• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
пон юли 18, 2022 7:47 pmkozl написа:
По същата причина увехна растежа на фотоволтиците.
Така си мисла :?
Грешка. Сега куцо и сакато е хукнало да слага фотоволтаици. Причините са ... няколко.

Проекти за внушителните 12 000 MW ВЕИ са подадени в ЕСО

Смятай като мощност на колко реактора по 1000 MW като тези в Козлодуй се равняват...
Само половината да бъдат построени, това са 6 реактора.
Нека приемем че фотоволтаиците са 4000 MW
А сега си представи един топъл и слънчев неделен ден (когато никой не работи/произвежда), АЕЦ-а прави 2000MW а те се опиват да натикат в мрежата 4-5000MW.
При условие че консумацията в България е 3500MW ... :lol:
:partyman:
kozl - майстор
пон юли 18, 2022 8:16 pmhidrazin написа:
пон юли 18, 2022 7:47 pmkozl написа:
По същата причина увехна растежа на фотоволтиците.
Така си мисла :?
Грешка. Сега куцо и сакато е хукнало да слага фотоволтаици. Причините са ... няколко.

Проекти за внушителните 12 000 MW ВЕИ са подадени в ЕСО

Смятай като мощност на колко реактора по 1000 MW като тези в Козлодуй се равняват...
Само половината да бъдат построени, това са 6 реактора.
Нека приемем че фотоволтаиците са 4000 MW
А сега си представи един топъл и слънчев неделен ден (когато никой не работи/произвежда), АЕЦ-а прави 2000MW а те се опиват да натикат в мрежата 4-5000MW.
При условие че консумацията в България е 3500MW ... :lol:
:partyman:
Топъл и слънчев ден се ползват климатици.
Но явно малко са или се не ползват, за да погълнат енергията на фотоволтиците.
А по кви причини са малко климатиците :?

Аз имам горчив опит с инсталация за топла вода от слънцегреене. Инвестиция с бавно изплащане, ремонти. Дека е файдата :?
hidrazin - майстор
пон юли 18, 2022 8:32 pmkozl написа:
Топъл и слънчев ден се ползват климатици.
:-D Много добре ме разбра. Написал съм топъл а не горещ!
Инсталация за топла вода от слънцегреене има много по-голямо КПД от фотоволтаиците, по-малко инвестиции и съответно се изплаща най-бързо.
Е, както виждам не във всички случаи...
:partyman:
Lutchezar - майстор
Изплаща се ако се ползва водата. Ако е преоразмерена или няма потребление няма как да се изплати, пък и поддръжката си е нужна.

По повод АЕЦ Белене. Малко след като ГЕРБ спечели изборите се засякох случайно с бившия тогава премиер, познаваме се от детските години, та на въпроса "защо спряхте Белене бе?" отговорът беше че държавата няма как да го направи сама, че трябва частен партньор, и когато се появи такъв, всъщност централата ще е негова. Явно политически и икономически интереси тогава са определили спирането на работите по Белене. Аз съм песимист относно това кога и как би имало благоприятни условия проектът Белене да тръгне отново...
lyubohar - майстор
"отговорът беше че държавата няма как да го направи сама, че трябва частен партньор, и когато се появи такъв, всъщност централата ще е негова."

И печалбите ще изтичат навън.
Както с водата,банките,големите хранителни вериги,добиваното злато и каквото друго се сетите!
Lutchezar - майстор
Не само печалбата, цената на енергията няма да бъде същата като на Козлодуй...
vlax - майстор
пон юли 18, 2022 8:59 pmLutchezar написа:
По повод АЕЦ Белене. ... Аз съм песимист относно това кога и как би имало благоприятни условия проектът Белене да тръгне отново...
Трансформаторче
:partyman:
silent - майстор
Държавата колкото и да е смятана и бедна при желание ако ще и със заеми ще я направи тази централа...другаде е ключа от палатката и трябва да си безумно тъп за да се хванеш на тази пробита теза....и то от същите тьофлеци дето всеки ден ни обясняват колко сме добре колко просперираме как отдавна сме сменили цървулите с трандафори ...само дет цървулите аец са направили пък сегашните просперираща академици кенеф не могат да дигнат камо ли централа ...наглеци...
lyubohar - майстор
"Цървулите" направиха не само АЕЦ.Всички язовири в България са построени след 1944г.
Огромни съоръжения със съответните централи.
Представяте ли си какво струват и колко електроенергия са произвели!
Още хиляди неща мога да изброя.Ама ще ме упрекнат,че политизирам темата.
Няма нищо политическо в това да кажа,че тридесет и няколко години ни ограбват и съсипват новите ни "приятели"!
За съжаление участват и българи!
Lutchezar - майстор
Не че е бедна държавата, винаги има някой който ще прецака държавата заради лични интереси. Как ли не се случва обратното?
Но ток поне засега има, ултра/супер кондензатори ще има и ще стават все по-добри.
Помните ли аку отвертката в Лидъл flashcharge (parkside PSF 4.6 a1) , и тя беше с кондензатор. Иновативно, еднократно, но тези кондензатори ще стигнат и до инструментите.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Кондензатор с/у другите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: