Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
muhala - майстор
Вие сте се притеснили за девиаторната схема, а аз имах бушон на нулата. Оказа се, че блока е бил захранен по белгийската схема 3-фази без неутрала.
Всеки абонат се е захранвал с по две фази. След това са сменили схемата, но не са оправили апартаментните табла. :axe:
hidrazin - майстор
нед фев 10, 2019 12:27 ammuhala написа:
... а аз имах бушон на нулата...
Нищо ново по света. Все още има доста табла по селата дето са така.
И на моята къща беше такова преди време ама ме мързеше да го оправям.
Просто на нулевия бАшон бях сложил правен с дебела жица, уж временно... :-D
:partyman:
zz_stefanov - майстор
нед фев 10, 2019 12:43 amhidrazin написа:
нед фев 10, 2019 12:27 ammuhala написа:
... а аз имах бушон на нулата...
Нищо ново по света. Все още има доста табла по селата дето са така.
И на моята къща беше такова преди време ама ме мързеше да го оправям.
Просто на нулевия бАшон бях сложил правен с дебела жица, уж временно... :-D
:partyman:
Цяла сграда имахме на работа дето си беше така. Никой не се и замисляше да я преработва. Предполагам и сега още е на същия хал :)
iliya_i - майстор
нед фев 10, 2019 12:03 amhidrazin написа:
Та стара, стара, колко да е стара тая сграда че и с девиаторни ключове? :?
Може спомените да изневеряват...
:partyman:
hidrazin написа:
Нищо ново по света. Все още има доста табла по селата дето са така.
И на моята къща беше такова преди време ама ме мързеше да го оправям.
Просто на нулевия бАшон бях сложил правен с дебела жица, уж временно... :-D
:partyman:
Лееекико си противоречиш, ама карай :partyman:
Antonii - майстор
Вие пък сега.
Важното е да се пише нещо по въпроса, че иначе темата няма да е пълна. :roll:
hidrazin - майстор
нед фев 10, 2019 8:37 amiliya_i написа:
...Лееекико си противоречиш...
Донякъде си прав - белгийска схема и нула/зануляване не се връзват.
Нямам и не мога да имам спомени за енергетиката у нас през тези "тъмни" периоди. Ще кажа каквото съм чел.
София е била отдадена на концесия през 1908г на белгийско дружество и в столицата се е "натискало" за белгийската схема 150V две "фази".
Държавата откупва концесията през 1941-ва но по това време селата около София са били на 380/220V (като сегашната) и средно напрежение 15kV
Но пък в столицата преносната мрежа е била 7kV и 35kV. Започва подмяна на белгийската схема и 64-та година централната част на София вече е на 380/220V.
Но до към края на войната през 1944-та у нас е имало 117 малки местни централи които не са били свързани и с мизерна обща мощност.
Нямали сме прословутия енергиен пръстен. Общо взето до 44-та година и електроенергетика като хората сме нямали.
А каква е била схемата на захранването от всяка от тези 100-тина отделни централки, няма как да знам белгийска или сегашната.
Но откъсът от книгата който сложих е наистина от 1943-та година и е второ издание. Демек е имало и по-старо.
Ако някой ми извади книга/учебник/наръчник където я има "забранената" схема или въобще нещо за тогавашната белгийска система ще бъда много благодарен.
:partyman:
John - специалист
В центъра на София ,все още може да се види , този остатък от белгийската система.Както и жр.стълбове на габарит 66кв. (това не е в центъра).Моят учител,разправяше (набор 32)за началото.Давали са пари за да се включиш.
plamen6703 - майстор
Тази книга https://knizhen-pazar.net/index.php?opt ... 0%B8%D1%8F е интересна за електрификацията в София, от автора има и други интересни книги относно електрификацията в страната. Повече информация за автора тук https://www.publics.bg/bg/publications/ ... D0%B2.html и информация за електрификацията на София тук https://www.publics.bg/bg/publications/ ... D1%8F.html
Линковете спестяват излишни преразкази за "абсурди" :wink: ! :partyman:
valentino76bs - майстор
Прикачен файл:
P_20190210_162031.jpg
После ще кача видео на цветомузиката вътре.....
Не знам какъв мега идиот трябва да си ,да го направиш това нещо и да го оставиш.Възможно най лошата комбинация тука ,най гадните предпазители,най гадната кутия атра с найкофти нул. шина и най некъдърния майстор..На мене също ми се е случвало в бързината да объркам основата и после като взема да затварям лошо ми стана ама го разкачих всичко и наново въпреки ,че собственика каза да го оставя .Аз му казах човек стената ще съборя и тука ще спа така няма да го оставя баси....ужас!
Още един абсурд имаше от миналата седмица ама не можах да го документирам .Рязане на 20КV кабел под напрежение с клещи ,щото си мислели ,че кабела е техен и няма напрежение....Човешки поражения никакви защитата си свърши работата ,клещите малко зеха.....
jekasus - майстор
Капак надолу - явно знак за нещо... :-D

Тема "ЕЛ. АБСУРДИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: