Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Ами ето ти една схема, твоята може да е подобна:
Изображение
Найденов - специалист
Благодарско! Май точно с 324 беше.
zimel - специалист
Аз имам датчик BL 402, който на външен вид е като LX 2000 , не съм го монтирал но го отворих да прегледам елементите, защото ми се стори странно че има само два извода (ако не броим заземителя), няма и обозначения.

Изненадата ми бе, че не се нуждае от отделна нула защото вместо реле има триак .

Общо взето съжденията са ми такива... тока, който протича през веригата създава пад на напрежение с което се захранва електрониката, нещо като при вентилаторите на сешоарите.

Ако не съм прав, може да ми обясните точно...но имайте в предвид, че пише LOAD по-голяма от 40W. Предполагам, че автоматиката не е подходяща за енергоспестяващи крушки, а само с нажежаема нишка.

Интересно.
kuger - майстор
Мисля си за две свързани съпротивления /консуматори/, каквито са датчика и лампата. В реда на тези мисли, и при включен е при изключен датчик, пак си има пад на напрежение върху датчика. При датчици с прожектор, захранването на консуматора /лампата/ става през реле, а там вече си иска и нула в захранването.
ditronix - специалист
Teзи ключове ги внасят КОНРАД,същите ги има и в ПРАКТИКЕР. Имайте пред вид обаче че искат консуматор (лампа) с минимална мощност 40W-така че енергоспестяващите със сигурност правят проблеми,LED-лампите-също. Просто не могат да угаснат напълно.Аз се вкарах в тоя филм без да знам ,направих ремонт в коридора,дойдоха LED-луничките и хоп-не мога да ги угася! От трафа излизат едни мижави 3-4V,които обаче са достатъчни инверторите на лампите да потеглят. Беше голямо шоу,накрая се наложи да разделям трафа от захранването с реле,което пък се управлява от компаратор! Сега всичко е наред,но..... Този "спектакъл" се разиграва именно заради захранването на електрониката на сензора на движение-за да не се тегли нула до ключа,тази нула се взема през лампата,а за да има захранване,триакът не се запушва напълно.. Идиотска история,доста време се ботих с това и накрая реших нещата както писах по-горе. Сега мой колега твърди,че е видял такива ключове,които работели с минимален товар 7-8W,т.е. енергоспестяващите лампи и някои светодиодни вероятно ще могат да се палят и с такива ключове.
lz1tar - специалист
Евтините ключове (около 15лв) се водят турски на реал и хороз,ама отзад си пише P R C,свързват се двупроводно на мястото на стария сх1,във Филкаб ми предложиха Шнайдерски на скромната цена от 93 евро(186лв.),за1 брой,клиентът за който търсех такива ключове работи в Италия елтехник,като чу цената му прилоша и каза че на Ботуша същите произведения на Шнайдер са по 30евро,монтирал съм турско-китайчета за стълбищно осветление,втора година работят без забележки
zimel - специалист
Дитроникс , благодаря ти за отговора, точно това се чудех :? , ако триака е напълно запушен, от къде ще се захранва електрониката... :prayer:
rettere - специалист
...и с присъствието на тези електроники при смяна на крушката да свалям ли предпазителя? :mrgreen:
Найденов - специалист
Може да сложиш стълба или стол, за да стигнеш до крушката, да изчакаш да загасне и без много- много да се движиш, за да не те засече да сменяш :-D
ditronix - специалист
Добре де,и да светне,човек да не я държи тая крушка за спиралата или електрониката бе? Единствената опастност е ако реши да гръмне,затова винаги когато завивам нова крушка,мижам. Урокът го получих безплатно преди много години,не знам как очите ми не се напълниха със стъкълца,само косата ми бе като на извънземен-блестяща :-D Както казах,тези ключове с датчиците са много удобни,но пък и поставят задачки за решаване. Имайте пред вид и регулировките-не оставяйте тримерите за чувствителност и осветеност навити до край,защото тогава става дискотека-светне-угасне и пак наново. За сервизни помещения и малки коридори-примерно 2х2 метра из китайските сайтове и в eBay се подвизават едни светодиодни лампички с вграден сензор-навиваш я във фасунката и оставяш ключа в светнато положение. От там нататък лампата си знае работата-свети около 40-50 секунди и гасне ако няма движение. Ако засече движение докато свети-брои секундите отново. Такива съм сложил в тоалетната и в килера с пералнята. Сега съм рахат,иначе ми беше омръзнало да ходя като надзирател у дома и да гася лампите след всеки :evil:

Тема "ключ със сензор за движение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: