Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
https://www.bim.government.bg/bg/view/o ... i-otgovori
Въпрос: „Здравейте,клиент съм на ЧЕЗ Електро България АД. Имам съмнения относно завишени сметки за ток.Може ли да заявя експертиза на електромера ,както и да ми кажете каква е цената на услугата?“


Отговор:

Съгласно Чл. 57 на Закон за измерванията (ДВ бр. 46 от 2002 г.) Български институт по метрология (БИМ) извършва метрологичната експертиза (МЕ) на средства за измерване (СИ), в това число и на електромери.

МЕ на СИ се извършва при възникване на спор относно техническите и метрологичните характеристики на средствата за измерване в употреба по искане на физически или юридически лица, регламентирано с Чл. 6.(3) от Закона.

Таксите за извършване на МЕ са регламентирани съгласно Тарифа за таксите, които се събират в БИМ, приета с ПМС № 95 от 19.04.2013 г., обн., ДВ, бр. 40 от 30 04.2013 г.

При съмнения за точността на отчитане на изразходваната от Вас електроенергия от електромера, може да се обърнете към Центъра за обслужване на клиенти към електроразпределителното дружество, което обслужва Вашето населено място. От тях ще получите информация за реда и начина, по който може да заявите Вашия електромер за МЕ. Демонтирането и представянето на електромера в структурните звена на БИМ, се извършва от представители на електроразпределителното дружество, което е собственик на СИ. Следователно предоставянето на електромера за извършването на МЕ, не може да бъде организирано без участието на електроразпределителното дружество.

МЕ се извършва съгласно утвърдена от председателя на БИМ „Процедура за извършване на МЕ на СИ”, по реда на постъпилите заявления. За резултатите от извършена МЕ се издава констативен протокол.
hidrazin - майстор
съб дек 05, 2020 5:39 pmzth1965 написа:
Сметките са установени по това, че на общия електромер е отчетена една консумация, а на индивидуалните сумарно е по-малка.
А ти на кого плащаш изразходваната електроенергия, на ЧЕЗ или на ... ???
:partyman:
zz_stefanov - майстор
Да нямат акт 16, да са на промишлен и да си го разпределят сами. Тогава оправия няма.
iliya_i - майстор
Явно питащия не живее изобщо там. Защото не отговори на нито един зададен му въпрос, а само преразказва казаното от домоуправителя. Даже не знае как светят стълбите - с автомат (който щрака в таблото) или как?
muhala - майстор
ср мар 23, 2011 12:03 amvalat111 написа:
Къде беше темата за кражба на ток? Та мсълта ми е следната: имам вила на 7 км от центъра на Русе, плащам ток по 25 ст на KW, защото някой краде. Знам как да го "хвана", с амперклещи консумацията. Навсякъде е трифазно, питането ми е :Като установя откъде се краде /знам решението какво е....смяна на нулата с друга фаза/ откъм крадеца, разбира се....това хуманно ли е?.....ще му запушат всички ел. уреди, може да му се запали къщата.
Идеалка. На 280в всичко ще изпука. Просто гледай да не си е у тях, за да не го убиеш, защото ще пуснеш фаза по корпусите на уредите.
bulhomes2 - майстор
valat111 не е бил във форума от почти 5 години... Дано да не е в пандиза :lol: :lol: :lol:
Junak - майстор
съб дек 05, 2020 9:09 pmbulhomes2 написа:
valat111 не е бил във форума от почти 5 години... Дано да не е в пандиза :lol: :lol: :lol:
... или някой му е сменил нулата с фаза :lol: :lol: :lol:
nikel - специалист
От 10 год. съм член на подобна кооперация.Електромерите ги изнесохме на границата на собственост и закупихме електронни електромери.Кражби няма.
Andri01 - майстор
"... закупихме електронни електромери...". Вие ли си закупихте? :? При нас"Енирго-про" ги смениха преди 10-на години за тяхна си сметка и са извън имотите.
вт дек 08, 2020 9:19 amAndri01 написа:
...смениха преди 10-на години за тяхна си сметка и са извън имотите.
Ако сте с индивидуални партиди - да, но на една обща едва ли електроразпределителното дружество ще се охарчи за допълнителни електромери.

Тема "За кражба на ток" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: