• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
little_spiro - напреднал
Добър ден!
Направих(почти) сушилня за плодове и зеленчуци(евентуално и за месо и риба), но все още имам затруднения с контролирането на температурата. В момента нямам хубав фотоапарат, за да направя снимки, но това беше принципната схемаИзображение.
Цялата кутия се разглобява, за да спестява място, а дъното, стените и горния панел се свързват с конектори. На дъното има реотан от духалка и вентилатор, който вкарва въздух отвън. На една от стените има светодиодна лента, прозорец и термометър с хигрометър. На горния панел мислех да ползвам този терморегулатор, който да спира реотана и да пуска вентилатор, но се оказа, че по този начин амплитудата в кутията е около 20C, което хич не ми допада. Пробвах и друг терморегулатор без сонда, но резултата беше почти същия. Константна температура постигнах само с отваряне на капака до определено ниво, което обаче не ми харесва, защото трябва да мисля механизъм за закрепянето му, според температурата, която ми е нужна на момента. Температурите, което ме интересуват са:
- 35C за подправки
- 52С за зеленчуци
- 57С за плодове
- 68С за месо и риба.
В крайна сметка стигнах до извода, че най-ефективно би било да използвам един потенциометър, който едновременно да намаля реотана и да спираувеличава горния вентилатор, като след няколко опита ще знам в кое положение достигам желаната температура. Проблема е, че не знам какъв потенциометър да използвам. Вентилатора е от компютър и е с 12V трансформатор. Реотана е на 220V. Ще съм благодарен на всеки, който ми каже кое да замеря и какво да сметна, за да купя правилния потенциометър.
MrMurdjo - майстор
С потенциометър към реотан (нагревател) няма да стане. Не въобще, но ти трябва потенциометър с аналогична разсейвана мощност като на нагревателя - реостат. Който ще се нагрява и отделя топлина също.
Може би димер за лампа би ти свършил работа, защото той е за електронно управление на активен товар. Зависи от нагревателя.
С каква мощност е?
Но с ръчно управление се компрометира идеята за автоматично поддържане на температурата.
Много е важно къде в обема на сушилнята се слага сондата. Може би трябва да се установи опитно. Освен това механичните регулатори от този тип (с биметална пластина или флуид и еластично мехче) вероятно имат по-голям хистерезис - разлика между праговете на включване и изключване - защото то е зададено чисто механично.
Нямам обаче идея има ли готови електронни такива.
little_spiro - напреднал
little_spiro написа:
Но с ръчно управление се компрометира идеята за автоматично поддържане на температурата.
Знам. И на мен ми дожаля за хубавия план, но наистина амплитудата е прекалено голяма. Има и електронни, но ме е страх да давам повече пари и да се окаже, че пак не реагира достатъчно бързо. + това веднъж нагласена ръчно не би трябвало да се променя много, освен ако температурата в стаята не се покачи рязко.
Ще пробвам с димер. Имам един немонтиран у нас. Мерси за предложението.
MrMurdjo - майстор
Не каза каква мощност е нагревателят. Виж дали димерът може да поеме този товар.
little_spiro - напреднал
MrMurdjo написа:
Не каза каква мощност е нагревателят. Виж дали димерът може да поеме този товар.

Ще проверя, като се прибера. Сега "работя" ;)
miroton написа:
Това ще ти свърши работа http://constructor.bg/shop/product_info ... s_id=10725
Много е красив, но много пара. Не знам колко ябълки трябва да изсуша, че да избия дори до сега вложените средства. Но пък немците имат една приказка, която често е вярна - "Не мога да си позволя да купувам евтини неща" :) Ще пробвам с вече наличния димер, ако не - пак ще се изръся..
fikata - майстор
I'm not rich enough to afford cheap things
"Не съм толкова богат, че да си позволя евтини неща" са го казали първо агличаните,но може да се преписва на всички,защото е истина.
MrMurdjo - майстор
Според мен е точно за твоята цел - съчетава в едно цялата автоматика - отчитане на температурата и управление на нагревателя. В инкубаторите също трябва да се поддържа много малка температурна девиация.

Вярно, че всеки мери от своята камбанария, но 19-20 лв не ми се вижда да е чак толкоз много пара, макар и моята камбанария в момента да е доста ниска :)
little_spiro - напреднал
Реотана е от духалка, но няма нищо написано по него и така и не разбрах колко вата е, НО с димера проработи!
Ето и снимка на опитната постановка.
Изображение
Изображение

Eдинствения проблем е, че сега реотана бръмчи доста натрапчиво. Идеи как да го "заглуша"?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "сушилня за плодове и зеленчуци(помощ за потенциометър)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: