Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
torbalan - Дървен философ
добре де, "не може" да се чете "не е редно", надявам се така да ти хареса :)

иначе за стартера - сигнал може да се вземе от напрежението на изхода от генератора
но според мен достатъчно е по време...примерно секунда - две...
bulhomes2 - майстор
А когато върти само стартера при незапален двигател, на генератора няма ли да се появи ток? И торбалане, дискусията не е за това на мен да ми хареса, а да се стигне до някакви решения. Човека пита как може да се направи. Това съм го направил действащо у нас от години и изведнъж някой ми казва "не може да стане"????
torbalan - Дървен философ
kabel96 написа:
http://vrtp.ru/screenshots/2935_machine ... erator.gif

защо да не става

ето по-горе kabel96 е предложил схема. гледам, че е от списание - надявам се, че ще работи...

или нещо не съм разбрал?
bulhomes2 - майстор
Торбалане, ти четеш ли изобщо темата или само последните постове? Спора ми с Гадняра е дали може или не може от генератора със щепсел в някой контакт да се пусне тока.
Johny - майстор
Това с щепсела не е добра идея. Кабелчетата и на главното табло през контактор разбира се. Колкото до спирането, както е решено от производителя, бутон, ключ или каквото е там, се дублира електрически.
Gadnyara - специалист
bulhomes2 написа:
Торбалане, ти четеш ли изобщо темата или само последните постове? Спора ми с Гадняра е дали може или не може от генератора със щепсел в някой контакт да се пусне тока.
Добре, спор няма - ще протече ток.
Написал съм "не може", в следващото изречение давам една основна причина да "не трябва".
Аз лично не бих препоръчал или изпълнил такова решение дори и за сграда, където само аз ще имам достъп.
Елементарно е да се добави щепселно съединение, свързано в правилната посока и да избегна наличие на щепсел с два стърчащи смъртоносни пина.

Така по-добре ли звучи: не може! = не е разрешено?
bulhomes2 - майстор
Викам вече да престанем да се дърляме за глупости. На всички ни е ясно, че може, но не трябва и не е разрешено и знаем защо.

Питащия не се обажда вече, но мисля, че изчерпахме темата.
torbalan - Дървен философ
е, на това за щепсела съм ти отговорил по-горе :)

за можене може, но не трябва :)

особено, ако има деца... да не стане "две дечица веселушки - светят като крушки" :)
infomar
За да не отварям нова тема искам да поставя едно питане тук, понеже на друго място не ми отговориха тези които знаят и разбират (били са заети).
Моля поставилият темата да ме извини!!!

Та въпросът ми е:
--------------------
Какъв РЕАЛЕН генератор в ниският ценови диапазон (до 2000 лв.) препоръчвате за аварийно ползване на вила/къща. Ако няма такъв - здраве да е!
- осветление - 500 вата, хладилник - 500 вата + други консуматори 1500-2000 вата... или с обща пикова натовареност до 3-4 KW.
работа без прекъсване 10-15 часа на ден, до 10 дена период. (Да се надявам, че което и да е "енерго" ще си оправи проблемите за този период, ако не - да си ходи там от където е дошло!)
- дизел или бензин
- двуфазен или трифазен
При положение, че имало някаква плаващо НУЛА или фаза :? кое и как се свързва в контактора ....препоръчайте марка, модел.
Ако някой реално ползва - да сподели какво и как. Това няма да е реклама а информация.
"Бос " съм на тази тема (може да изпиша някоя глупост), но се очаква след лятото да ми потрябва подобно нещо, затова е добре да съм подготвен.
bulhomes2 - майстор
Реално ползвам. Моя е 3,5 kW, китайски, не помня преди колко години съм го купувал - 550 лв струваше. Наскоро имах проблеми с него - гаснеше сам. Водих го на няколко майстора, но той като повечето китайски стоки се държеше странно и пред майсторите работеше добре. Разгеле, при един майстор се случи и той го разгада. Нещо по карбуратора и лесно го оправи. Изпаднах в тези подробности за да кажа, че всички майстори казаха, че мотора си е много добър и доста як. За разхода обаче не мога да кажа, защото го ползва баща ми. Не мога да кажа и колко KW ползват. Сметката им за ток е около 300 лв/месец. Ако обаче някъде имаме забравен включен някой климатик или друг по-голям консуматор - генератора гасне.
Трифазния генератор ще е в пъти по-скъп и ако в момента, когато няма ток не ти трябва да ползваш трифазен консуматор е безмислено.
Връзването към инсталацията съм го направил с 3 позиционен ключ (1, изкл, 2). В позиция 1 ключа е свързал трите фази и нулата на инсталацията с тези на мрежата. В позиция 2 фазите на инсталацията отиват към фазата от генератора. Там съм я замостил и по трите фази на инсталацията в действителност тече една и съща - тази от генератора. Нулата също е ясно, че е с тази на генератора.

Сега за въпросното връзване на генератора с мрежата. На самия генератор има 2 контакта. От тях излиза тока. Дори да вържа твърдо (без щепсел) захранващия инсталацията кабел при превключвателя, то при включването му в генератора пак ще трябва да внимавам как поставям фазата. Твърдо свързване и при генератора ще изисква известно разглобяване и проблеми при изваждането на генератора от мястото му при нужда (за майстор, да речем). Сега съм си го направил с опасния кабел с 2 щепсела. С лепенки на контактите и щепселите съм си обозначил как трябва да са разположени един към друг. Така мога и да го включа лесно във всяка друга къща - изключвам и захранването от мрежата, с мултицет (пробна лампа) определям коя от дупките в контакта има връзка с крачетата. Там значи е нулата. Включвам щепсела с обозначената фаза в другата дупка и паля генератора.

Тема "захранване на фамилна къща с генератор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: