Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
чет окт 06, 2022 8:49 amkozl написа:
Някакви съвети кой може да направи това?
Всеки що-годе читав електротехник може да пусне НОВ кабел.
Жокер:
Ако имаш достъп до кабела някъде по средата, например някъде между подземната му част и фасадата - режи там.
После проверяваш в кой участък е прекъсването.
Така ще смениш само около половината кабел.
:partyman:
Lutchezar - майстор
Имах колега който се справяше много добре. Въпрос на техника и човек е според мен.
brum - майстор
Ако е прекъснат кабела как светва за 4-5 секунди лампата?

И най-лесно ми се струва да се опъне кабел от ПИР датчика до най-удобната лампа. Това при условие, че прекъсването е между ПИР датчика и лампите.
krasi92 - майстор
Лабави връзки при първата лампа първо провери. После схемата на хидразин
kozl - майстор
Те надрасках схема на ситуацията сграда - двор:
Прикачен файл:
Схема дворно освтл.jpg


Коя да е първата :?
kozl - майстор
Днес си поиграх с допълнителен проводник към 20 метра.
Нулата излиза навсякъде и при PIR-овете и при фасунгите. Фазата е опроводена м-у всички лампи, но няма връзка с фазата излизаща от PIR-овете. Бръкнах и под фасадната облицовка. Двата кабела от PIR-овете проследих до към около електромерното табло. Там обаче около таблото е плътно тъпкано с вата и не можах да бъркам във ватата. За горните секции на електромерното табло обаче нямам ключ за тях - секретен някакъв. Възможно е там да има разклонителна кутия или даже и контактор. Средните по височина секции са за електромерите. Там не се вижда РК или контактор. Тези средни секции са с тип тръбен ключ какъвто имам(прилича на посплескана тръбичка).
Звънях на 6 фирми от нета за проследяване на кабел. Имам 2 отказа, 2 оферти и 2 са в размисъл искат оглед първо.

Ще трябва да помисля дали не мога да отключа горната секция на електромерното табло да погледна вътре. Като гледам колегите строителите на сградата не са жалили контактори към PIR-овете вътре в сградата. Може и тука да са ползвали, но не намирам нещо като достъп до контактор освен в горните секции на електромерното табло.
Ма кво се чуда, гледам други колеги натряскали захранванията за LED ленти под гипсокартона и ги питам как ще се сменят ако дефектират. Отговарят ми правиш дупка в ГК сменяш и после замаскираш #-o
Правиш дупка ама ако знаеш къде, а аз не знам къде да правя "дупката".

Най-лесното решение е от PIR-а горе на снимката да изтегля проводник фаза до първия парков осветител. Копането ще е най-малко и с "дупките" във фасадата ще успея да се справя. Ма първо ще пробвам ключарската работа. Все си мисля, че там е заровена загадката.
hidrazin - майстор
Амиии... Успех!
Не знам какво друго да те посъветвам така, дистанционно.
:partyman:
kozl - майстор
Отворих и горната и долната секция на електромерното табло, не точно по ключарския метод, а с метода на огъване :-D
Вътре място бол, но това де го очаквах (контастор или РК) не е тук. Нормално намерих само захранващи кабели и проводници, както и заземителни.
ЕС не сака да плаща мъни на търсачи на кабел. Предложиха соларно осветление. И требе да поравя у форумо за неква такава тема, оти не съм ползвал такова до сега.

Комшия ми каза, че заварил осветителите да светят през деня, което ако е така още повече ме накланя да си мисля, че някъде има скрит контактор и той си прави контакт кога му скимне. Но то от светло до светло разликата може и да не се хване от човек, а датчиците да са включили.
tzetz009 - специалист
чет ное 10, 2022 8:00 amkozl написа:
....... Комшия ми каза, че заварил осветителите да светят през деня, което ако е така още повече ме накланя да си мисля, че някъде има скрит контактор и той си прави контакт кога му скимне. Но то от светло до светло разликата може и да не се хване от човек, а датчиците да са включили.
:? Контактор да се включва самоволно и то захранен от изходите на PIR-овете - малко трудна работа?!? Ако имаш възможност провери на каква осветеност са настроени и ако са на максимума и никой не ги е "центровал" тогава е възможно ламБите да работят и през деня.( Ти го знаеш, ама аз пак да кажа :razz: ! )

И ако нещата се окажат точно така единственото, което ми идва на ума е, че някой умник е сложил (в смисъл подвързал неправилно) часовник на изхода на PIR-овете вместо на входа!
Прикачен файл:
0905020104-mehanichen-tajmer-za-montaj-v-tablo-24ch-16-a-220-v-legrand.jpg
0905020104-mehanichen-tajmer-za-montaj-v-tablo-24ch-16-a-220-v-legrand.jpg (57.99 KиБ) Видяна 333 пъти
Търси нещо подобно в таблата! Незнам какво друго да предложа. Инженерната мисъл харесва сложните неща. Повече кибернетика - повече "$биткойни$" :lol: !

:partyman: :partyman: :partyman:
moimoimoi - майстор
все някъде трябва да има разклонителна кутия където да са събрани датчиците и лампите.
при таблото на електромерите нямат работа.
виж някое друго табло на етажа или в мазе ако има

Тема "Откриване на подземен кабел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: