• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
GARD - специалист
Здравейте! Бихте ли ми казали дали това,което съм нарисувал е правилно.Така ли трябва да стане и какъв трябва да бъде захранващия кабел и останалите кабели?
Мисля,че трябва за бойлера 2х4
контакти 2х2,5
осветление 1х1,5
А захранващия?

Прикачен файл

Инсталация.jpg
Инсталация.jpg (18.99 KиБ) Видяна 4921 пъти
Последна промяна от GARD на съб фев 17, 2007 9:45 pm, променено общо 3 пъти.
estrogen - специалист
Избягваи да възваш контакти и осветление на един кръг само ако не се налага . Питаш колко квадрата да ти захранващи кабел на таблото 4кв. пак ще понесът товара но по-добре е 6-10 кв. Направи още един кръг за осветление . Вероятно ще използваш мостов кабел или свт 2 жилен , и автоматични предпазители . Я обясни евтино ли скаш да минеш и поясни за къде го правиш , даи повече инфо . Успехи
GARD - специалист
Не няма да бъде евтино.За близък човек е и ще бъде мостов кабел,
и с автоматични предпазители.И ще пусна още един кръг за осветление и захранващ 2х 6кв. ли трябва,а контактите правилно ли са на рисунката.Когато е отделен кръг на осветление колко лампи могат да се сложат.Примерно по 60v.
Justy - майстор
Ползвай следното правило - кабелите носят без да загряват по 8 ампера на квадрат. Оттук тръгваш, ако бойлера ти е 4 киловата ще ти тегли 18 ампера / делиш мощността във ватове на напрежението във волтове / - закръгляваш на 20. Ако ще имаш отоплителни, готварски печки - смяташ по същия начин. Осветлинието е бял кахър, но задължително да бъде на отделен предпазител. И винаги закръгляваш нагоре.
Иначе, схемата ти е добре, с две забележки
- кабела след ключа на лампата го оцвети в червено - това е фаза :wink:
- нулата я даваш към кутията - да не си я сложил на предпазител !!!
Грубо - до таблото закарай 6 квадрата, бойлера - 4 квадрата, силовите контакти - както излезе от сметките - 2.5 или 4 квадрата и осветление 1 квадрат.
Последна промяна от Justy на съб фев 17, 2007 9:29 pm, променено общо 2 пъти.
GARD - специалист
Благодаря ти това е много ценна информация за мен.
GARD - специалист
Извинявай само да оточниш от ключа до лампата да го направя червено на скицата и от лампата до кутията за бушони я слагам за нулата
Тани - модератор
Точно така . Винаги се прекъсва фазата с ключа , за да не светнеш ти докато сменяш крушката и да не се налага да изключваш предпазителя ако ремонтираш нещо , но ако не си напълно сигурен дали е в положение изключено , задължително изключи предпазителя!
любител - специалист
Тани написа:
Точно така . Винаги се прекъсва фазата с ключа , за да не светнеш ти докато сменяш крушката и да не се налага да изключваш предпазителя ако ремонтираш нещо , но ако не си напълно сигурен дали е в положение изключено , задължително изключи предпазителя!
Ми не винаги схемите са били с подаване на фазата от ключа.

Мога да кажа емпиричните ми заключения, неподкрепени с професионално образование сочат, че през годините е имало различни стандарти на изпълнение. У нас и други места строени през времената на "развития" социализъм (70-80те) фазата е подавана направо на лампата. При по-старо стоителство (50-60-те) е обратното, фазата отива към ключа.
Ако има професионалисти тук или запознати със стандартите да кажат по-точно.
estrogen - специалист
любител написа:
Тани написа:
Точно така . Винаги се прекъсва фазата с ключа , за да не светнеш ти докато сменяш крушката и да не се налага да изключваш предпазителя ако ремонтираш нещо , но ако не си напълно сигурен дали е в положение изключено , задължително изключи предпазителя!
Ми не винаги схемите са били с подаване на фазата от ключа.

Мога да кажа емпиричните ми заключения, неподкрепени с професионално образование сочат, че през годините е имало различни стандарти на изпълнение. У нас и други места строени през времената на "развития" социализъм (70-80те) фазата е подавана направо на лампата. При по-старо стоителство (50-60-те) е обратното, фазата отива към ключа.
Ако има професионалисти тук или запознати със стандартите да кажат по-точно.

Прав си има различни изпълнения през годините , правил съм нова ел.инсталация на стая във апартамент от 50-те години , кабели рекордоман и стари клеми ( кръгли керамични ) където фаза за осветление отива на ключ . Скоро реших да пусна още една крушка във мазата вързваики я за ключа и замерваики фазата установявам че тя утива към лампата , трябваше да къртя замазка и да пусна фазата към ключа , а блока е правен 1989 г. Все още инма деистващи стари БДС-ти от 60 години не че са лоши но трябва да се обновят към наше време . Да има нова нредба от 2004 г. но тя е направена от хора зад буро .
Тани - модератор
Е , то едно време имаше и предпазител на нулата :-D :-D :-D А пък и сега има "майстори" които вързват фазата където дойде , но си има правила , които коментираме тук! То може и кабел за заземяване да се пусне навсякъде , дори до лампите! И ДТЗ трябва да си сложи ако трябва да спазва изискванията , но схемата горе е абсолютния минимум!
  • 1
  • 2

Тема "Ел.захранване на стая" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: