• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
little_spiro - напреднал
hidrazin написа:
За да нямаш такъв "празен участък" в регулирането паралелно на потенциометъра се слага тример с голяма стойност.
При минимално положение на потенциометъра с допълнителния тример регулираш така че да си почти в началото на отпушване на симистора.
Може дори да го регулираш така, че при минимално положение на потенциометъра нагревателя да нагрява съвсем слабо.
По този начин се прави регулировка за минимален праг на регулиране.Така ще имаш по-плавно регулиране със самия потенциометър.
След като го нагласиш може да отпоиш тримера, да го измериш колко ома е и на негово място да запоиш обикновен резистор със същата стойност.
Колко голяма е голямата стойност? У нас имам по 100К мисля
hidrazin - майстор
Малко е.Някъде към 1Мом - десет пъти повече.
Има го там, откъдето взе регулатора - 30-40ст.
miroton - майстор
Сложи един радиатор на симистора.
hidrazin - майстор
Точно на тоя металния при 500W не му трябва никакъв радиатор.Тези нямат нищо общо с КТ205, КТ207 ,ВТ... и другите подобни
пластмасови измишльотини.
little_spiro - напреднал
Добро утро, градски!
Вчера направих следното:
- обърнах потенциометъра и запоих тримера
Изображение
Изображение
- вързах крушка и въртях плавно насам-натам, докато получих крайно задоволителен резултат. Измерих съпротивлението - около 106kΩ. След това започна е*а си ровенето в торбата с резисторите, проверяване кой какъв е, докато накрая стигнах до един с цветен код кафяво-червено-кафяво-оранжево-лилаво, което трябва да е 121kΩ.
Изображение
- запоих го и..
Изображение
...само в крайно дясно положение намаляше леко, а през останалото време - FULL POWER. Изнервих се и си легнах. Чак сутринта се сетих, че хич не ми пука за тримера(30ст.) и просто ще го оставя там, след като работи идеално. Просто ще взема един, на който трудно му се върти врътката, за да не се размества при разглобяване на сушилнята и съм готов. Все пак не можах да разбера защо се получи така. Объркал ли съм нещо? Другото, което ми направи впечатление е, че при определено положение на тримера лампата мигаше измъчено, но доста силно, като при въртене на потенциометъра по часовниковата изведнъж намаляше и започваше плавно(без примигване) да се усилва.
kotyo - специалист
Резистора трябва да го запоиш на двата крайни извода на потенциометъра. Същото важи и за тримера при реглаж. Запояваш средния извод към единия от крайните и после за потенциометъра.
hidrazin - майстор
В неговия случай е без значение, защото на най-долната снимка където е показал как е запоил резистора има връзка между
средния и десния крак на потенциометъра (има пътечка отдолу). Така че къде ще запои резистора няма значение.
kotyo - специалист
Да, при това положение няма значение. Но аз подозирам, че е мерил разпоения тример между двата крайни извода и затова после работи неадекватно машинката.
little_spiro - напреднал
kotyo написа:
Да, при това положение няма значение. Но аз подозирам, че е мерил разпоения тример между двата крайни извода и затова после работи неадекватно машинката.
Да, разбрах вече. Най-вероятно точно така е станало. Ще проверя тези дни, когато ми остане време. Благодаря!
hidrazin - майстор
kotyo написа:
Да, при това положение няма значение. Но аз подозирам, че е мерил разпоения тример между двата крайни извода и затова после работи неадекватно машинката.
Допълнителния тример е 1Мом.По-горе съм го посъветвал какъв да вземе.
Както и да е - ще се справи.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "сушилня за плодове и зеленчуци(помощ за потенциометър)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: