Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
krasi92 - майстор
Би ама ще паднат и двата ако са с един ампераж.
П. Петков - специалист
toolegittoquit написа:
П. Петков написа:
Как се решава този ел. абсурд?
С предпазители с крива B. Те са по-малко латентни и се получава селективност. Би следвало B да падне преди C....
Парадоксът в случая е обратното "каскадиране", при което за никаква селективност не може и да се говори!!! :? :? :?
На всичко отгоре, обратно "каскадиране" с прескачане на цял номинален ред - 32A!!!
Пълно безумие!!!



Чрез типовe "В", "С" и "D" селективност се постига само при един и същ номинален ток, и то само по отношение токовете на късо съединение. При претоварване май такава няма, защото граничният ток (при равни токови номинали) и за трите типа е еднакъв. Може да се разчита само на благоприятна случайност в разброса на характеристиките им - toff=f(I/Inom.).
При сегашните нерегулируеми автомати, досега не съм виждал упоменат някъде граничния им ток. Едно време за регулируемите автомати той се определяше в диапазона от 1,05 до 1,2, спрямо тока на настройка - Iнастр., или типично 1,15.Iнастр. За нерегулируемите май беше 1,5.Inom., ама сега колко е - не знам!?
По дефиниция граничният ток е: Максималният ток минус епсилон, при протичането на който (след достатъчно дълго време - обикновено над 2 часа) термичната защита няма да изключи. Или, което е същото, това е минималният ток плюс епсилон, при който след достатъчно дълго време тя ще изключи. Дългото време е свързано с темпериране на автомата, дължащо се на загубите в нагревателя на биметала и температурата на околната среда.
Що се отнася до токовете на късо съединение, при регулируемите АП-та нявга диапазонният разброс беше по-тесен - от 8.Iнастр. до 14.Iнастр., като границите във формулата за пресмятане обаче,... са обърнати (Незнайно защо?)!!! Тоест, ако автоматът е с диапазон на настройка на термичната от 10А до 16 А, то при късо съединение максималнотоковата също се мени в диапазона от 8.16A=128A до 14.10А=140A.
При нерегулируемите АП-та електромагнитната защита беше с кратност 8-14.Inom. - за двигатели, 2-6 при постоянен ток, 3-6 при променлив - за общовойскови нужди, и биде свързана с ниската термична устойчивост на термичната защита - 14-16.Inom.
Кратността на граничния ток при нерегулируемите беше като при стопяемите предпазители - Iгр.=1,5.Inom., съответно за стопяемите Iгр.=1,5.Iвложка.
Сегиз нещата са други, но все пак колко е кратността на граничният ток спрямо номиналния при нерегулируемите - Бог знае!
Може и да бъркам някъде, ама ако някой знае нещо повече, различно и убедително - смирено и хрисимо ща се съглася (Тутакси!). :)
toolegittoquit - майстор
П. Петков написа:
Парадоксът в случая е обратното "каскадиране", при което за никаква селективност не може и да се говори!!! :? :? :?
На всичко отгоре, обратно "каскадиране" с прескачане на цял номинален ред - 32A!!!
Пълно безумие!!!
Сега прочетох, че предпазителят в ГРТ е 25А. В случая, за да има селективност, трябва този в жилищното табло да е 20А. Мда..умни са като на агънцето майка му.
П. Петков - специалист
Тъй де!
Навремето Ангел Балевски бил казвал: "Като знам какви инженери излизат от МЕИ-то, как да отида на лекар!?"
kozl - майстор
П. Петков написа:
Как се решава този ел. абсурд?
Изображение

Панцерният предпазител преди ракордемана и преди електромера е 3P 25A крива C, и е в пломбираното ГРТ, тоест той е недостъпен за смяна!!!
Енергото казват: "Толкова за 17kW!" Проектантът казва: "Аз съм изряден!" Инвеститорът казва: "Всичко е изпълнено по документацията!"
Колегата, който ме помоли за съвет е машинен инженер и при късо съединение трябва всеки път да ходи до ГРТ-то, за да възстановява захранването, като трябва непрекъснато да иска ключ за таблото. :?
Казах му да си направи нелегално копие на ключа!
Този абсур се получава, когато съзнанието изпреварва битието. Или иначе изказано, когато витрешните прежи изпреварят външното захранване. Проектанта е направил проекта за вътрешни ел.инсталации, а външното ел.захранване боксува поради некакви си причини, най-често финансови. Има там едни така наречени чертежи "линейни схеми", които се съгласуват в ЕРП-то. И когато външното захранване забоксува, то вътрешното го изпреварило се получава горната картина. В ЕРП-то съгласуват линейните схеми, като задраскват номинала на предпазителите в ГРТ по предложения проект и надписват нови данни за главните предпазители по обекти, а ГРТ е готово и оборудвано. Но пък за да се пуснат партидите няма как да не се преоборува, ГРТ, оти от ЕРП нема да го въведат в експлоатация. И така ГРТ се преоборудва, а собствениците на обекти да се оправят кой как може.
Е те така се ражда тоя абсурд.
След това почват други абсурди. Некои сами подменят предпазителите си. Други плащат по некой лев на местния ел.отговорник за подобна дейност. Трети си плащат в ЕРП-то за по-гоуема мощност, в случая сумата клони към 2000 лв. за да кацне в ГРТ 3Р 50А. Последното вече неколкократно изпробано.
П. Петков - специалист
Има и друг вариант, при който "и вълкът сит, и агнето цяло", а именно - в корпус на автомат 3P 25A крива C предварително се поставя карантията на 3P 50A крива В, след което в 3 през нощта пломбите се късат, автоматите се разменят и... кой и защо е скъсал пломбите? Никой не знае!
Като ремарка:
Казусът с вълка и агнето веднъж се опитах да го реша като "диференциално уравнение" и намерих частно (честно) решение:
Вълкът изяжда...овчаря! :)
muhala - майстор
Прикачен файл:
FB_IMG_1494448552652.jpg
FB_IMG_1494448552652.jpg (28.69 KиБ) Видяна 1885 пъти
kozl - майстор
Дека е абсурда :? В чепиците или в начина на обуване :?
:lol:

Тема "ЕЛ. АБСУРДИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: