• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Няма време - купона тече! :weedman:
little_spiro - напреднал
mitcd написа:
Това не е верно !
Не е вЕрно, прав си
mitcd написа:
от нищо нещо ???
Не е невъзможно да направиш много с подръчни материали. Няма да ти го продавам или патентовам, че да гоня стандарти. Тока ме бие от 10-годишен и все пак мисля, че бомбите са по-опасни. Както и да е. Питах как да регулирам силата на тъпия реотан и до сега никой не излезе със схема за платка. Ако исках да давам пари щях да си купя сушилня вместо да си я правя...(погледни заглавието на форума, в който пишеш)
hidrazin написа:
Измери му съпротивлението на нагревателя и ще разбереш.
Ориентировъчно:
1000 - 50 ома
1500 - 33 ома
2000 - 23 ома
106Ω

Ето и няколко снимки за колегата stiv1961
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последна промяна от little_spiro на чет мар 15, 2012 11:57 pm, променено общо 1 път.
miroton - майстор
Двата нагревателя ги свържи последователно ще падне мощноста,а какъв регулатор искаш-само симистора струва 1лв потинциометър 0.7 лв капачка за пот. 0.5 лв кутия 0.5лв други части 1 лв,а готовия димемер или реостат струва 5 лв без да се мъчиш.
little_spiro - напреднал
miroton, най-големия си!!! А тази страница... "пчелар-електрончик"..!??! хах!
Супер! Вече си харесах схема:
Изображение
Единственото, което ме притеснява е, че "регулаторът трябва да се ремонтира и настройва само когато е изключено захранването и е изминала поне 1 min". Какво се разбира под "настройва"? Ще ми се да мога да го регулирам "в движение", докато достигна желаната температура. Както вече пробвах - температурата е константна, но ,естествено, само при константна температура на стаята. В момента тук е 18С, но лятото си е жежко. Т.е. лятото реотана ще трябва да грее по-слабичко и за това не мога да избера постоянни точки за отделните температури.

Другия вариант е този
Изображение, но не знам как ще се справя с намотките. Никога не съм го правил...

Много благодаря!!! Това е, което търсех(въпреки, че за 6.20лв готова схема в телевизионния е блазнеща :razz: )
hidrazin - майстор
miroton написа:
Двата нагревателя ги свържи последователно ще падне мощноста,
Човека пише че е измерил 106 ома, значи ги е свързал последователно.В момента е на 500W,
Което е напълно приемливо и може да мине и с този регулатор:
РЕГУЛАТОР 3
А към little_spiro - не си казал че искаш платка или схема.Елементарна е и даже няма нужда да правиш платка.
Може да се налепи на парче универсална платка и дори без платка.
Извинявай ако не съм те разбрал.Ако имаш грижи за димера мога да скокна до Ст.Загора и да го разкатаем тоя димер. :sauf:
Ааа - и остави пчелите да си събират мед.Там има нелоши схеми, ама тия не са от тях.Ето един нормален и лесен димер:
Изображение
Не нужна и платка - елементите може да ги запоиш направо на симистора и потенциометъра.
С платка обаче си е по-пригледно.
Последна промяна от hidrazin на пет мар 16, 2012 12:08 am, променено общо 1 път.
little_spiro - напреднал
Хех, много мило, hidrazin, но няма нужда. Вероятно целия уикенд ще работя, а още понеделник ще мина през Петров. И все пак.. защо изгоря димера тогава, ако са само 500W? Дали да рискувам с Регулатор 3 или да изчакам 5-цата в сряда? Иначе каква схема предлагаш? Тези, които намерих в сайта на miroton подходящи ли са?
П.П. Ти от къде си, каза?
miroton - майстор
Първата схема има два недостатъка нея прави,на 2рата може да се направи трафа ама ще има центровка може да отнеме и дни така че не се занимавай с нея.На тебе ти трябва терморегулатор а не димер.Схемата с тда 1024 е добра.За да намалиш мощноста на нагревателя на половина можеш да сложиш един диод 10 А .
hidrazin - майстор
Тези дето ти е дал miroton работят и са подходящи но са на много стара елементна база и усложнени.
Примерно КН102 е стар модел динистор и не се намира вече.Ако искаш да правиш димер с него ще ти подаря 10-ина бройки.
Останала ми е една торба.То и глимки ИН-3 вече трудно се намират.Както и да е. Но като тръгнеш да си купуваш елементите
излиза по-скъпо, отколкото готовото с платката.Ама ако решиш друго - свиркай.
Лека вечер!
hidrazin - майстор
miroton написа:
За да намалиш мощноста на нагревателя на половина можеш да сложиш един диод 10 А .
Няма да я намали наполовина,А на колко? :?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "сушилня за плодове и зеленчуци(помощ за потенциометър)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: