Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
angelkitov - специалист
Здравейте,
скоро ще почвам полагането на кабели за интернет и телевизия в новия ми апартамент и имам няколко въпроса.

Бихте ли ми казали дали е правилно кабелите за ТВ да се съберат в една събирателна кутия на някоя тераса или външна стена, които са с южно изложение. Мисля ТВ кабелите да се вкарат в гофрета и да водят от всеки телевизор към събирателната кутия на южната тераса. Само не съм сигурен какъв размер трябва да е гофретата. В тази кутия после ще се свърже сигнала от антената към всички телевизори.

За интернет мисля да ползвам FTP кабел, който да води от розетки във всяка стая до една събирателна кутия, която ще е на стълбите пред входната врата. Освен това мисля да пусна и FTP кабел до всеки телевизор тъй като вече някой дигитални телевизии се пренасят по FTP кабела. Мисля да пусна и една гофрета от събирателната кутия до двора на къщата....по нея предполагам че ще трябва да пусна кабела, който ще дойде от интернет доставчика.

Като цяло питането ми е дали начина на полагане на кабели, който съм описал е правилен и ако не как трябва да се направи. Какви неща трябва да предвидя сега, че после да не се налагат корекции. Трябва ли да оставя ел. контакти в тези събирателни кутии?

Много ви благодаря!!!
torbalan - Дървен философ
защо вместо FTP не ползваш безжичен нет...
sirko - специалист
Принципно това което си го замислил е правилно но предвиди събирателните кутии да са малко големички за да има място за сплитер/и и усилвател (за кабелната, ако се наложи). FTP-то спокойно можеш да го замениш с UTP и е малко по евтинко, там където ще се събирт кабелите за нета (utp/ftp) също малко по големичка кутия за да има място за суич. При вътрешната инсталация за ТВ в едно гофре пускай и utp кабел, така утре ако минеш на (булсат примерно) или друго ще можеш да навържеш приемниците един с друг и даже ще ти останат 4 свободни жила я за тел. я за нещо друго.
angelkitov - специалист
sirko написа:
Принципно това което си го замислил е правилно но предвиди събирателните кутии да са малко големички за да има място за сплитер/и и усилвател (за кабелната, ако се наложи). FTP-то спокойно можеш да го замениш с UTP и е малко по евтинко, там където ще се събирт кабелите за нета (utp/ftp) също малко по големичка кутия за да има място за суич. При вътрешната инсталация за ТВ в едно гофре пускай и utp кабел, така утре ако минеш на (булсат примерно) или друго ще можеш да навържеш приемниците един с друг и даже ще ти останат 4 свободни жила я за тел. я за нещо друго.
А в едно гофре може ли да се сложи едновременно UTP и коаксиален кабел? няма ли да има някакви смущения? В събирателната кутия за ТВ да сложа или ел. контакт, усилвателя за кабелната има ли нужда от ток?

Мерси!
sirko - специалист
Усилвателя има нужда от ток, но дали ще имаш нужда от усилвател няма как да ти кажа. Ако пускаш 220 за контакт той трябва да е оделно от коаксиалния/utp кабел. Не се притеснявай за смущения коаксиалния кабел си е екраниран (слагай само RG6) за utp-то също няма проблем в твоя случай но ако пък толкова държиш да е екраниран вместо utp слагаш ftp. В кутията за utp/ftp кабелите ще ти трябва 100% ток (за суича) така че там направо си пускай 220.
Nimi - специалист
Само дето и кутията за кабелната трябва да е на стълбището... или по-точно не на стълбището а вътре в апартамента. Една или две гофри до стълбището за входните кабели.
jdraganchev - специалист
sirko написа:
.........При вътрешната инсталация за ТВ в едно гофре пускай и utp кабел, така утре ако минеш на (булсат примерно) или друго ще можеш да навържеш приемниците един с друг и даже ще ти останат 4 свободни жила я за тел. я за нещо друго......
Точно това не го прави! ППП Булсат вече не искат да свързваш двата приемника с null-modem кабел.
Нищо не ти пречи да го направиш както трябва, и както е по стандарт. Да факт, е че го правят така повечето интернет доставчици но не значи, че е правилно.
Написал си го правилно, в разклонителната кутия за LAN ти трябва контакт, за да захраниш рутер или switch. Може да го комбинираш и да сложиш whireless router със switch (така е в къщи).
Отностно UTP/FTP... за вътре в къщи няма значение, но има значение качеството на кабела. Не си купувай евтин такъв! Вземи от истинските производители на кабел.
Ако ползваш FTP/SFTP.... и искаш да е като хората трябва да вземеш и розетки, пач кабели.... които използват оплетката, иначе създаваш доста добри антени чрез оплетките, и ефекта ще е обратен.
За телевизионния кабел си го замислил супер, пусни отделен кабел от разклонителната кутия до всеки телевизор, без да разчиташ на сплитери по вътрешното трасе, с цел сателитна телевизия евентуално.
Няма проблем в едно гофре да сложиш LAN и TV кабел, има проблем ако сложиш там и захранващ.
Заобикаляй захранващите кабели, и бягай колкото можеш по-далече от луминисцентни лампи, микровълнови..... и други излъюватели.
angelkitov - специалист
Nimi написа:
Само дето и кутията за кабелната трябва да е на стълбището... или по-точно не на стълбището а вътре в апартамента. Една или две гофри до стълбището за входните кабели.
А не е ли по-добре да е на терасата с южно изложение, че ако там се сложи антена на Булсатком например да е по-близо?
angelkitov - специалист
jdraganchev написа:
sirko написа:
.........При вътрешната инсталация за ТВ в едно гофре пускай и utp кабел, така утре ако минеш на (булсат примерно) или друго ще можеш да навържеш приемниците един с друг и даже ще ти останат 4 свободни жила я за тел. я за нещо друго......
Точно това не го прави! ППП Булсат вече не искат да свързваш двата приемника с null-modem кабел.
Нищо не ти пречи да го направиш както трябва, и както е по стандарт. Да факт, е че го правят така повечето интернет доставчици но не значи, че е правилно.
Написал си го правилно, в разклонителната кутия за LAN ти трябва контакт, за да захраниш рутер или switch. Може да го комбинираш и да сложиш whireless router със switch (така е в къщи).
Отностно UTP/FTP... за вътре в къщи няма значение, но има значение качеството на кабела. Не си купувай евтин такъв! Вземи от истинските производители на кабел.
Ако ползваш FTP/SFTP.... и искаш да е като хората трябва да вземеш и розетки, пач кабели.... които използват оплетката, иначе създаваш доста добри антени чрез оплетките, и ефекта ще е обратен.
За телевизионния кабел си го замислил супер, пусни отделен кабел от разклонителната кутия до всеки телевизор, без да разчиташ на сплитери по вътрешното трасе, с цел сателитна телевизия евентуално.
Няма проблем в едно гофре да сложиш LAN и TV кабел, има проблем ако сложиш там и захранващ.
Заобикаляй захранващите кабели, и бягай колкото можеш по-далече от луминисцентни лампи, микровълнови..... и други излъюватели.
Мерси за отговора! А каква марка кабел ще ми препоръчаш?
jdraganchev - специалист
Райхли Демасари и Пандуит са едни от най-добрите, От другите Белкин например са добри цена/качеството, Алкател (сега се продават с друга марка) също.

Тема "полагане на кабели за интернет и телевизия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: