• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vvventsi - специалист
LazarGanev написа:
Не са боклук, просто ти грешно разбираш текста, който си прочел. Уредът е с 4 разряда - какво показва като мериш 9А? Не показва 0009А, а показва 9,000А, нали? Като прибавиш 5 единици към най-младшия разряд се получава 9,005А, което е напълно пренебрежима грешка, но да мериш 9А, пък да показва 14 (или обратно) е все едно вместо за 18ст, тока да стане 28 стотинки дневната тарифа :-D
Не показва 9.000 а 9.0А има една цифра след запетайката!А на обхват 1000А ще е 0009А!
Palawnik - специалист
Не е елементарен въпроса ти.
Причината за тази разлика освен в точността с която мери уреда е в това, че компютрите не са натоварени на 100%. При изчисляването на което и да е захранване се оставя резерв минимум 20%. Т.е ако компа в най-натоварения си режим консумира 150W, се монтира захранване с поне 20% по-голямо.
Специално при избора на захранване трябва да се предвиди и евентуално бъдещо разширяване на конфигурацията (допълнителни дискове, записвачки графични карти и т.н.).
Ако са монтирано 20 компа със захранване 200W, общата им мощност няма да е 4 000W, a някъде около 2000-2500W.
А ти за да се направиш на по-умен от него по попитай какво представлява коефициента на едновременност.
Може и другите да се опитат да си отговорят.
vvventsi - специалист
Една снимка струва колкото 1000 думи!

Прикачен файл

9.JPG
c5pro - специалист
svetlyon написа:
Здравейте, моя въпрос към вас не е свързан с някакъв проблем, с който съм се сблъскал, а е по скоро като задачка. Та по темата направо... имам един преподавател, който днес ми зададе много интересна задачка.
Имаме една стая с 12 компютъра всеки от които по негови данни е 200W (общо компютър с монитор клавиатура и мишка - както си му е реда) и 600 W за осветление... общо 3кW мощност. При измерване на тока с амперклещи (както той се изрази тип "китайски от битака") измерва 9А при положение, че всички компютри работят и осветлението е на 6. Според простата формула излиза че при 3kW трябва да измери 14 А. Неговия въпрос е защо се получава тази разлика при измерване и при смятане. Може да ви се стори елементарно, но аз не мога да стигна до верния отговор. Поздрави! :) ще се радвам ако някой ми отговори и се извинявам ако мястото на темата не е тук или подразня някой с нея. :)
Отговора на въпроса е:
Клас на точност на аналогови и цифрови измервателни уреди.
vvventsi - специалист
c5pro написа:
svetlyon написа:
Здравейте, моя въпрос към вас не е свързан с някакъв проблем, с който съм се сблъскал, а е по скоро като задачка. Та по темата направо... имам един преподавател, който днес ми зададе много интересна задачка.
Имаме една стая с 12 компютъра всеки от които по негови данни е 200W (общо компютър с монитор клавиатура и мишка - както си му е реда) и 600 W за осветление... общо 3кW мощност. При измерване на тока с амперклещи (както той се изрази тип "китайски от битака") измерва 9А при положение, че всички компютри работят и осветлението е на 6. Според простата формула излиза че при 3kW трябва да измери 14 А. Неговия въпрос е защо се получава тази разлика при измерване и при смятане. Може да ви се стори елементарно, но аз не мога да стигна до верния отговор. Поздрави! :) ще се радвам ако някой ми отговори и се извинявам ако мястото на темата не е тук или подразня някой с нея. :)
Отговора на въпроса е:
Клас на точност на аналогови и цифрови измервателни уреди.
Точно това се опитвах да обясня и аз! :)
8180 - майстор
Ей хора,
Доста глупости изръсихте.
Вече не си спомням къде се учат погрешностите и наскоро ги дискутирахме по повод една термосонда.
С уреда на vvventsi и табличката става дума за ЕЛЕМЕНТАРНА аритметика обаче.
Колега, Къде видя че тези 5 знака се ДОБАВЯТ?
Този знак ± пред скобите случайно да ти е познат?

Хайде малко "ограмотяване":
Погрешностите биват различни. Във въпросния ред са показани относителната (2,5% от показанието) и тази на ЦАП (5 деления в младшия разряд). При някои измервания последния разряд може и да "плува", а "цената" на делението зависи от обхвата (десетичната точка).
В теорията на погрешностите се казва, че стойностите на разните видове грешки се СУМИРАТ като числа (по абсолютна стойност, независимо от знака на всяка).
Така получената стойност би могла да се прояви в ПЛЮС или МИНУС, което съвсем коректно е отразено в табличката.
При конкретното измерване, уредът може да покаже и с нула грешка, но няма кой да ни каже дали е така. Просто на този уред може да се вярва с посочената точност.
Та, ако мерим 6А, имаме:
Относителна грешка - 6*2,5%=0,15А
От дигитализация - 5 единици. В случая от снимката - 0,5А
Сумарно - ±0,65А.
Този уред, на този обхват, ако показва 6А, реалната стойност би могла да бъде от 5,35 до 6,65А. Който иска по-точно да си купи по-добър. Отделно, че вероятно има и други погрешности - например от температура, но и....

Което е по-важно в задания въпрос - от формата на тока. или "фактора на мощност".
Най-близък в отговорите (според мен) е колегата radius в първата част на своята т.2:
"2.Този уред не се знае какво точно мери - RMS или друго"
Откъм компютрите и осветление с електронни баласти (силно нелинейни товари) достоверен резултат би дал уред с True RMS.
При осветление с индуктивни дросели, токът е ок 2х по-голям от очаквания (и реално е такъв), заради cosФ, което трябва да се съобразява спрямо мощността на лампите.
Стана май сложно за Форума, ама такова е питането - ето четиво, но на английски. Има прилични картинки. Компютрите, електронните баласти, всякакви импулсни захранвания са Non-linear loads.
Gadnyara - специалист
vvventsi написа:
c5pro написа:
svetlyon написа:
Здравейте, моя въпрос към вас не е свързан с някакъв проблем, с който съм се сблъскал, а е по скоро като задачка. Та по темата направо... имам един преподавател, който днес ми зададе много интересна задачка.
Имаме една стая с 12 компютъра всеки от които по негови данни е 200W (общо компютър с монитор клавиатура и мишка - както си му е реда) и 600 W за осветление... общо 3кW мощност. При измерване на тока с амперклещи (както той се изрази тип "китайски от битака") измерва 9А при положение, че всички компютри работят и осветлението е на 6. Според простата формула излиза че при 3kW трябва да измери 14 А. Неговия въпрос е защо се получава тази разлика при измерване и при смятане. Може да ви се стори елементарно, но аз не мога да стигна до верния отговор. Поздрави! :) ще се радвам ако някой ми отговори и се извинявам ако мястото на темата не е тук или подразня някой с нея. :)
Отговора на въпроса е:
Клас на точност на аналогови и цифрови измервателни уреди.
Точно това се опитвах да обясня и аз! :)
За да е още по-ясно на колегите: когато мерим на неподходящ обхват, грешката на уреда става съизмерима с измерваната величина. При същата мощност (3kW) уредът от снимките съвсем 'законно' може да показва 19А, ако този ток се мери на 1000А обхват....
vvventsi - специалист
Ама при мойте клещи ,винаги се прибавя +5,станно е че за прав ток също пише +5цифри но когато го сравня с другия мултицет от снимката показват еднакво!!!

Прикачен файл

10.JPG
8180 - майстор
В съответствие с изложеното по-горе, с нито един от показаните уреди не може да се разчита, че се мери нещо по същество.
Тези уреди са калибрирани за линейни товари (нагреватели, обикновени лампи и под.), където формите на на ток и напрежение са СИНУСУИДАЛНИ!
В питания случай, основният товар (компютрите) определено не са такива и само "оня горе" знае какво ще покажат уредите - те просто не стават в тази задача!
PCL82 - майстор
Компютрите са с импулсни захранвания. Токът който черпят въобще няма синусоидална форма и може да има постоянна съставяща. Амперклещите са проектирани да измерват единствено синусоидални токове без постоянна съставяща, която може да насити магнитопровода им.

Излиза, че нищо не мерим.

Иначе за насоката, че осветлението и контактите са по принцип на отделни кръгове и няма как да измерим общия ток -зависи. В Софийската Математическа Гимназия, която съм завършил сградата е строена 1953 г. Класните стаи са с общи кръгове за осветление и контакти. В една компютърна зала там училищните майстори бяха захранили 10-15 компютъра пентиум 3 с 2х1,5мм2 като фазата идваше от ключа за лампите през промишелен халтер за 25А, а нулата беше прикована по касата на вратата до разклонителната кутия!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Интересна задачка относно измерване на тока с амперклещи. :)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: