• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
pasat - специалист
Имам трансформатор от 220-240В променлив ток намалящ на 13.5В променлив ток. Има ли начин да го превърна в постоянен на 12В (може да си остане и на 13.5, само че DC)?
Идеята ми е да си ползвам този траф ако няма да ми излезе на цена като нов, и заради идеята....
Бай Член - специалист
Слагаш един грец, слагаш един стабилизатор 7812, два кондензатора и си готов.
romanpm - майстор
Трябва да се знае с каква мощност е трафа за да имаш представа колко ток може да се черпи с потдържане на тия 12В в някакви желани граници . Имам спомен за таблица според квадратурата на макарата -средата на "Ш" образните ламели и се пресмята . След това се преценя изправителя какъв да бъде , нужен ли е стабилизатор :)
hidrazin - майстор
Нещо пропускате и двамата - за какъв ток става въпрос? :?
Gadnyara - специалист
Бай Член написа:
Слагаш един грец, слагаш един стабилизатор 7812, два кондензатора и си готов.
и с условието, че консумацията не бива да превишава допустимия ток за конкретния корпус 7812.... примерно 2А.

Edit: доста народ сме писали едновременно.
pasat - специалист
0.6 А е трафа, а на мен ми трябва 1А да е...
hidrazin - майстор
Ами значи сменяш трафа.
:partyman:
vvventsi - специалист
pasat написа:
0.6 А е трафа, а на мен ми трябва 1А да е...
Значи няма да стани твоята работа,трафати трябва да дава 1,5А поне!
ХУЛИГАНЮ2 - специалист
А защо се занимаваш с глупости,ами не скокнеш до"Илиянци" и за 3 лв да си вземеш един регулируем от 3 до 12 В?Мисля,че 1А ще ти свърши работа.Греца,стабилизатора и кондензаторите ще ти излязат по-скъпо. :mrgreen:
zimel - специалист
Това е много лоша идея. Никога не бих го направил. [-X

Хидразина е много прав за тока НО, интегралния стабилизатор на напрежение 7812 има минимално и максимално входно напрежение, т.е. , за да работи както трябва входното му напрежение трябва да е между мин. и мах. .
  • 1
  • 2

Тема "13.5VAC в 12VDC - как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: