• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте! Нов съм в сайта и искам да попитам един сложен за мен въпрос. Купих си трансформатор от 220 на 12 волта 10 ампера. Обаче на мен ми трябват 12 волта потроянен. Купих си един грец обаче с един мултицет замерих че след греца ми пада волтажа. И самя грец доста загрява. Та въпроса ми е : Трябва ли ми някакво радиаторче и нещо друго. Разпитах тук там ми казаха за стабилизатор но не можах да намера такъв мощен. Ще съм благодарен на съвети.
sstefanov - майстор
Греца без товар не би трябвало да загрява. Ако грее без товар значи нещо си сбъркал.
Под товар е нормално да загрява, ако не можеш да го пипнеш с пръст при работа се налага да му сложиш радиатор.

След греца се включва електролитен кондензатор с голям капацитет (зависи от тока, който ще черпиш и от изискванията за пулсации).
Внимавай да не обърнеш поляритета на електролитния кондензатор, че ще изгърми!
С този кондензатор ще получиш около 14 волта на празен ход постоянно напрежение при 12V променливо.
Благодаря за съвета. Ще ходя да търся сега. А накакъв филтър накрая трябва ли ми ?
8180 - майстор
ivojenq85 написа:
А накакъв филтър накрая трябва ли ми ?
sstefanov написа:
След греца се включва електролитен кондензатор с голям капацитет (зависи от тока, който ще черпиш и от изискванията за пулсации).
vvventsi - специалист
ivojenq85 написа:
Благодаря за съвета. Ще ходя да търся сега. А накакъв филтър накрая трябва ли ми ?
кондензатора който се слага след греца е филтъра за който питаш,той е за това да изглади пулсациите !!!
valat111 - специалист
И после си измери изходното напрежение. Електролитният /филтриращ / кондензатор ще го покачи.
Добре разбрах долу горе всичко,но какъв точно кондензатор ми трябва. Ходих в един магазин и имаше такива ,но пича ме пита там нещо колко микрофадъра ли, или нещо такова. Ами аз като незнам. Значи след греца волтажа от 12 пада на 10 нещо. как да разбера какъв кондензатор ми трябва.
DMN - майстор
Както са ти казали по-горе, греца без товар не трябва да грее, нещо си го свързал неправилно или си го окъсил и тези 10А са го повредили. Не казваш за какво ще го използваш това напрежение.Кондензатора не пречи да е с по-голям капацитет тъй като и тока е доста. От 2200 микрофарада нагоре може да вземеш, зависи за какво ще го ползваш . Може да имаш нужда от стабилизиране обаче.
Добре. Ходих на почивка на едни бунгала. Много готино място в Рила планина. Купих си за случая една хладилна чанта на 12 волта, но ако колата не работи и хаби доста ток. А в бунгалата няма хладилници. Та реших да си направя едно трансформаторче от 220 на 12 волта. Обаче излезе по-сложно отколкото предполагах. Купих си тарнсформатор който на изхода е 12 волта 10 ампера променлив. После се информирах за тая схема грец и си купих до 35 ампера. Свързал съм я правилно. И да грее само когато включа чантата а тя впрочем пише в упътването че е 5 ампера. Когато включа нещо с малка консумация и не грее. Но проблема ми е .че след греца и волтажа пада. Излза 10.6 някъде волта и чантата работи доста слабо. И това ми е общо взето проблема.
sstefanov - майстор
Сложи кондензатор 4700 микрофарада/16Волта.
  • 1
  • 2

Тема "трансформатор 220v ac 12v ac" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: