Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
c5pro - специалист
Тани написа:
Крумов, не ти прави чест да се криеш зад нови никове и да се бъзикаш с колегите!
c5pro написа:
Глим лампата няма посока. Съпротивлението й е голямо, когато не е пробила по напрежение. И както писах по горе тя е газов разряден елемент.Има характеристика на ценеров диод. Съпротивлението й става малко, след като пробие по напрежение.Изводите са твои.
И аз да ти кажа един факт , а изводите оставям на тебе :

За да свети глим лампата , трябва да е пробила по напрежение! Ако не свети значи няма смисъл да се ползва светещ бутон!
След срив във вашата система се принудих да се регна на ново.Не се бъзикам с колегите ами се наслаждавам на бисерите дето се мъчат да измислят.Не трябваше да издаваш принципа на работа на глимката.Развали забавата
pavelari - майстор
Е ква забава, с кой.... ти имаш елементарно поставен въпрос - не се натегай на администраторите сега... принципа на глимката ти беше обяснен още от поста на moimoimoi - то стана така, че ние тука нищо не знаем а ти си печения...
pavelari - майстор
c5pro написа:
. Съпротивлението й е голямо, когато не е пробила по напрежение. И както писах по горе тя е газов разряден елемент.Има характеристика на ценеров диод. Съпротивлението й става малко, след като пробие по напрежение.Изводите са твои.
е.. няма отговор
Да обясня, че в електротехниката, малкото съпротивление се нарича ПРОВОДНИК
От тук на сетне, вируса c5pro говори глупости, дори и да е прав /защото той така си мисли/
c5pro - специалист
pavelari написа:
Е ква забава, с кой.... ти имаш елементарно поставен въпрос - не се натегай на администраторите сега... принципа на глимката ти беше обяснен още от поста на moimoimoi - то стана така, че ние тука нищо не знаем а ти си печения...
Тука си много прав.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
mitko_rupite написа:
Имам следния спор с приятел

От стълбищен автомат ( или часовник с контактор ) се Управлява осветление с 5 лампи примерно ..

През лихт бутоните се комутира НУЛА ..... ( тва го приемаме за даденост в спора )
Във самите конзоли на бутоните - влиза мостов ДВУЖИЛЕН кабел .( и тва е даденост )..
Може ли да се поставят светещи лихт бутони и ще светят ли ???

Нещо ми се върти в главата - през бобината на контактора да се качва сигнал ( няколко волта около 50 примерно ) достатъчен за да свети глим лампата :?:
Може да стане. Въпроса е при какъв сумарен ток през глим лампите стълбищният автомат няма да се самозадейства? (то има лек и за това - един резистор между извод "4" и фаза - стойността му ще зависи от броя глимки). Все пак няма да се убеждаваме, че на глимките ток не им трябва. Щом светят - значи черпят ток (под 2mA). Бобина на контактор харчи към 20mA. Аз мисля, че 10 глимки ще го включат, но 5бр. не.
Ако е изпълнен по друг начин и задейства при по-голям ток значи нямаш проблем.
ditronix - специалист
Имах колега инженер във Девня,който за нула време бракува една шепа глимки.Стана ми интересно,глимка да дефектира-доволно рядко явление и го питам как ги разбра че са дефектни?А той ми вика"Че измерих ги с омметъра,прекъснали са!" :-D
Virtuozo - специалист
ditronix написа:
Имах колега инженер във Девня,който за нула време бракува една шепа глимки.Стана ми интересно,глимка да дефектира-доволно рядко явление и го питам как ги разбра че са дефектни?А той ми вика"Че измерих ги с омметъра,прекъснали са!" :-D
Аз пък имам братовчед дето казва "Алкохола и висшето образование на никого не са простили" него първото му прави грижи :finga:
mitko_rupite - специалист
Благодаря за Разясненията :drinkers:

Намерих едно Стълбищтно автоматче ....
Дали ще може да се сложи Светещ лихт Бутон а - на кои клеми се връзва ЛИХТА ???
Червеното бутонче за какво се ползва ?

Изображение

Изображение

-
moimoimoi - майстор
според мен това всичкото са контактори
това в най дясно е монофазен контактор, а с това червеното като го натиснеш и задействаш контактната система-т.е. затваряш нормално отворения контакт
origo - помощник
Съжалявам че повдигам тази тема която очевидно е от преди 3 години, но не прочетох някой да е дал по-подробно обяснение или да е попитал каква е схемата на конкретния стълбищен автомат. Давам пример с АСЕ-5 на Импулс Габрово {конкретния модел който разглобих (схемата я няма в нета а сега не ми се играе да я чертая на компа)(ако нямокй прояви интерес за ремонт и въстановяване ще я начертая)}. Схемата е така направена че на бутоните се подава изправено напрежение през един диод и резистор. Когато се натисне бутона точката се дава на нула (масата на автомата) и един втори диод се отпушва и протича базов ток за един транзистор с което се стартира времезакъснението. Преди напрежението в общата точка да е паднало под 24 волта (на колкото се захранва схемата на автомата вътре) втория диод е запушен и няма как да протече базов ток и да се стартира автомата. Глим лампата не е точно ценер. Тя е елемент с участък отрицателно диференциално съпротивление (s-образна характеристика). Повече може да бъде оприличена на тиристор или диак, от колкото на ценер. Напрежението върху изводите й трябва да нарастне до около 100 волта за да се йонизира газа вътре и да стартира тлеещият разряд, после напрежението на глимката рязко спада до около 60 - 80 волта, и ако във веригата няма токоограничителен елемент (резистор) тока нараства лавинообразно и глимката се взривява. Та мисълта ми е че напрежението на изводите на глимката няма как да бъде по-малко от напрежението на поддържане на тлеещият разряд (60 - 80 волта). Така че в случая ако ще да свържеш безкрайно количество лихт бутони с глимки, напрежението на извода за бутона на автомата спрямо маса няма да стане по-малко от 60 - 80 волта и няма да стартираш АСЕ-5 изпълнен по тая схема. Така че много зависи по каква схема е изпълнен автомата, за да ти се отговори на това дали е добре или зле да се слагат бутони с глимки. При бутоните със светодиоди положението е доста по-зле. Те не знам колко често явление са (бутони със светодиоди) но при тях напрежението на работа на червения светодиод е 1.5 - 2V и при поставяне на повече от определен критичен брой такива бутони, ще доведе до сработване на автомата.

Тема "Светещ лихт бутон ( с две жила )" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: