Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sokolov.91 - майстор
съб фев 09, 2019 3:20 pmiliya_i написа:
На времето е съществувала и такава схема на девиатор:
Изображение

Среща се в клигите от 60-те години. И си е била пълноправен вариант на девиатор, до времето на приемане на Шуко.
Та не си се натъклал точно на абсурд. Просто така се е правело тогава.
сщ

Със сигурност се е правило и така, едва ли някой сам си е решил да го направи така. Аз просто за първи път видях такава схема. И все пак си е опасно ако се объркат кабелите в ключа. Става заря.
zz_stefanov - майстор
съб фев 09, 2019 3:20 pmiliya_i написа:
На времето е съществувала и такава схема на девиатор:
Изображение

Среща се в клигите от 60-те години. И си е била пълноправен вариант на девиатор, до времето на приемане на Шуко.
Та не си се натъклал точно на абсурд. Просто така се е правело тогава.
Какво общо има с шуко тази схема. Тя си е проблемна, защото в ключа се събират в близост фазата и нулата и при превключване искрата създава условия за дъга между тях.
Неслучайно сега не се препоръчва да се изгражда инсталацията по нея.
iliya_i - майстор
съб фев 09, 2019 6:21 pmzz_stefanov написа:
Какво общо има с шуко тази схема. Тя си е проблемна, защото в ключа се събират в близост фазата и нулата и при превключване искрата създава условия за дъга между тях.
Неслучайно сега не се препоръчва да се изгражда инсталацията по нея.
Схемата е останала от времето, когато захранването е било по "белгийската" схема - без нула, с 2 фази. Вече не се използва, защото има и нула, докато по-рано е нямало. Условия за дъга има, ако ключа се обърне наопъки - трите клеми на девиаторния ключ не са равностойни. Просто човека ги е свързвал на ангро, без да се интересува коя е общата клема. А общото на Шуко в случая е, че нулевият проводник е заземен и се ползва и за защитен.

Схемата съм я виждал в учебника на един ел.техник 40-ти набор, който си го пазеше. Значи може би е публикувана там някъде 55-56-та година.
Ти спомняш ли си баба ти с какъв бързовар си топлеше вода навремето?
zz_stefanov - майстор
Да си кажем, че и при белгийската система тази схема на девиатор ще си е проблемна. То няма значение дали е фаза и нула или "две фази", а е от значение малкото разстояние между тях в ключовете, както и че при грешно свързване на ключ може да се окъси между тях (което май се е случило в описаното по горе).
Имам спомен за някакви стари ключове които бяха с въртящ се барабан или диск с пластина по периферията, те може и да не са гърмели :)
iliya_i - майстор
съб фев 09, 2019 8:12 pmzz_stefanov написа:
Да си кажем, че и при белгийската система тази схема на девиатор ще си е проблемна. То няма значение дали е фаза и нула или "две фази", а е от значение малкото разстояние между тях в ключовете, както и че при грешно свързване на ключ може да се окъси между тях (което май се е случило в описаното по горе).
Имам спомен за някакви стари ключове които бяха с въртящ се барабан или диск с пластина по периферията, те може и да не са гърмели :)
По това време ключовете за осветление са изглеждали така:
Изображение
Изображение
Изображение

Доста са по-различни от сегашните. Нулата и фазата са влизали на 90 градуса по периферията на конзолата. Или на 3-4 см между тях.

ПП: Не твърдя, че схемата е нормална за днешно време, а че най-вероятно е била нормална за времето, когато е правена сградата.
Последна промяна от iliya_i на съб фев 09, 2019 8:34 pm, променено общо 1 път.
zz_stefanov - майстор
съб фев 09, 2019 8:27 pmiliya_i написа:
........
По това време ключовете за осветление са изглеждали така:
.....
Доста са по-различни от сегашните. Нулата и фазата са влизали на 90 градуса по периферията на конзолата. Или на 3-4 см между тях.
Точно за това говоря :supz:
hidrazin - майстор
Много говорите ама все в стил ЕЖК ... :-D
Причините тази схема да е забранена са няколко и тази за вида на девиторния ключ е на последно място.
1.При тази схема се комутира и неутралния проводник - нещо недопустимо не само по нашите наредби.
2.Осветителните тела с метален корпус имат занулителна/заземителна клема - де на май...ната си ще я свържеш?
3.При ламБи с едисонова резба ще имаш фаза на резбата при едното положение на ключовете и при смяна е възможно да светнеш.
4.В момента на изключване тръгва дъга която в началото нормално си тече по прекъсваната верига.
В даден момент когато разстоянието стане голямо дъгата е възможно да се прехвърли към съседния контакт ВЪТРЕ в самия ключ.
Все пак тя ще се опита да запази веригата и при калпав ключ... Иначе когато не превключваме грижи няма.
Пробивното напрежение на милиметър е около 2000V ...
съб фев 09, 2019 8:27 pmiliya_i написа:
...По това време ключовете за осветление са изглеждали така:...
Не само по това време. Миналата година реставрирах един такъв и търся да купя още няколко бройки. :)
:partyman:
iliya_i - майстор
съб фев 09, 2019 8:57 pmhidrazin написа:
Причините тази схема да е забранена са няколко .....
Забранена е, ама сега.

Както вече писах:
iliya_i написа:
ПП: Не твърдя, че схемата е нормална за днешно време, а че най-вероятно е била нормална за времето, когато е правена сградата.
hidrazin - майстор
съб фев 09, 2019 9:50 pmiliya_i написа:
Както вече писах:
iliya_i написа:
ПП: Не твърдя, че схемата е нормална за днешно време, а че най-вероятно е била нормална за времето, когато е правена сградата.
Това време ще да е било преди Втората световна война...
Не знам за книги от 60-те дето е публикувана тази схема, нито от 50-те.
Но пък със сигурност знам за началото на 40-те.
Там ясно и точно е написано - нулевият проводник да отива направо в ламБата а фазовият да минава през ключовете.

Прикачен файл:
ПЪЛЕНЪ КУРС по ЕЛЕКТРОТЕХНИКЪ - ГЕОРГИ ГЕТОВЪ 1943г..jpg

Та стара, стара, колко да е стара тая сграда че и с девиаторни ключове? :?
Може спомените да изневеряват...
:partyman:

Тема "ЕЛ. АБСУРДИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: