметне "тока на късо съединение" в случая и до колко апартамента би било нормално/допустимо да се вържат? Как изобщо го смятате този ток за дадена къща?
zz_stefanov - майстор
hidrazin написа:
1......
2.Някой спомена за кабели с "по-тънка нула". Това не се отнася за конкретния случай!!!
Имам в предвид че не се отнася за трифазни линии захранващи монофазни товари както е в случая.
Справка чл.1782 от Наредба 3.
.....
Аз съм този с това недоразвито твърдение, което може да е внесло смут:
zz_stefanov написа:
Да, рядко се случва, но и моментната стойност на тока през нулевия проводник не може да надвиши стойността на коя да е от фазите.
За това има кабели за балансирани(примерно 3х4+2,5мм2) и за небалансирани трифазни консуматори (пр. 4х4 мм2). В случая консуматора е небалансиран.
но въобще не ми е минавало и през ума да се използва намалено сечение на нулата при захранване на жилищна сграда :)
valentino76bs - майстор
БайТанас написа:
Вие с Валентино направо ме разсмяхте да ми говорите за свързване в звезда се едно ми свързвате двигател ,там нещата са по други защото натоварването на трите фази е еднакво . Какво става когато в единия апартамент включат боилера и фурната а в другия работи само телевизора и хладилника и имаш прекъсната нула към трите апартаменти знаете ли?
1.Барем дума да съм обелил отде го изсмука това?
2.Еднакво трябва да е ама по някога не е толкова еднакво...
3.Класика то тея неща особено по селата са ваша заслуга ....
iliya_i - майстор
БайТанас написа:
Вие с Валентино направо ме разсмяхте да ми говорите за свързване в звезда се едно ми свързвате двигател ....
БайТанасе, не мога да разбера, като твърдиш, че не си портиер в енергото, защо твърдиш, в същото време, че не свързвате монофазните потребители, към Вашата трифазна мрежа в звезда. Ми вземи та се опомни малко...

Прочети тук, на страници от 13 до 20: http://oe.tu-sofia.bg/files/Trifazni%20verigi.pdf
или тук, от стр. 11: http://tie.uni-ruse.bg/library/TOE2.pdf

И ако обичаш, ме цитирай, а не ми приписвай твои думи...
PCL82 - майстор
Никой не спомена, че като се ползва общ нулев проводник се намаляват загубите от пад на напрежение по нулата и съответно за пренос. При самостоятелни фаза и нула за всеки апартамент падът по двата ще е днакъв и загубите ще са почти двойни на случая с обща нула. Освен това при проблем с PEN някъде по външната мрежа отделните жилища се подпират и потенциялът на нулата няма да се вдигне много. Освен това трябва да има и повторен заемител.

По Наредба 3 минималното сечение за магистрален проводник е 16мм2.

Интересно ми е от този кабел 4х10мм2 дали еното жило не е жълто-зелено. Ако са го прекръстили това вече е недопустимо. Премаркиране на жълто зелен проводник само в краищата не е допустимо, а по цялата дължина е невъзможно при кабел.

Малко да се отклоня с един друг интересен пример: хижа Рибни езера в Рила. Хижата се захранва от собствена ВЕЦ около 10-15кВ разположена на около 800м от самата хижа. Захранването става с въздушна мрежа с пет голи алуминиеви проводника-може би 25мм2. Линията върви по дървени стълбове. Имаме три фази, нула и още една фаза. Трите фази и нулата захранват трифазни бойлери и несиметрични монофазни и трифазни товари в кухнята. При готвене напрежението пада до 150 волта. При малка консумация се вдига до 210 волта. Нулата обаче ще остане по-малко натоварена и заедно с резервната фаза (която дублира някоя от трите, но е свързана само при генератора и няма връзка със същата фаза при хижата) дава възможност да се захранват по-чувствителни уреди, които искат стабилно напрежение. Така линията е излязла по-икономична, а големите загуби са само при готвене.
bat_danio - специалист
Кой каза, че са без нула??? И като работиш в енергото какво?? Като какъв. Те само ВиК правят по големи бели от вас и то с някои условности. Аз пък дето не работя в енергото да ти кажа съм виждал панелка от на ТАТЕ с нулева шина подцинкована и само фазови проводници до ГРТ нулите на щината на етажа... и 40 години не е изгорял нито един хладилник..... Е ама сигурно и шината е добре свързана снулата и земя в ГРТ зада не съм съвсем офф.
поста е до колегата от енергото да не се приема като заяждане не е лично.
muhala - майстор
iliya_i написа:
БайТанас написа:
Вие с Валентино направо ме разсмяхте да ми говорите за свързване в звезда се едно ми свързвате двигател ....
БайТанасе, не мога да разбера, като твърдиш, че не си портиер в енергото, защо твърдиш, в същото време, че не свързвате монофазните потребители, към Вашата трифазна мрежа в звезда. Ми вземи та се опомни малко...

Прочети тук, на страници от 13 до 20: http://oe.tu-sofia.bg/files/Trifazni%20verigi.pdf
или тук, от стр. 11: http://tie.uni-ruse.bg/library/TOE2.pdf

И ако обичаш, ме цитирай, а не ми приписвай твои думи...
Като видях учебника по ТЕ се сетих как в МЕИ-то Станчев по електротехника 1-ва част ми писа среден 2.5 и каза, че ще си вземе половинката на втора част. Взе си я втория семестър. На поправка изкарах 4 :) Сега ми е смешно, но преди 15 години не ми беше :)
Нищо практично не се учеше там. Важно беше да може да решаваш ДУ.
sstefanov - майстор
Затова предметът е "Теоретична електротехника".
iliya_i - майстор
muhala написа:
Като видях учебника по ТЕ се сетих как в МЕИ-то Станчев по електротехника 1-ва част ми писа среден 2.5 и каза, че ще си вземе половинката на втора част. Взе си я втория семестър. На поправка изкарах 4 :) Сега ми е смешно, но преди 15 години не ми беше :)
Нищо практично не се учеше там. Важно беше да може да решаваш ДУ.
Ами точно пък в този учеблик има девиниция какво са трофазни схеми "звезда" и "триъгълник", а не както някои тук си мислят, че това се само за асинхронни електродвигатели. Има и колко е тока през нулевия проводник, и пише, че не е както някои тук си мислят алгебрична сума от токовете в трите фрази.
Абе изобщо, които не е учил на времето... после пише глупости по форумите :-D :-D :lol:
А двойката даскала ти я писал правилно, като гледам какви мнения си харесал в темата :-D :-D :-D
tzetz009 - специалист
:cool: Най вероятното е " бай Танас " сам да се е "лайкнал " ! :-D Многоникови ел абсурди ! :partyman: :partyman: :partyman:

Тема "ЕЛ. АБСУРДИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: