Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Планирам да инсталирам генератор за аварийно захранване на вилата-зо кв. каква е схамата за преминаване от мрежа на генератор и обратно/ръчно или автоматично/
torbalan - Дървен философ
има и ръчно
има и автоматично...

като избереш генератора - тоя, дето ти го продаде ще ти каже как става минаването от централно захранване на генератор....


ама за вила - сигурен ли си, че има смисъл да купуваш генератор?
bulhomes2 - майстор
Наскоро се замислих за нещо автоматизирано. Не съм търсил по-сериозно, но предполагам има големи контактори за трифазен ток-да кажем 15-20 kW. С релета може да се нагласи така, че ако няма ток да прекъсва линията с енергото. Тогава си палиш генератора и го включваш в някой контакт. Предварително трябва да си обозначил положението на щепсела към контакта, така че фазата на твоя генератор да съвпада с фазата на енергото. Като дойде тока, комбинация от други релета могат да изключат агрегата и да пуснат тока от мрежата. Най-лесно би било, ако контактора дава връзка между 3 вериги - с ток между мрежата и инсталацията, а без ток между генератора и инсталацията.

Не съм убеден в съществуването на такъв контактор. И на двете ми вили съм го направил с ръчни шалтери.

ПП. Всъщност може и да бъркам жестоко. Сега се сещам, че наскоро бащата си правил експерименти и при бързо превключване от мрежовия ток към този от запаления генератор нещо изтрещяло там. Специалистите да кажат!
torbalan - Дървен философ
в зависимост от мераците и средствата всичко е възможно...

в нашата фабрика имаме "непрекъсваемо електрозахранване"
под непрекъсваемо се разбира наистина непрекъсваемо... ако стане късо - няма бушон, дето да прекъсне... а гори кабела :)
виждал съм го наживо :)

има два варианта за реализиране...
1. обратими двигател-генератор
2. електронни инвертори

и в двата случая, като прекъсне основното захранване - минава се на акумолатори... в рамките на една стотна от секундата :)

въпроса ми е - има ли някой наистина нужда от такова нещо?
bulhomes2 - майстор
Torbalane, обясни как е направено превключването и какъв кабел гори! И как се прави изолирането от външната мрежа когато работи генератора?

Превключване на резервно захранване за части от секундата може и да му трябва на някой, но поне аз не видях да е питал тук.
infomar
Не става ли най-лесно с един дву-пътен мощен ръчен пластинчат "шалтер" монтиран между външното захранване и вътрешното. В крайно ляво положение включва средните клеми към външната мрежа, а в крайно дясно положение към кабелите идващи от генератора. Спирането на тока е като изключение все пак към момента а не правило (дано да остане така) и ако вътрешното табло в къщата ти е на лесно място, преди него ще поставиш и този шалтер. Не знам доколко е удачно обаче ако с него ще боравят жени или възрастни хора!!
Друго което си мислех е да се постави на същото място един мощен контактор.Към бубината му да се подава външно 220 волта и от притиснатите контакти да се подава ел.захранване към къщата, при спиране на захранването бубината отпуска и контактите се притискат към клемите взимащи ток от генератора. Когато дойде външното захранване ще заработи бубината... ще притисне контактора и отново ще подаде външен ток.... и т.н.т. Може би трябва допълнителни бушони с подходяща мощност на всеки вход.
Някъде в друга тема бях срещал обаче че има особености и изисквания към самият генератор, не всеки става за тази цел и "фронт менажерите" които накратко наречени "продавачи" в магазините, не рядко си нямат понятия от тези неща и гледат да си продадат стоката.

Трябва да вземете в предвид и натоварването на генератора, ако той се пуска автоматично - да нямате много консуматори - печки, фурни, фризери, хладилници, осветление, микровълнова, кафеварка и т.н.т. включени в момента. Аз мисля да направя отделна линия само за него и да го ползвам само за осветление, телевизия, радио, компютър, хладилник и други дребни неща. Винаги съществува вероятност ако намиращите се в къщата не са "техничари" когато той е включен към централната мрежа, да го натоварят неразумно. (примерно съпругата ми която си няма хабер от подобни неща, дъщерята със зетя... възрастните ми родители.....) Трябва така да се свърже, че както казваха на времето руснаците "да е дурако устойчив" - кой каквото да прави, да не може да го събори. Е, ако е някой 50 KW генератор, няма да имате проблеми... но ако е 2-5- KW, тогава?
bulhomes2 написа:
........ Тогава си палиш генератора и го включваш в някой контакт. Предварително трябва да си обозначил положението на щепсела към контакта, така че фазата на твоя генератор да съвпада с фазата на енергото. ..
И аз мислех, че така става, но ми казаха че не може, защо - така и не разбрах
Gadnyara - специалист
infomar написа:
bulhomes2 написа:
........ Тогава си палиш генератора и го включваш в някой контакт. Предварително трябва да си обозначил положението на щепсела към контакта, така че фазата на твоя генератор да съвпада с фазата на енергото. ..
И аз мислех, че така става, но ми казаха че не може, защо - така и не разбрах
Естествено, че не може - не случайно всички захранващи куплунзи са 'женски', а всички захранвани - 'мъжки'!
Всички части под напрежение трябва да са недостъпни за пряк достъп.

Продават се АВР-и. Готови, в кутии.
infomar
Gadnyara написа:
Продават се АВР-и. Готови, в кутии.
Прав си че има : 29630AVR АВР 100A с мех. и електр. блокировка бр. 2544.62 лв. (http://elkid.org/products.php?type=1&id=269)
Човекът пита за вила а не хотел или цех. Предлагат ли се и на по-достъпни цени - примерно до 100 лв?

П.С:
Как да свържа генератор Honda към домашната мрежа ???
viewtopic.php?f=11&t=29723
Ползване на генератор
viewtopic.php?f=11&t=31376
Последна промяна от infomar на ср яну 18, 2012 12:43 pm, променено общо 1 път.
torbalan - Дървен философ
bulhomes2 написа:
Torbalane, обясни как е направено превключването и какъв кабел гори! И как се прави изолирането от външната мрежа когато работи генератора?

Превключване на резервно захранване за части от секундата може и да му трябва на някой, но поне аз не видях да е питал тук.
става въпрос за електрозахранването на системите за безопасност на ядрените реактори...
там допустимото време, в която може да прекъсне тока, е един полупериод на синусуидата...
на старите блокове беше реализирано
на същото това захранване има и осветление на местата, където са ни пултовете за управление...
под осветление да се разбира три крушки по сто вата, колкото горе-долу да се вижда, когато угасне основоното осветление...
та съм виждал как при късо съеденение кабела изгоря няколко метра като бенгалски огън :)

естествено, такова решение за вила или къща е съвсем безсмислено....
двупътния шалтер, който infomar спомена е напълно достатъчен :)
bulhomes2 - майстор
И в АЕЦ-а ли Ви спират тока??? Шегувам се естествено. Ясно ми е, че е само за черезвичайни ситуации. Тая схема с инверторен двигател-генератор е безмислена за дома. Акумулаторите са ти един вид UPS, който има крайно време за използване. Докато генератора, стига да има гориво, може да си работи и с дни.

Тема "захранване на фамилна къща с генератор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: