Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
lov - майстор
И требва да добавиш доста често срещано явление сред набързо преквалифицирани електричари в разпределителните дружества.
valentino76bs - майстор
нед фев 10, 2019 8:10 pmvalentino76bs написа:
P_20190210_162031.jpg

После ще кача видео на цветомузиката вътре.....
Не знам какъв мега идиот трябва да си ,да го направиш това нещо и да го оставиш.Възможно най лошата комбинация тука ,най гадните предпазители,най гадната кутия атра с найкофти нул. шина и най некъдърния майстор..На мене също ми се е случвало в бързината да объркам основата и после като взема да затварям лошо ми стана ама го разкачих всичко и наново въпреки ,че собственика каза да го оставя .Аз му казах човек стената ще съборя и тука ще спа така няма да го оставя баси....ужас!
Още един абсурд имаше от миналата седмица ама не можах да го документирам .Рязане на 20КV кабел под напрежение с клещи ,щото си мислели ,че кабела е техен и няма напрежение....Човешки поражения никакви защитата си свърши работата ,клещите малко зеха.....
https://www.youtube.com/watch?v=uSYwZsxlWv0
1.06 мин.
Последна промяна от valentino76bs на ср фев 13, 2019 11:37 am, променено общо 1 път.
valentino76bs - майстор
нед фев 10, 2019 10:04 pmhidrazin написа:
Предполагам много от четящите тук са намирали инсталации където ключът прекъсва нулата а не фазата на осветлението???
Е, не се чудете защо е така. Хората са си чели учебниците и сляпо са изпълнявали написаното там.
Сканирана страница от учебник за 1-ви и 2-ри курс на силнотоковите техникуми "Електроинсталационно дело"
Автори А. Василев, А. Петров , София, ДИ ,,Техника“, 1965 г , четвърто издание, тираж 10 000 броя !!!!!
Някой който е чел тоя екземпляр даже чинно си е отбелязал с молив - фаза към ключ, нула към ламБа...


Нула в ключ 1.jpg


В интерес на истината в учебника се споменават и двете системи, белгийската с две фази и тази с фаза(три фази) и нула.
Вероятно от там е дошло объркването и ето, повече от половин век по-късно продължаваме да се сблъскваме с последствията...
:partyman:
Гледай ти къде бил ключа за бараката ...това обяснява защо цели квартали са така.И кабелите синия го ползват за фаза а червения нула ...явно и там някоя наредба от миналото тъмен светъл цвят дрън дрън...Аз си мислех ,че едно към гьотере някакви курсисти ги пускат едно време да ги правят а пък то ...
hidrazin - майстор
ср фев 13, 2019 11:37 amvalentino76bs написа:
...Гледай ти къде бил ключа за бараката ...това обяснява защо цели квартали са така...
Явно ключът е бил доста крив в тези години. И аз съм се замислял защо толкова масово се среща ключ на нулата по стари инсталации.
Но пък никога не съм задълбавал да разбера защо. Винаги съм го отдавал на греша.
Грешка, грешка, колко да е грешка???
НАРЪЧНИК НА ЕЛЕКТРОМОНТАЖНИКА 1968г. от инж. Ангел Василев Чучулев
тираж - 20 080 броя

Прикачен файл:
Нула в ключ 2.jpg

Демек следващите 20-тина години повечето електричари са се водили по тези ученици/наръчници.
Двата издадени общо в тираж над 50 000 броя.
:partyman:
Последна промяна от hidrazin на ср фев 13, 2019 7:47 pm, променено общо 1 път.
tzetz009 - специалист
:? В лявата част от снимката не виждам проблем ! Старото означение на фазите си е -"R-S-T" ( L1-L2-L3 ) . Проблема си е в дясно , освен ако не е описан Фнимателно във хФърчащата бележка с печатни грешки !

:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
И правилно не виждаше щото бях объркал какво да сложа. :-D
Оправено...
:partyman:
FM STEREO - специалист
Цитат от статията по надолу "Високото напрежение, което с години течеше по кабелите и електропреносната мрежа в 7 квартал значително спадна" :-D
https://samokov365.com/%D0%B2-%D0%BC%D0 ... dIKbgiDXvo
lov - майстор
Идат избори и требе да се ухажват избирателите Ама то кво да го праиш драскач чуди се какво да си изсмуче от пръстите, че да блесне с познания.
П. Петков - специалист
ср фев 13, 2019 5:46 pmhidrazin написа:
ср фев 13, 2019 11:37 amvalentino76bs написа:
...Гледай ти къде бил ключа за бараката ...това обяснява защо цели квартали са така...
Явно ключът е бил доста крив в тези години. И аз съм се замислял защо толкова масово се среща ключ на нулата по стари инсталации.
Но пък никога не съм задълбавал да разбера защо. Винаги съм го отдавал на греша.
Грешка, грешка, колко да е грешка???
НАРЪЧНИК НА ЕЛЕКТРОМОНТАЖНИКА 1968г. от инж. Ангел Василев Чучулев
тираж - 20 080 броя


Нула в ключ 2.jpg


Демек следващите 20-тина години повечето електричари са се водили по тези ученици/наръчници.
Двата издадени общо в тираж над 50 000 броя.
:partyman:
Слагането на ключ към нулата има едно предимство:
При късо съединение между товара и защитната нула, токът на късо съединение няма да протече през ключа. Предпазителят ще си замине и един кахър по-малко.
Това е противопоказно за нагреватели (конвектори), бойлери и прочее консуматори, при които ключът е терморегулиращ. При прегряване в резултат на утечка, болерът ще гръмне, а конвекторът ще се запали (кел файда, че регулаторът ще изключи!).
valentino76bs - майстор
чет фев 28, 2019 9:19 amП. Петков написа:
ср фев 13, 2019 5:46 pmhidrazin написа:
ср фев 13, 2019 11:37 amvalentino76bs написа:
...Гледай ти къде бил ключа за бараката ...това обяснява защо цели квартали са така...
Явно ключът е бил доста крив в тези години. И аз съм се замислял защо толкова масово се среща ключ на нулата по стари инсталации.
Но пък никога не съм задълбавал да разбера защо. Винаги съм го отдавал на греша.
Грешка, грешка, колко да е грешка???
НАРЪЧНИК НА ЕЛЕКТРОМОНТАЖНИКА 1968г. от инж. Ангел Василев Чучулев
тираж - 20 080 броя


Нула в ключ 2.jpg


Демек следващите 20-тина години повечето електричари са се водили по тези ученици/наръчници.
Двата издадени общо в тираж над 50 000 броя.
:partyman:
Слагането на ключ към нулата има едно предимство:
При късо съединение между товара и защитната нула, токът на късо съединение няма да протече през ключа. Предпазителят ще си замине и един кахър по-малко.
Това е противопоказно за нагреватели (конвектори), бойлери и прочее консуматори, при които ключът е терморегулиращ. При прегряване в резултат на утечка, болерът ще гръмне, а конвекторът ще се запали (кел файда, че регулаторът ще изключи!).
Тя защитната е и работна, то по онова време всичко е двупроводно!Друга голяма грешка е че много електричари зануляват тези лампи при тази схема и когато е желязен корпуса и тръгнеш да сменяш крушка....ще вземеш двата лева на земята :)

Тема "ЕЛ. АБСУРДИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: